מאמרים - הדפסה מאתר מאמרים

נכתב על ידי

[ הדפסת המאמר ]

אם הנך בעמדת מנהיגות והבוס שלך מודיע לך שנבחרת לעבור תהליך אימון עם מאמן מנהלים,
אלה חדשות מצוינות עבורך.


אם החברה שלך שוכרת מאמן מנהלים שיעבוד איתך, זה אומר שהאמון שהם נותנים בך הוא עצום.


העובדה שהארגון שלך מביא מאמן כזה מעיד שהם מאמינים בך ומאמינים שההבטחה שלך היא גדולה. הנך, במילים אחרות, שפיץ רציני או סטיב ג'ובס בארגון שלך, וכדאי להם להשקיע בה.


הפגישה הראשונית עם המאמן יכולה להיות מעט מאתגרת עבורך, יחד עם זאת, אם ההכנה לפגישה תהיה איכותית,  בהחלט ניתן לצפות שהיא תעבור חלק ותיצור בסיס נהדר לצמיחה האישית והמקצועית שלך. ניתן לצפות שהמאמן שלך התכונן בהרחבה לפגישה הראשונה איתך, זהו הזמן האידיאלי להבהיר את הציפיות, את מכלול כללי התהליך ואת סגנון היחסים באימון למנהלים.


מהו אימון ומה איננו אימון?


אימון הינו תהליך יעיל עם השפעה גבוהה באמצעות דיאלוג, שנועד לשפר תוצאות אצל אנשים בעלי יכולת ביצוע גבוהה, באופן כזה שהשיפור נמשך לאורך זמן.


השפעה גבוהה מכיוון שבתוך פגישה קצרה האימון נותן למאומן הסתכלות שונה ותובנות לגבי הדרך שהוא פועל ביחס להשגת התוצאות שהוא מעוניין להשיג.


התהליך הוא זוגי (גם אם עובדים בקבוצה) כלומר גם המאמן וגם המאומן שותפים אליו.


אימון יעיל בעבודה עם אנשים שנמצאים בעשיה ברמה גבוהה, הוא לא נועד לתקן את המאומן אלא לעזור למאומן להתפתח ולהשתפר תוך כדי העשייה.


בשורה התחתונה מטרת האימון הינה לשפר תוצאות לאורך זמן, כלומר במסגרת התהליך המאומן מפתח את היכולות ליצור עבורו הצלחה באופן עצמאי ללא תלות במאמן.


אימון אינו תהליך טיפולי שנועד לתקן את המאומן.


אימון זה לא ניהול, אלא כלי בארגז הכלים של המנהל, יש גם כלים נוספים שעל המנהל להכיר ולהשתמש מלבד אימון.


אימון זה לא יעוץ, תפקיד המאמן אינו לפתור לבד את הנושא דרך הנסיון שלו, אלא לעזור למאומן לפתור את הנושא בדרך שלו.


אימון זה לא הדרכה או לימוד, בהדרכה ולימוד התלמיד יושב פאסיבי ומקשיב בתהליך אימון המאומן אקטיבי ועובד.


אימון זה לא מנטורינג.


והכי חשוב אימון זה לא מנגנון מתוחכם "ליישר" אנשים, אימון מיועד לקחת את המאומן לשלב הבא ולא להציל אותו מפטורים או לתת לו "הזדמנות אחרונה" להשתפר. 


יצירת מרחב עבודה לתהליך: צפה שהמאמן שלך כבר יהיה מוכן
אתה יכול להיות בטוח שהמאמן שלך ילמד עליך משהו מהידיעה על ההישגים המקצועיים שלך.
צפה שהמאמן שלך יראה בך כפרטנר שווה בתהליך, ולא כתלמיד שזקוק לתיקון. המאמן ידע את שמך ויפגין התנהלות מקצועית טובה.


אחד המרכיבים החשובים ביותר בפגישה הראשונית עם מאמן מנהלים צריך להיות על סודיות. המאמן שלך צריך להיות מחויב לשתף מידע מסוים עם, למשל, מחלקת משאבי אנוש שהזמינה את תהליך האימון שלך. עם זאת, עליך לצפות לשמירה על סודיות על מנת ליצור יחסי אימון חזקים. אם המאמן שלך לא מעלה את זה, אז חשוב לדבר על הנושא. 


תגיע עם ראש פתוח ומוכן לדון ביעדים והמטרות שלך
ייתכן מאוד שהנך עשוי להיות סקפטי במידה כלשהי, אך אם הכניסה לתהליך תהיה אמיתית ועם ראש פתוח, התוצאות צפויות להיות יוצאות דופן.... במהירות. חשוב להכיר ולדון ביעדים המקצועיים שלך (ובמידה מסוימת, אישיות). אם הנך מתקשה להגדיר או לבטא את המטרות שלך, חשוב לומר זאת. נושא חשוב של אימון מנהלים הוא הגדרת המטרות, וכנות ויושר יעזרו לשניכם במשימה זו. 


לפגישה הראשונית שלך, חשוב לבוא עם ראש פתוח והמאמן שלך יגיע כך לפגישה.


ראש פתוח זה חשוב, הדרך בה הנך הולך הובילה אותך להשגים אך ייתכן שבמקומות מסוימים הגעת למבוי סתום ורק דרך אחרת תוכל להוביל אותך למטרה שלך . זה יכול להיות המצב במצבים נדירים מאוד, אך יחסי המאמן- מאומן עוסקים יותר בהשלמה מאשר במציאת מאמן שהוא בדיוק כמוך. למעשה, החיכוך הקל שנובע מעבודה עם מאמן השונה ממך הוא לעתים קרובות הדבר שיעזור לך לבחון את עצמך, את הביצועים שלך ואת היעדים שלך בצורה יותר אובייקטיבית.


הסיבה לסקר והשאלון ליצירת מרחב עבודה
תהליך האימון מיועד עבורך ועל מנת שהמאמן ייתן לך את השרות הטוב ביותר חשוב שהוא יכיר אותך היטב. ולכן קיים סיכוי טוב שהפגישה הראשונית שלך עם מאמן מנהלים תכלול השלמת סקרים אישיים ומקצועיים שונים, ושאלונים.  מאמן רציני מיומן מאוד בראייה רחבה, זיהוי ופרשנות של הכלים האלה, כך שהם יכולים לעזור לך להגדיר במדויק את המטרות שלך, להכיר את נקודות החוזק שלך ולגלות פערי כישורים. תתייחס לכלים אלה ברצינות, במיוחד אם הם ניתנים על ידי מאמן מיומן, בעל מוניטין ועם ניסיון ארוך טווח. בדיקת כל תיבות הסימון "מסכים מאוד" ו "מאוד לא מסכים" עשויים להראות משעממת או טריוויאלית, אך בסך הכל, כלים אלו יועילו גם לך וגם למאמן שלך.


תהיה מוכן ככל שתוכל לפגישה הראשונה שלכם. כל מאמן רציני יודע שלקוחות רחוקים מלהיות ניתנים להחלפה, וכי חוויית תהליך האימון תהיה שונה באופן משמעותי מלקוח ללקוח. צפה מהמאמן שלך להעניק את המיטב, ותתחייב לתת את המיטב שבך.


בין אם הארגון שלך מציע אימון מנהלים ובין אם לאו, זה תלוי רק בך להפיק את המרב מתפקידך כמנהיג, כך שתוכל לעשות את ההבדל כבר היום ולהשאיר מורשת חיובית מתמשכת. אני מזמין ומעודד אותך לבדוק את תכנית bmanager,  המכסה נושאי מנהיגות קריטיים כמו שינוי תרבות ארגונית, ניהול ביצועים, ואימון מנהלים. 


בהצלחה.


 

אודות הכותב:

אריה גרסיאני, מאמן עסקי בכיר. מומחה ליצירת שינויים משמעותיים ופריצות דרך בעסקים וחברות. ניסיון של שנים בניהול וליווי אנשים להשגת תוצאות פורצות דרך בעסקים ובחייהם.


054-4400136


  arikgra@gmail.com

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il