מאמרים - הדפסה מאתר מאמרים

נכתב על ידי

[ הדפסת המאמר ]


גיוס עובדים מחליפים בזמן שביתה
 

איסור השימוש בעובדים חלופיים מושך ביקורת ציבורית רבה בעולם בכלל ובישראל בפרט. המחלוקת בדבר החלפת השובתים נוגעת בליבו של פתרון הסכסוך הקיבוצי, שכן דילמת העובדים החלופיים דנה בשאלה האם כל צד לסכסוך רשאי להשתמש בארסנל הנשק שברשותו כדי להטיל עלויות על הצד השני בסכסוך. מאז שהדין הישראלי החל לאסור את השימוש בעובדים חלופיים, כמובן שהארסנל של המעסיק פחת, אך עדיין נושא העובדים החלופיים נשאר נושא בוער ושנוי במחלוקת. ארגוני העובדים נוטים להיות במגננה עזה כל שמדובר בשימוש בממלאי מקום, על רקע הירידה בהתאגדות שחלה ברוב המדינות המתועשות ולאור הניסיונות המתמשכים מצד החברות לסיכול ההתארגנויות. לכן האיגודים רואים את האיסור בהחלפת העובדים כאיסור חיוני לשמירה על נשק השביתה העיקרי שלהם. כאשר במקביל, המעסיקים מתעקשים באותה מידה שיש להם את הזכות הבסיסית לשמור על הקניין שלהם. שמירה על הקניין חשובה עוד יותר לאלו העוסקים בייצור רציף אשר משלב דיוק בזמני אספקה וכל זה בסביבה תחרותית עם ליברליזציה של סחר. לכן שיבושי הייצור הנגמרים על ידי שביתות יכולים להיות יקרים במיוחד עבור חברות קונצרן, אשר מספרם הולך וגדל בעקבות המגמה הגלובאלית בעידן הנוכחי לניהול עסקים באמצעות פירמידה של חברות השלובים האחת ברעותה.


על אף חשיבות הנושא הספרות הישראלית מעולם לא סיקרה וניתחה את הסוגיה האמורה בהרחבה. יתרה מזאת, הפסיקה הישראלית דנה בסוגיה במספר דל של פסקי דין בלבד, כאשר הפסיקות התקדימיות בנושא הינם פרי ביה"ד האזורי בלבד. בהיקשר זה יצוין כי היעדר פסקי הדין לא מעיד על שכיחותם, מאחר והמחלוקות בסוגיה לרוב באות לידי ביטוי בצווי מניעה שמוגשים לבתי הדין האזוריים, אשר אינם מגיעים בהכרח למאגרי הפסיקה.


הדין הישראלי אוסר על השימוש בעובדים חלופיים בעת שביתה, ולכן הארסנל של המעסיק הלך והצטמצם. יחד עם זאת, נושא העובדים החלופיים עדיין מהווה נושא בוער ושנוי במחלוקת. גם ארגון העבודה הבינלאומי אוסר שימוש בממלאי מקום קבועים.


ישנם מחקרים אמפיריים מכל העולם אשר ניסו להוכיח כי האיסורים על שימוש בממלאי מקום – (בשונה מהמצופה) דווקא עודדו את מספר השביתות והעלו את משך השביתות. כלומר חקיקה אשר אסרה שימוש בעובדים חלופיים היא זו שפוגעת בכוח המיקוח של ארגוני העובדים. מנגד ישנם מחקרים אמריקאים וקנדים שדחו טענות אלו. לטענתם שכירת ממלאי מקום מקטינה את הפסדי התפוקה של החברה עקב שביתת העובדים, דבר שגורם להמעטת ערך השביתה ולבסוף לשביתות ארוכות יותר.


 

 

אודות הכותב:

רועי סבג, משרד עורכי דין הינו משרד בוטיק לדיני עבודה אשר הוקם ע"י עורך דין רועי סבג.


 עורך דין רועי סבג עורך דין לדיני עבודה בחיפה  | עו"ד לדיני עבודה בחיפה


https://law-sabag.co.il

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il