מאמרים - כאב - ורפואה סינית הדפסה מאתר מאמרים

כאב - ורפואה סינית

נכתב על ידי יעקב ללזרי

[ הדפסת המאמר ]

אחת ההתמחויות החדשות ברפואה נקראת "רפואה לשיכוך כאב" המבטאת את ההבנה כי כאב אינו תמיד רק סימפטום אלא מהווה לפעמים מחלה בפני עצמה. מרפאות כאב להן תורים ארוכים נפתחו ברחבי הארץ ומספר הדורשים גדול מאד.


מהו הכאב? מנגנון הכאב מובל על ידי סוגים של סיבי עצב שונים המעבירים אותות כאב לאזור התחושה במוח, כך, כאב העובר מכף היד לעמוד השדרה שם יש עצבוב של עצב נוסף המעביר את אות הכאב במעלה חוט השדרה לצד הנגדי במוח ומפעיל אותות חשמליים המתפרשים על ידינו ככאב.


כאב הינו מנגנון חשוב ביותר ומטרתו לשמר את הגוף שלנו קיים. ישנם אנשים שלא סובלים מכאב והתוצאות הרות אסון הכוללות פגיעה באברים שונים עקב חוסר תשומת לב או חוסר הרגשה של כאב. יחד עם זאת ישנם מקרים בהם המערכת יוצאת משליטה והכאב ממשיך להפריע לאדם כאשר אין עוד צורך בכך או שאין הוא תורם עוד אלא רק מפריע לאיכות החיים. הכאבים יכולים להיות קשים וגורמים לשיבוש קשה של אורח החיים. לכן ישנם מקרים בהם יש לטפל בכאב עצמו כמחלה ולא רק כסימפטום.


ברפואה הקונבנציונאלית התפתחו שיטות שונות לכך כמו טיפולים תרופתיים שונים או טכניקות שונות המשתמשות בהזרקות שונות לחסימות עצב - Nerve blocks.


אחת התיאוריות להן שימוש פרקטי-קליני ברפואה הינה תיאוריית השער הגורסת כי סיגנל העצב יכול להעביר רק אות חשמלית אחת. דבר זה חשוב לאין כמוהו בהבנת שיכוך הכאב ומתבטא יפה באופן טבעי בכל אחד מאיתנו: כאשר ילד מקבל מכה הוא מתחיל לעשות באופן טבעי ואינסטנקטיבי עיסוי למקום הכואב. מדוע הוא מעסה את המקום הזה? מדוע עליו לגעת בכלל במקום הכואב? ההסבר לכך טמון בתיאוריית השער - כאשר כואב לנו אנחנו מרגישים תחושה מסוג אחד - הכאב. אך כאשר אנחנו מתחילים לעשות עיסוי למקום הכואב אנחנו מפעילים עוד סוג של תחושה. ממכיוון שאנחנו יכולים להעביר רק סוג אחד של תחושה, העיסוי שאנחנו עושים יכול לגרום לתחושת הכאב לפחות ובמקומה להעביר את תחושת העיסוי שאנחנו עושים. 


באקופונקטורה - או בשמה המוכר יותר - דיקור סיני, בשימושה לטיפול בכאב אנחנו עושים דבר דומה - בו אנחנו מגרים סיבי עצב להעביר את הסיגנל של התחושה במקום הסיגנאל של הכאב ובכך מדכאים את תחושת הכאב.


השימושים בדיקור סיני לכאב ידועים ומשמשים למגוון סוגי כאב הכוללים: כאבי שרירים, כאבי גב תחתון. את הטיפול הסיני המסורתי אפשר כמובן לשלב עם הטיפול הקונבנציונאלי ואף יש ורצוי לעדכן את המטפל הקונבציונאלי בדבר.


 

אודות הכותב:

ד"ר יעקב ללזרי,  מומחה לרפואה סינית ואירידולוגיה. Diukur.iridology.co.il טל': 054-4615546

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il