מאמרים - מתי תביעה לאובדן כושר עבודה מתיישנת? הדפסה מאתר מאמרים

מתי תביעה לאובדן כושר עבודה מתיישנת?

נכתב על ידי כפיר דיין

[ הדפסת המאמר ]

כל תביעה משפטית, בין אם מדובר בתביעה שמתייחסת
למשפט הפלילי או האזרחי, מוגבלת בזמן, כלומר, אחרי
תקופה מסוימת לא ניתן עוד לדון בה מאחר והיא מתיישנת.
כך נהוג בכל העולם וגם בישראל (כל מדינה קובעת זמן התיישנות משלה על הגשת תביעות משפטיות).

הסיבה לכך היא, למנוע מצב שאנשים יוכלו להגיש תביעות בנושאים מסוימים אחרי שנים רבות, כשהראיות והעדויות כבר לא קיימות וכן למנוע מצב שייווצר עומס משמעותי על בתי המשפט.התיחום בזמן, מגביל את התובעים ומאיץ אותם להגיש תביעה כמה שיותר מהר וכמה שיותר קרוב לזמן האירוע.

כך גם בנושא של תביעות אובדן כושר עבודה. כמו שאנחנו יכולים לראות התיישנות בתביעות אחרות, אנחנו יכולים לראות התיישנות בתביעות אובדן כושר עבודה, כלומר מבוטח שאיבד את יכולתו לעבוד, יכול להגיש תביעה כנגד חברת הביטוח שלו במגבלת זמן מסוימת והוא לא יכול למשוך את הגשת התביעה לנצח.

התיישנות בתביעות אובדן כושר עבודה היא שלוש שנים, להבדיל מתביעות אחרות בהן ההתיישנות מתחילה אחרי שבע שנים. הסיבה שהזמן הוא קצר יותר נובעת מרצון המחוקק להגן על חברות הביטוח שלא יוכלו לבחון בחלוף שנים ארוכות את התביעה וכן לא לשלוח רופא מטעמן כדי לבדוק את מצבו של המבוטח בזמן אמת.

כיצד מתמודדים עם התיישנות תביעת אובדן כושר עבודה?

הבעיה הגדולה של התיישנות בתביעות אובדן כושר עבודה היא, שאין מדובר במצב רגיל בו שני צדדים חותמים על חוזה והם שווים אחד לשני. כשמבוטח חותם על פוליסה, הוא איננו שווה לחברת הביטוח, מי שמנסח את החוזה באופן חד צדדי זו חברת הביטוח, לה יש יותר כוח ומשאבים מאשר למבוטח, ואם חברת הביטוח תרצה, הרי שהיא יכולה למשוך את התדיינות הקדם משפטית עם המבוטח לאורך תקופה ארוכה, כך שהמקרה יתיישן והוא לא יוכל להגיש נגד תביעה משפטית.

לכן, ההמלצה היא להגיש תביעה משפטית כמה שיותר מהר, על מנת לעצור את תקופת ההתיישנות של התביעה. באופן כזה, חברת הביטוח לא תוכל להימנע מהדיון המשפטי.

חשוב להבהיר, כי מירוץ ההתיישנות נעצר רק עם הגשת תביעה לבית המשפט ולא מול חברת הביטוח. לכן, בשביל לעצור תקופה זו, יש לשכור עורך דין שמתמחה בדיני ביטוח ולהגיש תביעת אובדן כושר עבודה מול חברת הביטוח או להגיע באמצעות העו"ד להסכמה על הקפאת התיישנות בהסכמה בין חברת הביטוח לבין המשרד המייצג, דבר שנהוג ומקובל.

חשוב לומר, התביעה יכולה להיות מוגשת, בין אם כתוצאה מכך שהחברה איננה מוכנה לשלם כלל תגמולים עבור אובדן כושר עבודה ובין אם החברה מחליטה להפסיק את התשלומים בשלב מסוים ולא מוכנה להחזיר אותם. בשני המקרים ניתן להגיש תביעה על אובדן כושר עבודה, ויש לעשות זאת כמה שיותר מהר, בשביל למנוע התיישנות של המקרה.

אודות הכותב:

כפיר דיין דובב ושות - משרד עו"ד ביטוח ודיני עבודה  

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il