מאמרים - התמודדות עם ריגול תעשייתי הדפסה מאתר מאמרים

התמודדות עם ריגול תעשייתי

נכתב על ידי בני בנימין

[ הדפסת המאמר ]

חקירות ריגול תעשייתי


ריגול תעשייתי מתייחס לגניבת מידע פנימי של חברות או עסקים בדרכים או אמצעים שנוגדים את החוק. למידע פנימי יש הרבה כוח וכן פוטנציאל עסקי וכלכלי עצום, על כן חברות רבות עוסקות באיסוף מודיעין עסקי על המתחרים שלהן. הרבה מהתחומים של המודיעין העסקי נכנסים לאזור האפור של החוק, אך כשלעצמו, המודיעין העסקי הוא מהלך חוקי ולגיטימי אותו מקדמות חברות גדולות כל הזמן. מעבר לכך, בחברות גדולות, ישנן מחלקות שלמות העובדות על איסוף מידע עסקי. הריגול התעשייתי נכלל בתוך תחום המודיעין העסקי והוא לא חוקי.


החוק במדינת ישראל בתחומי הריגול התעשייתי או האיסור על גניבת סודות מסחרייםטרם נקבע.  החוק במדינת ישראל אינו מתייחס לריגול התעשייתי כאל עבירה בפני עצמה, אלא לעבירות המזוהות עם הריגול התעשייתי, כמו איסור על האזנות סתר, עבירות מתן שוחד וקשירת קשר לאיסוף והעתקת מידע פנימי, פריצה למערכות אבטחה ממוחשבות של חברות או בתי עסק בעזרת תוכנות זדוניות למשל, וגניבה והעתקה של כל מידע פנימי חסוי, כמו פרטים על לקוחות, קמפיינים של החברה, שיטות שיווק ופרסום, שיטות לשימור לקוחות, פטנטים ופיתוח מוצרים חדשים ועוד. עבירות אלה הן חמורות בעיני החוק והעובר עליהן צפוי לעונשים כבדים.


ריגול תעשייתי נעשה בדרכים מגוונות ולעתים גם במיומנות רבה. פגישות עסקים או ראיונות עבודה רגילים לכאורה, יכולים להיות טקטיקות לאיסוף מידע של חברות או עסקים מתחרים. כמו גם, רכישה של מידע או רכישת אשפה מקוונת ואלקטרונית של חברות, כל אלה נמצאים בתחום האפור מבחינת החוק בישראל. דרכים נוספות עליהן קיים איסור חוקי והעובר עליהם צפוי לעונשים הן, השתלת תוכנות זדוניות או סוסים טרויאניים במערכת מחשוב של חברה, בית עסק או בכלל, פריצה מכוונת למשרדי חברה לשם גניבת והעתקת מידע, קשירת קשר ומתן שוחד, הרבה פעמים גם עם אחד העובדים, לשם ריגול וקניית מידע ועוד טקטיקות רבות נוספות.


דרכי ההתמודדות עם ריגול תעשייתי הן רבות ומגוונות, אם כי לעתים מקרים מהסוג הזה הם מורכבים. חוקר פרטי, מיומן המתמחה בחקירות מהסוג הזה יוכל לבצע את העבודה במקצועיות. כיום קיימות דרכים רבות להתגונן מפני ריגול תעשייתי וביניהן בדיקות במערכת המחשוב של החברה באמצעות טכנולוגיה מתקדמת, ביצוע תרגילי חדירה פיזיים מכוונים או איתור נקודות תורפה בחברה או בבית העסק ותיקונם ובניית נהלים מוסדרים לעבודה.  


משרד חקירות דיטקט מתמחה בתחומי אבטחת מידע ובדיקת רמת בטיחות בארגונים. החוקרים שלנו יוכלו למנוע ולהגן על החברה או העסק שלכם מפני הדלפת מידע ופריצות במערכת האבטחה. עסקים וחברות מתחרים ביניהם על מידע עסקי ושיווקי כל הזמן ואם ייקפאו על שמריהם ייאבדו את היתרון העסקי שלהם על פני האחרים. בסיום תהליך החקירה מוגש דו"ח מפורט ללקוח ובו המסקנות, פירוט נקודות החולשה והמלצות לשיפור מערך האבטחה של החברה או בית העסק.


 

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il