מאמרים - פינוי-בינוי - הדרך מדירה ישנה לחדשה הדפסה מאתר מאמרים

פינוי-בינוי - הדרך מדירה ישנה לחדשה

נכתב על ידי נטע אלתרמן

[ הדפסת המאמר ]

תחום ההתחדשות העירונית בישראל תפס תאוצה בשנים האחרונות, ובערים מרכזיות רבות ניכרת תנופת בנייה. כיוון שבמרכז הארץ, המקומות היותר מבוקשים לנדל"ן, חסרות קרקעות לבנייה, אחת הדרכים להגדיל את מספר יחידות הדיור בעיר היא על ידי פרויקטי פינוי-בינוי.


התהליך מתרחש ברובו בשכונות ובבניינים ישנים, כאשר ברשויות מסוימות אין מאפשרים יותר פינוי-בינוי של בניינים בודדים אלא דורשים שהפרויקט ייעשה על פני מתחם שלם, בן מספר בניינים (על פני מספר חלקות), וזאת כדי שהרשות תוכל לספק לתושבים תשתיות שונות שנדרשות כתוצאה מתוספת יחידות הדיור, כגון: גני ילדים ובתי ספר, מרכזים קהילתיים, תשתיות תחבורה וכיו"ב.


פינוי-בינוי - הליך מורכב מרובה שחקנים


כיוון שמדובר בתהליך מורכב – לעתים הוא אורך מספר שנים, הכולל שחקנים רבים – בעלי הדירות, הרשויות השונות, קבלן-יזם, אדריכל, שמאי, עורכי דין ועוד, המתחיל בשלב ראשון בהסכמה עקרונית של הדיירים, עבור דרך אישור התכניות בוועדות התכנון והבנייה העירונית והמחוזית, ובהמשך, חתימת חוזה מול קבלן יזם, פינוי הדיירים, הריסת הבניין/ הבניינים בפרויקט והקמתם מהמסד ועד הטפחות - נדרש גוף מפקח שינצח על "המקהלה" רבת המשתתפים והאינטרסים המנוגדים. 


מי דואג לבעלי הדירות?


אחת הדרכים הבטוחות ביותר עבור הדיירים היא לחבור אל חברה שמתמחה בניהול תמא 38 ופרויקטים של פינוי-בינוי, בעלת ניסיון מוכח בתחום, שתדע לדאוג לאינטרסים של הדיירים ולהפיק עבורם את מיטב התשומות. לדוגמה, חברה שתעשה מאמצים לאגד מספר בניינים/ חלקות – כאמור ככל שהשטח גדול יותר גם הזכויות שיקבלו בעלי הדירות יהיו גדולות יותר. חברה בעלת קשרים טובים ומוכחים ברשות המקומית, הפועלת בשקיפות מלאה מול הדיירים ולמעשה מייצגת אותם בתהליך המורכב, תוכל גם להמליץ על הקבלן-היזם הטוב ביותר עבורם, תוך הבטחת בטחונות וייצוג משפטי הולם. 


עבור בעלי דירות, במיוחד המבוגרים בהם, פרויקט פינוי-בינוי אינו תהליך פשוט ולעתים קרובות יש המתנגדים מראש להליך. חברה בעלת ניסיון בתחום מסוגלת לרוב להציג בפני העקשנים בבעלי הדירות תמונה בהירה ומרגיעה, כזאת שתגרום להם לקחת חלק בפרויקט ולהמעיט את החשש הגדול המתלווה לה. אחרי הכל ביתו של אדם הוא מבצרו והמחשבה שהדירה שבה התגוררת שנים ארוכות תהפוך לכלי משחק אינטרסנטי עלולה לסכל את הפרויקט או לעכב אותו, אך כאמור מי ששוחה בחומר יידע גם להרגיע ולהציג תמונה עתידית אופטימית. 


ולבסוף, פינוי-בינוי אינו רק תוספת מעלית, מרפסת או ממ"ד אלא פרויקט מורכב ורציני הדורש צוות מקצועני לניהולו, כזה שיידע לגשר ולהפיק את המיטב עבור כל הכוחות הפועלים ובראש ובראשונה עבור בעלי הנכסים. 

אודות הכותב:

נטע אלתרמן | בלוגרית וכותבת תוכן

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il