מאמרים - הדפסה מאתר מאמרים

נכתב על ידי

[ הדפסת המאמר ]

כאשר מדברים על מערכת החינוך לרוב מדברים על גנים, בתי-ספר יסודיים אך כמעט ולא מדברים על מערכת ההשכלה הגבוהה.


בשל העובדה שנגיף הקורונה "טרף את הקלפים" ניתן לראות כי מספר רב של סטודנטים נרשמו השנה ללימודים אקדמיים באוניברסיטאות ובמכללות (בין אם מדובר באפשרויות תעסוקה מצוצמות,ובין אם מדובר בכך שלא ניתן לטוס למדינות אסיה ודרום-אמריקה שברובן נחשבות "מדינות אדומות") מדובר בהישג אדיר של המוסדות האקדמיים.


השנה תהיה שנת לימודים מיוחדת כאשר רוב הלמידה תיעשה מרחוק ותהיה מקוונת ,וכן עדיין לא ברור איך ייערכו הבחינות, יוגשו התרגילים ועוד בעיות שהיו נפוצות בסוף הסמסטר השני בשנת הלימודים הקודמת.


לא ברור למשל האם המוסדות האקדמיים למדו את הטעויות שקורות עם מערכת "הזום" בבתי-הספר היסודיים ובתיכוניים? ,וכן האם צוות המרצים יהיה נגיש לקהל הסטודנטים?, האם איכות ההרצאות תהיה ברמה גבוהה? ועוד שאלות רבות מסוג זה.


בואו נצלול לעומקו של הוויכוח המרכזי בדבר עריכת מבחנים מקוונים.


                          הדעות בדבר עריכת מבחנים מקוונים


כזכור, בסוף סמסטר ב' של שנת הלימודים הקודמת פרץ ויכוח בין השר זאב אלקין לבין ראשי האוניברסטיאות בשאלה האם ניתן לערוך מבחנים מקוונים או לערוך מבחנים בקפסולות באודיטוריום (כפי שהיה נהוג טרם הקורונה).


השר אלקין תמך בביצוע מבחנים מקוונים, אך ראשי האוניברסיטאות התנגדו מכיוון שהם טענו שאין להם מספיק זמן להיערך לכך ,וכן הדבר עלול לעודד העתקות בקרב הסטודנטים.


                      בעיית שכר הלימוד בקרב סטודנטים שלא עובדים


בשל העובדה שהסטודנטים ישתמשו פחות בדברים שהקמפוס מעניק להם בדרך-כלל כמו שירותי ספרייה ,יעץ, צילומים, וכן אם נסתכל על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נראה שמספר הסטודנטים שלא עובדים בגילאי: 24-18 עומד על 54,000 (שילש את עצמו תוך חצי שנה), היה נהוג לצפות ששכר הלימוד יופחת בחלק מהמוסדות האקדמיים ,אך המציאות מראה לנו שלא כך הדבר.


                         הסיבה ששכר הלימוד לא יורד


ראשי המוסדות האקדמיים אומרים שעלות הפעלת המערכת המקוונת עולה יותר מאשר עריכת שנת לימודים רגילה ,ובמדינת ישראל נהוג ברגע שההוצאות מעט עולות המוסדות לא מחפשות פתרון יעיל להוזלת עלויות אלא הן בוחרות בפתרון העתיק ביותר בספר להשית את העלויות על ציבור הלקוחות (קרי:קהל הסטודנטים).


ניתן לראות כי מערכת ההשכלה הגבוהה לא מעניינת את נבחרי הציבור, והראייה לכך היא שבמהלך החודש האחרון ערכה ועדת החינוך של הכנסת דיון אחד ויחד בנושא פתיחת שנת הלימודים האקדמית ומצבם של הסטודנטים בעקבות פתיחת השנה המיוחדת.


בעקבות יוזמה ברוכה של התאחדות הסטודנטים הם נפגשו ביום שני ה-201012 עם ראשי המוסדות האקדמיים החליט השר אלקין לשוחח עם משרד האוצר על גיבוש תכנית סיוע לסטודנטים שמתקשים לגמור את החודש.


למרות שבשנים האחרונות עושה רושם שרמת התואר האקדמי הולכת ויורדת דווקא מגיפת הקורונה החזירה ולו במעט את חשיבותם של הלימודים האקדמיים ,ואם האקדמיה לא תהיה מוכנה היא ככול הנראה תישאר הרחק מאחור לאחר שמשבר הקורונה ייפתר.


 


 


 


 

אודות הכותב:

אני בלוגר וכותב באתרים שונים כגון: "פרשן","NEWS1 ", "מקומונט" ו"זמן ישראל".

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il