מאמרים - הדפסה מאתר מאמרים

נכתב על ידי

[ הדפסת המאמר ]

 


 


התחזית שלי לתוצאות הבחירות


מאמר זה נכתב ארבעה ימים לפני הבחירות ב-13 בספטמבר.


הסקרים האחרונים מציגים שונות גדולה בתוצאות, אבל אני מנתח בהיגיון את שלושת הסקרים  שאני מביא בהמשך הכתבה, ומגיע לתוצאת הבחירות שלי:


הליכוד עם 33 מנדטים, וכחול לבן עם 31. הרשימה המשותפת עם 12 מנדטים, ימינה וישראל ביתנו עם 9 לכל אחת. ש"ס עם 8 מנדטים, יהדות התורה עם 7, המחנה הדמוקרטי עם 5 והעבודה-גשר עם 6 מנדטים. עוצמה יהודית נותרת בחוץ.    


גוש הימין - 57, המרכז?שמאל - 54, ליברמן - 9


 אסביר את צורת הניתוח שלי:


הליכוד: קמפיין הגעוואלד של ראש הממשלה עובד, ושבין סיפוח בקעת הירדן, האזעקה בעת הכנס באשדוד והבוט הגזען שהוביל להשעיה מפייסבוק, הוא מצליח לשתות עוד ועוד מנדטים ממפלגות הימין. המגמה צפויה להימשך בחמשת הימים הקרובים.


כחול לבן:  סכסוכים פנימיים ותעמולה פושרת לא הזיקו להם בסקרים. בשבילי הפתעת הבחירות.


ישראל ביתנו: מפלגתו של אביגדור ליברמן זכתה ל-9 עד 11 מנדטים בכמעט כל הסקרים שבוצעו בערוצי החדשות מאז ה-9 ביולי. מסורתית היא מקבלת בבחירות יותר מאשר במדגמים.


כל הסוקרים מסכימים שמצבן של המחנה הדמוקרטי והעבודה-גשר בכי רע. בממוצע הסקרים האחרונים עומדות שתיהן על 5 מנדטים, אך בסקרים ספציפיים הן מקבלות 4-6. אישית איני מסכים עם הקביעה שבשלב זה שתיהן בסכנת מחיקה מהמפה הפוליטית,


המחנה הדמורקטי: בבחירות אפריל 2019, ללא ח"כ עיסאווי פריג' וההסכם הסודי עם מפלגת הרפורמה הערבית, מרצ לא הייתה עוברת את אחוז החסימה. מתוך 156,362 המצביעים שהצביעו למפלגה, למעלה מ-38 אלף היו אזרחים ערבים. להשוואה ב–2015 קיבלה מרצ כ–15 אלף קולות  בלבד מאזרחים ערבים. ב-2019 אחוז המצביעים בציבור הערבי עמד על 48.7%, מתוכם חמישית הצביעו מרצ. הסכם סודי שנחתם עם מפלגת הרפורמה הערבית, הוסיף למרצ בסביבות 20 אלף קולות ערבים בבחירות אפריל 2019. בבחירות בספטמבר תהליך זה לא יחזור.


העבודה-גשר: עמיר פרץ חתם על הסכם סודי עם מפלגת הרפורמה הערבית. הסכם זה יוסיף להעבודה-גשר בסביבות 20 אלף קולות בבחירות ספטמבר 2019.  בתמורה יו"ר העבודה התחייב לתמוך בביטול חוק הלאום ולדאוג לתפקידים לציבור הערבי בממשלה.


עוצמה יהודית של איתמר בן גביר: לפי סקרי הליכוד עוצמה יהודית נותרת בחוץ. ההיסטוריה מלמדת שהימין החדש עמדה על 6 מנדטים בסקרים האחרונים לפני בחירות אפריל, ונותרה בחוץ,


 


טעותו של נתניהו בבחירות ספטמבר 2019


לדעתי טעותו של נתניהו בבחירות  לכנסת העשרים ושתיים,  הייתה התעסקותו היתרה במפלגות תקומה ועוצמה יהודית  והזנחה של גשר החברתית ימנית.


במידה וגשר של אורלי לוי לא הייתה מתאחדת עם העבודה,  העבודה לא  הייתה עוברת את אחוז החסימה, גוש השמאל היה מפסיד כ-4 עד 6 מנדטים, ואפשר שלא  היה  מגיע גם עם ישראל ביתנו ל-60 המנדטים הנדרשים לחסום את הרכבת ממשלת הימין.


 


פירוט הסקרים האחרונים שפורסמו בכלי התקשורת:


? סקר מעריב ו-103FM מתאריך 13 בספטמבר


? סקר כאן 11 מתאריך 12 בספטמבר


? סקר ישראל היום ו-i24 News מתאריך 12 בספטמבר 


 


סקר "מעריב" מתאריך 13 בספטמבר: גוש הימין - 57, המרכז?שמאל - 54, ליברמן - 9


על פי סקר מכון סמית  - הליכוד עם 33 מנדטים, וכחול לבן עם 32. הרשימה המשותפת עם 12 מנדטים, ימינה וישראל ביתנו עם 9 לכל אחת. ש"ס עם 8 מנדטים, יהדות התורה עם 7, המחנה הדמוקרטי עם 6 והעבודה-גשר על סף אחוז החסימה עם 4 מנדטים בלבד. עוצמה יהודית נותרת בחוץ לפי סקר זה.      הליכוד לא יכול להרכיב קואליציה ללא ישראל ביתנו.              גוש הימין מקבל 57 מנדטים לעומת 54 מנדטים לגוש המרכז?שמאל.


?  סקר כאן  11 מתאריך 12 בספטמבר


לפי הסקר שנערך על ידי מכון קנטאר, כחול לבן מקבלת 33 מנדטים לעומת 31 של הליכוד. מפלגת עוצמה יהודית מקבלת ארבעה מנדטים. ישראל ביתנו יורדת לשבעה מנדטים.                                                    גוש הימין מקבל בסקר זה 59 מנדטים לעומת 54 של מפלגות המרכז-שמאל.


? סקר ישראל היום ו-i24 News מתאריך 12 בספטמבר 


הליכוד עם 33 מנדטים, כחול לבן עם 31 מנדטים. הרשימה המשותפת עם 12 מנדטים.  ישראל ביתנו עם 9 מנדטים. ש"ס ויהדות התורה עם 7 מנדטים כל אחת. ימינה עם 7 מנדטים. מפלגת העבודה עם 6 מנדטים. המחנה הדמוקרטי עם 4 מנדטים. עוברת עצמה יהודית עם 4 מנדטים.


סיכום


האם הצלחתי בחזוי התוצאות נדע בעוד ארבעה ימים ב-17 בספטמבר.


 

אודות הכותב:

ישראל הרצל הרצל 73, כ"ס   טלפון: 050-9258355  ------------herzli99@gmail.com----------------------------------- 

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il