מאמרים - הגיע הזמן להכיר בהוצאות בתי קפה הדפסה מאתר מאמרים

הגיע הזמן להכיר בהוצאות בתי קפה

נכתב על ידי גיא יריב

[ הדפסת המאמר ]

שורות אלו נכתבות בסניף 'ארקפה' בתל אביב.  סביבי ישובים כעת לפחות עוד 5 אנשים ומתקתקים במרץ על המחשב הנייד שלהם במשהו שנראה כמו תוכנות עריכה גרפית, סביבת פיתוח אפליקציות ומאגר פסקי דין.  ביניהם יש שולחן בו יושבים כמה אנשים מסביב למסמך שנראה כמו הסכם ובשולחן אחר מדברים על מיזם אינטרנט מבטיח.


כל האנשים האלו כאן לצרכי עבודה (יש גם שלושה שולחנות של פנסיונרים וזוג עם תינוקת), והקפה שהם משלמים הוא בעצם סוג של כרטיס כניסה בשביל הזכות לעבוד כאן.  ההוצאה הזו משמשת אותם בייצור הכנסה, ולכן לפי חוקי המס בישראל היא אמורה להיות מוכר למס הכנסה וגם למע"מ.  אבל היא לא.


בעבר הוצאות אש"ל היו מוכרות בסכום נמוך ומעליב.  בשנות התשעים הפסיקו להצמיד גם את הסכום הזה, ומה שהיה אז נמוך ומעליב הוא היום בלתי נסבל וגרוטסקי: שקל וחצי לארוחת צהרים, שקל לארוחת בוקר.  אבסורד.


בו זמנית הפכה העבודה בבתי קפה לחלק יותר ויותר ממוסד משוק העבודה.  עליית מחירי הנדל"ן גרמה להרבה יזמים צעירים לעבוד מבתי קפה כתחליף לשכיר משרד, במקביל רשתות בתי הקפה התרחבו והשתדרגו והן היום מקום מאד מזמין לשבת בו שעות, ולבסוף התפתחות הטכנולוגה, המחשבים הניידים, הענן והתוכנה כשירות הפכו את תשתיות המיחשוב במשרד למיותרות עבור הרוב המוחלט של העובדים.


מדובר בהוצאות ענק. אפילו חישוב 'באק אוף דה אנבלופ' משוער יראה שיש בישראל כמה אלפי בתי קפה - המספר המדוייק משתנה כמעט מדי יום, אבל רק רשת ארומה ישראל מחזיקה 150 סניפים ועוד 30 לרשת ארומה תל אביב.  כל סניף כזה מספק מקום עבודה ל15-30 אנשים עובדים ביום, שכל אחד מהם מוציא בין 11 ש"ח (אספרסו קצר) ל-70 ומעלה (ארוחת בוקר זוגי) - בסך הכל מדובר כאן על בין רבע מליון לשלושה מליון שח ביום, כללומר כמה מיליארדים בשנה.


מדובר בהוצאה עסקית למהדרין.  מקבילה לשוק הנדלן למשרדים, וגדולה בהרבה מעסקים דומים כגון 'WEWORK' וחללי עבודה משותפים אחרים. ואולם כל העסקים הללו אינם מקבלים החזר ממס הכנסה על ההוצאה הזו.  גם המעמ שהם משלמים על הקפה הזה אינו מוחזר להם ללא כל סיבה נראית לעין.  ולא רק למראה עין.  גם מומחים חשבונאיים ורשות המסים עצמה לא פרסמו מעולם נימוק מסודר מדוע אין הכרה בהוצאה הזו.


בשנת 2018 נעשה ניסוי לעקוף את ההתנגדות חסרת ההגיון של רשות המסים.  חברת 'משרד בקפה' של היזם חיים אבן חן ועורך הדין (לענייני מסים) דורון כהן החליטה להפריד את ההוצאה על הקפה להוצאה על האוכל עצמה (שם רשות המסים מתנגדת קטגורית, ואולי גם בהגיון מסויים להכרה) ולהוצאה על שירותי המשרד שבתי הקפה נותנים:  האינטרנט, האווירה, הנקיון והנדל"ן עצמו.


אולם רשות המסים התנגדה גם למיזם הזה.  נציב מס הכנסה הכריז בכנס מועצת יועצי המס באילת שהרשות תסרב להכיר בהוצאה הזו, והנושא צפוי להמשיך בערכאות.  הגיע הזמן הרשות תתקדם ותכיר בהוצאות האלו

אודות הכותב:

גיא יריב מנכ"ל בית הספר לנאום ושכנוע: איך להעביר מסר, איך למכור ולשכנע, ואיך להתגבר על חרדת קהל. 

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il