מאמרים - המצאה במשפט אחד הדפסה מאתר מאמרים

המצאה במשפט אחד

נכתב על ידי חזי סעדו

[ הדפסת המאמר ]

ניגש ישר ולעניין. מהי המצאה? לשון החוק קובעת רק מהי המצאה שאפשר לרשום עליה פטנט. המצאה כזו היא כל מוצר או תהליך בכל תחום טכנולוגי שהיא חדשה, בעלת התקדמות המצאתית, מועילה וניתן לעשות בה שימוש תעשייתי. חוקי הפטנטים ובתי-המשפט בעולם קבעו מבחנים לכל אחת מהדרישות האלה כדי לקבוע אם ממציא זכאי לקבל זכויות בלעדיות על המצאה שפיתח ורשם או רוצה לרשום עליה פטנט. אי-אפשר לסכם את התחום המפותח הזה במאמר אחד קצר. למעשה בלתי-אפשרי. אבל אפשר לתת כמה כללים מנחים:


המצאה היא חדשה אם לא פורסמה במלואה באף צורה לפני הגשת הבקשה לפטנט. במלואה, כלומר על-ידי ביצוע ההמצאה או תיאור שלה במאמר או פטנט, למשל.


ההמצאה בעלת התקדמות המצאתית אם החידוש בה לא מובן מאליו לבעל מקצוע ממוצע בתחום שבוחן את הפרסומים שקדמו לה.


ההמצאה מועילה אם אפשר לבצע אותה לפי "המתכון" שמפורט בפטנט. כלומר ההמצאה לא דמיונית או בדיונית.


ההמצאה בעלת שימוש תעשייתי אם אפשר לבצע אותה באופן סדרתי. כלומר, המצאה היא לא יצירת אמנות.


כל הקודם זוכה: ממציא שרשם פטנט על המצאה, גורף את כל הזכויות עליה, גם אם קדם לו ממציא שהמציא את אותה המצאה או המצאה דומה אבל לא הגיש עליה בקשה לפטנט.


פטנט הוא מסמך רשום במאגר הפטנטים של המדינה שמעניק לבעליו זכות למנוע מכל אחד לייצר את המוצר או לבצע את השיטה שלו.


התחום הזה מורכב ומסובך הרבה יותר בגלל הדמיון העשיר וכושר ההמצאה המפותח של ממציאים רבים והרעיונות המתקדמים שהם הוגים ומעשירים את הטכנולוגיה, המחקר המדעי וחיי היומיום של כולנו. באופן כללי, הטכנולוגיה מקדימה את החוק ומחייבת אותו לפתח כללים חדשים בהתאם לנסיבות חדשות שנוצרות ללא הפסקה. כך למשל, היה עם המצאות תוכנה שלא ניתן היה לרשום עליהן פטנט עד לפני כמה עשורים, וכעת הדבר אפשרי אם כי תחת תקנות וכללים חדשים שהתפתחו בגלל מקרים בעייתיים שהובאו לבתי-המשפט. למרות זאת הכללים האלה מעניקים לממציא מושג כללי על תחום הפטנטים והיחס בין המצאה לפטנט. הם אמנם לא ממצים כל מה שצריך לדעת על פטנטים והמצאות, ולכן רצוי להיעזר בעורך פטנטים מומחה בתחום שיידע להנחות את הממציא בקו התפר שבין העולם הטכנולוגי לעולם הקניין הרוחני. יחד עם זאת הם נותנים מושג ראשוני לממציא ומאפשרים לו ולעורך הפטנטים לתקשר טוב יותר בהבנת ההמצאה שהממציא פיתח והפטנט שעורך הפטנטים כותב, עורך ורושם עליה עבורו.


 


 

אודות הכותב:

ד"ר חזי סעדו הוא עורך פטנטים עם ותק מעל 14 שנה, ובעלים ומנהל של משרד עורכי-פטנטים הכולל סגל של אנשי מדע ויועצים טכניים מהשורה הראשונה. אנו מתמחים ברישום פטנטים, ייעוץ בפיתוח המצאות וליווי לאורך כל חיי הפטנט. ד"ר סעדו מעביר הרצאות על פטנטים מנסיונו העשיר בתחום לפי הזמנה.

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il