מאמרים - הפגת כאבים לאחר לידה הדפסה מאתר מאמרים

הפגת כאבים לאחר לידה

נכתב על ידי סמדר נבו-סיקרון

[ הדפסת המאמר ]

לידות מעוררות פעמים רבות בעיות גופניות ברצפת האגן ובמערכת העיכול. לדוגמה: טחורים, כאבים באזור שבו יש תפרים, כאבי בטן בעקבות התכוצויות של הרחם ואפילו עצירות מתמשכת לאחר לידה קיסרית. לא בכל הבעיות אפשר לטפל בבית וללא התערבות רפואית אך מאחר שהמאמץ להגיע לרופא קשה לפעמים יותר מהסבל בבית מוטב להתכונן. רוב האנשים נוטים להגן על עצמם מפני כאבים על ידי צמצום תנועת הגוף ככל האפשר. לאחר לידה העיפות והחששות לגבי הטיפול המיטבי בתינוק מקשים על התמודדות פעילה של היולדת עם קשיים שהוזכרו למעלה. חלק מהתופעות ישתפרו ביתר קלות אם היולדת תוכל להיות פעילה בתנועה לצורכי הגוף שלה בהבדל מעבודות הבית שלא מיטיבות עם הגוף לאחר לידה.


פעילות גופנית קלה שמרפה כאבים יכולה להיות בשכיבה על הגב כשהידיים והרגליים פרושות הם אגרוף ידיים לסרוגין ופתיחת היד שלא מתאגרפת, תרגיל שמשחרר את הגב, יכול לעודד פעילות עיכול ואף לעורר תנועה דומה בכפות הרגליים, מוטב לאפשר לכל הגוף להצטרף. דוגמה אחרת-הטיית רגליים לסרוגין כשבכל פעם רגל אחת מונחת ישרה והאחרת עומדת, הרגל העומדת מאפשרת להרים צד אחד של האגן ולהניחו חזרה, מוטב לחזור על כך כמה פעמים לפני שעוברים לעשות זאת ברגל האחרת. עפעוף קל או פתיחה וסגירה של העיניים פעמים רבות מעמיק את הנשימה. הרמת שפה עליונה אל האף כשהשפה התחתונה דוחפת אותה כלפי מעלה עוזרת לשיפור המיקום של הרחם, אין צורך להחזיק את השפתיים כך יותר ממה שנוח ואפשר להעזר בעיפרון בין השפה העליונה לאף כדי לחוש את הגלגול הרצוי.


עצות להקלת כאבים ללא תרגול
    • הכינו בבית לפני הלידה משחות מחטאות לצורך טיפול בטחורים, ארגנו תנאים לישיבה באמבט עם צמחים כמו מרוה (לאחר שחלטתם את הצמח במים רותחים) ואכיניציאה כשמן להקלה לאחר ההתרוקנות

    • למדו תרגילים להרפיית רצפת האגן כדי להקל על כאבים באזור התפרים. רוב התרגילים שהכרתן לחיזוק רצפת האגן יכולים להתאים אם תפנו מעט זמן לכיווצים ויותר זמן להרפיה בעקבות הכיווץ. הכיווצים מעוררים שחרור והרפיה כשמותרים על ספירה ועל החזקה ממושכת של האזור במצב כיווץ.

    • חימום אזור הבטן בעזרת כרית דגנים שחוממה במיקרו מקלה על הכאבים אך כדאי לאזן בין היקף השימוש בה והיקף המצבים שמשחררים את הכאבים על ידי הרפיית הפה, פתיחת ידיים, נשימות עמוקות וכו.

    • מחקר ברשות דר. מיכל ליברגל הראה כי נשים לאחר לידות קיסריות שנעזרו בלעיסת מסטיק או מציצת סוכריות החזירו את מערכת העיכול לפעולה תקינה מהר יותר מקבוצת הביקורת.

 

אודות הכותב:

מורה ומטפלת עם ניסיון של 24 שנים בטיפול בנשים וילדים. עבדה במסגרת קופח. לאומית, אסף הרופא וקליניקות פרטיות


http://paulamethod.blogspot.com/


 


0544893772

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il