מאמרים - יונה לשליחת דואר הדפסה מאתר מאמרים

יונה לשליחת דואר

נכתב על ידי לב נפתלי

[ הדפסת המאמר ]

 


אחת מהתכונות הידועות ביותר של היונים היא היכולות לחזור ”הביתה“ אפילו ממרחקים ארוכים. כאשר היונה מזהה מקום בתור ביתה, לצורך העניין שובך היונים, היא מסוגלת לאתר אותו ולחזור אליו ממרחקים גדולים מאוד. יכולת זו זוהתה כבר בימי קדם למרות שיכולות הניווט של היונה עדיין לא היו מובנות וגם היום הן נושא למחקרים ודעות שונות. השימוש ביוני דואר מתועד לתקופות קדומות של 2500 שנה לפני הספירה והוא ממשיך אפילו אל תוך המאה העשרים ואחת. למרות כל הטכנולוגיות המודרניות עדיין ישנם מקרים בהם משתמשים ביונים לצורך העברת הודעות.


אחד השימושים המפורסמים ביוני דואר היה במשחקים האולימפיים אשר נערכו לראשונה בשנת 776 לפנה“ס ביוון העתיקה. אתלטים נהגו להביא איתם יונים למשחקים. במידה וזכו בתחרות הם בישרו על כך לכפר ממנו הגיעו באמצעות יוני דואר.


במאה התשע עשרה משפחת רוטשילד אשר ניהלה עסקי בנקאות השתמשה ביוני דואר על מנת לתקשר בין סניפי הבנקים שהפעילו ולהעביר מידע פיננסי חשוב. אמצעי תקשורת זה נחשב ליעיל ביותר באותה התקופה. בהמשך כאשר הוקמה סוכנות הידיעות רוטירס השתמשו ביונים לצורך העברת ידיעות. היונים עברו בשעתיים מרחק שלרכבת באותה התקופה נדרשו 6 שעות.


 


יונים במלחמות העולם


במלחמת העולם הראשונה נעשה שימוש נרחב ביונים בין יחידות הצבא לבין המפקדות. הגרמנים ניסו ליירט את היונים אך תמיד היו יונים ששרדו והצליחו להעביר את הידיעות. אפילו בטנקים וספינות הצבא היו יונים. במלחמת העולם השנייה טכנולוגיות התקשורת היו יותר מפותחות אבל עדיין נעשה בהן שימוש באירופה, הודו ובורמה. למעשה רק בשנת 2006 פורקה באופן רשמי יחידת ההודעות היונית של הודו ו 800 יונים הועברו לגני חיות.


יוני דואר בישראל


בתקופת היישוב העברי בארץ ישראל נעשה גם כן שימוש ביוני דואר. הרבו להשתמש בהם בקיבוצים ובתנועות המחתרת, הפלמ“ח, ההגנה וניל“י אשר השתמשו בהן להעברת ידיעות מודיעין. בהמשך גם בצה“ל הייתה יחידת יונאות ונעשה בהן שימוש במלחמת העצמאות. השימוש המפורסם ביונים נעשה במבצע חורב, המבצע שהביא לסיום מלחמת העצמאות והכריח את מצרים להגיע לשולחן המשא ומתן.


כיצד מנווטות היונים


 


יונים וציפורים אחרות מצליחות לנווט בעולם על פני מרחקים עצומים. מנגנון הניווט של היונים והציפורים בכלל תמיד סקרו את המדע, במיוחד בהתחשב בעובדה שיונים מסוגלות לחזור לביתן ממרחקים וממקומות שמעולם לא היו בהם קודם. ישנם מחקרים שונים לגבי שיטת הניווט של היונים וכל הנראה מדובר בשילוב של יותר משיטה אחת. היונים יכולות לנווט על פני נקודות ציון מוכרות באזורים שבהן ביקרו בעבר. אך זה לא מסביר לנו כיצד יונה יכולה לחזור לביתה ממקום מרוחק שמעולם לא ביקרה בו. על פי מחקרים שבוצעו באוניברסיטת פרנקפורט מקובל להניח כי היונים מנווטות בעזרת השדה המגנטי של כדור הארץ.


 

אודות הכותב:

מרק גרמידר מרחיק יונים מקצועי

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il