מאמרים - אין לכם זמן לעשות ספורט? כנסו לג'קוזי ! הדפסה מאתר מאמרים

אין לכם זמן לעשות ספורט? כנסו לג'קוזי !

נכתב על ידי דני חכים

[ הדפסת המאמר ]

מחקר אשר פורסם ע"י מגזין טמפרטורה במרץ 2017 מצא כי טבילה של כשעה במים חמים תייצר תגובות אנטי דלקתיות וירידת הסוכר בדם בדומה לתגובת הגוף לשעה של פעילות ספורטיבית מתונה.


 בעוד המחקר על השפעות אלה הוא עדיין ראשוני, קיים הסבר סביר לכך:


 "פעילויות המגדילות את הימצאותם בדם של חלבוני עקת חום עשויות לעזור לשפר את רמת הסוכר בדם ולהציע אלטרנטיבה לפעילות גופנית", כך כותב מחבר המחקר הראשי, סטיב פוקנר מאוניברסיטת לופבורו. "פעילויות כגון טבילה בג'קוזי או שהיה בסאונה - עשויות להוות תחליף לפעילות ספורטיבית לאנשים שאינם מסוגלים להתאמן באופן קבוע".


 צוות המרכז הלאומי לבריאות וספורט של אוניברסיטת קליפורניה בחן 14 גברים רזים ושמנים, וניתח את בריאותם המטבולית (פונקציה המסייעת לוויסות הסוכר בדם).


המשתתפים חולקו ל-2 קבוצות:


קבוצת הספורטאים - ערכו פעילות של שעה של רכיבה על אופניים


קבוצת המתרחצים - ישבו שעה בג'קוזי בחום של 40 מעלות.


 המדענים גילו כי לאחר פעילות זו - שתי הקבוצות היו מסוגלות לשלוט טוב יותר ברמות הסוכר בדם ב -24 השעות שלאחר הפעילות (לעומת בדיקות שנערכו לפני הפעילות) -  ונתוני קבוצת המתרחצים היו אף טובים יותר מאלו של הספורטאים - כאשר רמות הסוכר בדם לאחר אכילה לאחר הטבילה אצלם היו נמוכות ב-10% מרמות הסוכר בדם של הספורטאים.


 החוקרים טוענים כי "חימום פאסיבי" (אמצעי להעלאת טמפרטורת הגוף) יכול לסייע בהורדת רמות הסוכר בדם, מה שיכול להיות מבטיח עבור אלו עם סוכרת או בעיות אחרות הקשורות לבריאות המטבולית.


חימום פסיבי יכול להשפיע על הימצאותם של חלבונים בגוף הנקראים חלבוני עקת חום, אשר מסייעים לווסת את רמת הסוכר בדם. אנשים עם סוכרת מסוג 2 נוטים להיות עם רמות נמוכות של חלבוני עקת חום. חימום פסיבי יכול להעלות את רמתם בדם.


 הטבילה בג'קוזי עם מים חמים גם מסייע בטיפול בדלקות.


על פי תוצאות המחקר. המתרחצים חוו תגובה אנטי דלקתית בגוף, בדומה למה שקורה לאחר פעילות גופנית של אנשים, מה שיכול להיות חדשות טובות עבור אלו הסובלים ממחלות כרוניות (כמו סוכרת מסוג 2) המשויכות לדלקת.


 מחקרים אחרים הראו כי טבילה בג'קוזי עם מים חמים תורמת להורדת לחץ הדם, מחבר המחקר סטיב פוקנר טוען שגם המחקר שלו מאושש זאת.


 חשוב להצביע על מגבלות המחקר: הוא נוסה על גברים בלבד, ועל קבוצה קטנה יחסית של 14 מתנדבים בלבד.


 מצד שני ממצאי המחקר ברורים, מתאימים לתוצאות מחקרים אשר נערכו בעבר ואף לעדויות של משתמשים קבועים בג'קוזי.


כך שניתן לומר די בבטחה שטבילה בג'קוזי מהווה תחליף לפעילות ספורטיבית. 

אודות הכותב:

דני חכים מנכ"ל ובעלים, סופטאב ישראל

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il