מאמרים - טיפים לשמירה על מכחולים הדפסה מאתר מאמרים

טיפים לשמירה על מכחולים

נכתב על ידי ג'ודי פינקלשטיין

[ הדפסת המאמר ]

כל צייר יודע שמכחול טוב "עושה את העבודה" ללא מאמץ ומנגד, שימוש במכחול מאיכות ירודה או כזה שאינו במצב תקין דורש השקעת אנרגיה מיותרת במלאכת הציור ע"מ להשיג את התוצאות המבוקשות, כאשר מלבד חוסר הנוחות שבעבודה עם מכחולים כאלה לעיתים גם בלתי אפשרי ליצור משיכות יפות, חדות ואחידות.


ההנחיות הבאות נכתבו במטרה להדריך אתכם, המציירים כיצד יש לשמור על תקינות המכחולים לתחזקם כהלכה. (*הערה: ההנחיות מתייחסות למכחולים המשמשים לצביעה וציור בצבע אקרילי או בכל צבע אחר על בסיס מים).


  כללי "עשה" ו"אל תעשה" במכחולים:


ברכישת מכחול חדש:


1. יש להשליך את כיסוי הפלסטיק המולבש על שיער המכחול. כל ניסיון להחזיר את הכיסוי למקומו עשוי להזיק למכחול ולגרום להתפצלות השיער. כיסוי זה נועד להגן על השיער מפני שבירה כשהמכחול נתון בתוך האריזה בלבד.


2. לפני השימוש הראשון - יש לטבול את שיער המכחול במים נקיים להסרת חומר מקשה שהיצרן מוסיף לשיער ע"מ לשמרו במצב יציב בתוך האריזה.


שמירת מכחולים ותחזוקה שוטפת:


1. לעולם אין להניח לצבע להתייבש על המכחול. חשוב לזכור: צבע אקרילי שמתייבש על המכחול יגרום נזק בלתי הפיך ויוציאו מכלל שימוש. תוך כדי עבודה רצוי לרענן את המכחולים מידי פעם במים כדי למנוע התגבשות צבע עליהם והכרחי לנקותם באופן יסודי בסיומה. מנערים את המכחול בעדינות בתוך מיכל מים עד לשחרור מלא של הצבע ושוטפים במים נקיים.


2. אין להשאיר מכחול במים או בכל נוזל אחר, אף לא לזמן קצר. פעולה זו לא רק תהרוס את מבנה השיער ותגרום להתעקמותו, אף עשויה להסיר עם הזמן את הדבק המצמיד את השיער לטבעת החיזוק, לרופפה ואף לנתקה כליל ממקומה. השארת מכחול במים עשויה לגרום להתנפחות ידית העץ, להיסדקות הציפוי ולהרס הידית כולה.


3. לעולם אין להניח מכחול כשהוא עומד על שערותיו. הלחץ יכופף את שיער המכחול ויגרום לשבירתו.


4. ניקוי מכחולים יתבצע במים קרים בלבד- לעולם לא במים חמים. שטיפת צבע אקרילי וחומרים אחרים על בסיס זה במים חמים תעשה את הפעולה ההפוכה ותגרום להיצמדות הצבע למכחול.


5. ניקוי המכחול כמו גם הטענתו בצבע יעשו תמיד עם כיוון השיער.


6. אין לנגב מכחול על ידי צביטת השיער או מעיכתו ואין לשפשף אותו בחוזקה כדי שלא לגרום לשבירת השיער. האמור מתייחס יותר מכול לגבי מכחולים העשויים משיער טבעי ששיערם רך, עדין ופגיע במיוחד ונוטה להישבר בקלות.


7. יש להימנע ככל האפשר מלצייר על משטח גס או מחוספס לרבות משטח עץ שלא שויף כהלכה. חיכוך המכחול על גבי משטח שאיננו חלק או מלוטש עשוי לשבור את השיער, לפגום בגמישותו ויגרום לבלאי מואץ.


8. ככלל, מברשות ומכחולים שטוחים למיניהם כגון מכחולי פילברט, angular (זוויתי) ודומיהם טובלים בצבע עד כדי מחצית מגובה השיער בלבד.


9. מיד עם סיום העבודה יש לנקות את המכחולים באופן יסודי בעזרת מים וסבון מתאים (נוזלי או מוצק) המיועד לניקוי מכחולים. חשוב להקפיד במיוחד על ניקוי קטע החיבור שבין המתכת לבסיס השיער ולוודא כי לא נותרו בנקודה זו כל שאריות צבע, שכן זהו המקום הרגיש בו נאסף ומצטבר עיקר הצבע. שרידי צבע שיישארו בבסיס המכחול יתקשו לאחר הייבוש ויגרמו לשיער להיפתח.


10. ניקוי מכחולים יתבצע באופן הבא: מזליפים מס' טיפות של סבון נוזלי לכלי שטוח או לתוך כף היד ומקציפים קלות, בשימוש בסבון מוצק מנקים את המכחול ישירות על הסבון. מסירים את הצבע בתנועות קדימה ואחורה ותמיד עם כיוון השיער ולסיום שוטפים במים נקיים. חשוב לחזור על הפעולה ככול שנדרש עד שהמכחול יהיה נקי לגמרי מכל שארית צבע. בסיום התהליך מנגבים את המכחול על מטלית כותנה רכה או נייר סופג, מחזירים לשיער את צורתו המקורית ומניחים לייבוש. בשלב זה ניתן להוסיף לשיער מעט סבון כלים רגיל כדי להקשותו ולשמור על צורתו עד לשימוש הבא. לפני שימוש חוזר לזכור לשטוף את המכחול במים נקיים להסרת שאריות הסבון. למקפידים - אפשר למרוח מידי פעם את השיער במעט מרכך שיער כדי לשמור על רכותו וגמישותו ולשטוף מיד במים נקיים.


11. מכחולים מאחסנים כאשר ששיערם פונה כלפי מעלה או כשהם מונחים במצב אופקי. הנחת או אחסון מכחולים על שיערם יגרמו לשיער נזק ללא תקנה. ניתן לאחסן מכחולים בנרתיק מיוחד המיועד לנשיאתם ובנוי במיוחד כך שלא יתגלגלו ויזוזו ממקומם.


להלן כמה טיפים שימושיים :


* מכחול ששיערו התעקם ועשוי משיער סינתטי טובלים למשך שנייה במים רותחים, פעולה זו תשיב לשיער את צורתו המקורית.


* מומלץ שלא להיפטר ממכחולים פגומים. אלה יכולים לשמש כמכחולים מצויינים לטכניקות ציור מסוימות.


יצירה מהנה,


ג'ודי


בסטודיו מעשה בעץ קורסים איכותיים לאומנות הציור הדקורטיבי. אצלנו תלמדו כיצד לשדרג בעצמכם כל חפץ מצוי ורהיט חיוור ליצירת אומנות ייחודית ומקורית מעשה ידיכם. תיצרו חפצים מרהיבים באמצעים פשוטים וזמינים ובדרך מהנה ומלאת סיפוק. תפיחו חיים חדשים בחפצים עליהם תטביעו את חותמכם. תשוו לביתכם מראה חינני, צבעוני, רענן ומעוצב עם נגיעה אישית. ומעל לכל, תיהנו מחוויית היצירה, מחסכון כספי ניכר ומתחביב מרתק. מיחס אישי, אווירה כייפית, חמה ותומכת ומחברת אנשים יוצרים. הצטרפו גם אתם למעגל המציירים ותגלו עולם קסום ומאתגר.


לא נדרש כל ידע קודם או ניסיון בציור - כל אחד יכול !!!


לפרטים נוספים נא לפנות למייל maasebeetz@gmail.com

אודות הכותב:

ג`ודי, אומנית, ציירת ויוצרת, מומחית לאומנות הציור הדקורטיבי (ציור על עץ) ולצביעה אמנותית. בעלת למעלה מ-20 שנות ניסיון בהדרכה מקצועית של קורסים וסדנאות ועשייה מגוונת בתחום האומנות השימושית. מנהלת פורום אומנות שימושית באתר bwoman מנחה קורסים וסדנאות לאומנות הציור הדקורטיבי-ציור על עץ בסטודיו מעשה בעץ maasebeetz@gmail.com

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il