מאמרים - הדפסה מאתר מאמרים

נכתב על ידי

[ הדפסת המאמר ]

ספר הפקודות


הבורסה לניירות ערך מפרסמת, בין היתר, את כמות הקונים והמוכרים בכל ניירות הערך ואת המחיר המתלווה לכמויות. נתונים אלו נקראים ספר הפקודות, ובאנגלית - book.
המינוח הזהה בעברית ובאנגלית אינו מקרי. ספר הפקודות מספר בעצם את קורות מהלך המסחר בכל רגע ורגע נתון. היות וספר הפקודות מנקז מידע מכלל ציבור המשקיעים, לימוד מעמיק של ספר הפקודות ייצור ערך רב על כוונותיהם של הפעילים ועל מצב נתון של השוק.

שוק האופציות הוא שוק תנודתי ביותר, והמידע לגבי הפעילות באופציות כפי שמופיע בספר הפקודות במחירי המימוש השונים הוא רב ערך. פעילים יכולים להשתמש בספר על-מנת ל"עניין" את השוק בכוונתם העתידית. כך למשל העברת פקודת קנייה של אופציית CALL, בהיקפים משמעותיים (מעל 100 אופציות) ובאופציות שהפרמיה בגינן היא משמעותית (מעל 1,000 ש"ח) תרכז עניין מיידי אצל הפעילים בשוק באופציה הרלבנטית ותעלה את הסבירות לעליית מחיר (אפילו רגעית) באופציה הספציפית. השפעה זו עשויה אף לגרור תנועה בשוק כולו. כמובן כל זאת בהנחה וההוראה היא במחיר הקרוב למחיר השוק (למחיר התיאורטי של האופציה).

המידע שמפיקים הסוחרים בשוק מספר הפקודות, עשוי לשמש פעילים אחרים בשוק. פעיל כזה עשוי להעביר פקודה בהיקף משמעותי, פקודה זו תיצור עניין מיידי אצל הסוחרים האחרים בשוק, ומיד לאחר מכן להעיף (לבטל) את הפקודה. פעולה זו תיצור שינוי רגעי שעשוי להספיק לאותו פעיל שבעצם בכלל מבקש לא לקנות CALL (כפי הפקודה שהוא העביר בדוגמא שלמעלה), אלא למכור CALL (פעילים אלו מכונים "שקרנים" בקרב הסוחרים המקצוענים).

האינדיקטור החזק ביותר שספר הפקודות עשוי להעניק למשקיע הוא מקרה שבו שחקן בשוק מעביר הוראה במחיר השוק, בכמות אופציות גבוהה, תוך שיפור של המחיר, כלומר מעלה את הלימיט בקנייה תוך שמירה על פקודה בהיקף משמעותי (להיפך בפקודת מכירה). כלומר הפעיל מאותת על לחץ שקיים אצלו לבצע את הפעולה "מה שיותר מהר". למרות שאף פעם לא ניתן לדעת מה מניע תצורת פעולה כזו, ההנחה אצל הפעילים בשוק היא שפעולה כזו, כשהיא נעשית בהיקף כספי משמעותי, תגרום למהלך כלשהו. מהלך שיתחיל באופציה עצמה, יזלוג לאופציות אחרות ולאחריו לשוק כולו. מהלך כזה מספיק בשביל להרוויח מפעולה בכיוון האמור (הרווח עשוי להגיע עד כמה עשרות ואפילו מאות שקלים לאופציה). גם כאן ההנחה היא שההוראה היא במחיר הקרוב למחיר השוק, והשיפור במחיר הקנייה ייצור לחץ על מחיר האופציה - מה שכמובן יגרום להעלאת מחירה) (ושוב ההיפך במכירה).

כמו הרבה דברים בחיים, גם בספר הפקודות, ככל שהניסיון של המשקיע גדול יותר, כך הבנתו ויכולת הקריאה שלו בספר הפקודות עולה. יכולת זו משפרת את הבנתו לגבי המיקום המדויק יותר של השוק (כפי שגלום במחירי האופציות), זיהוי ה-flow - הזרימה בשוק, ויכולתו לסחור בתוחלת רווחית יותר.

*אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

אודות הכותב:
הראל Trade - מסחר בבורסה בדרך שלך

http://www.harel-finance.co.il

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il