מאמרים - כיצד לזכור? הזיכרון הוא חבר מתעתע הדפסה מאתר מאמרים

כיצד לזכור? הזיכרון הוא חבר מתעתע

נכתב על ידי זוהר גולדפרב

[ הדפסת המאמר ]

הזיכרון שלי הוא חבר מתעתע. הוא שטן או מלאך היושב על הכתף, והרגש שלי רוקד בהתאמה אליו – כך אני חושבת ומבינה שיש לי את היכולת "לחשוב" את הזיכרון לטוב, ו"לחשוב" את הזיכרון לרע. מה בעצם אני רוצה לומר כאן?


הפרטים היבשים של סיפור חיינו כוללים פעולות רבות: הלכתי לשם, פגשתי את, התקבלתי  ולא התקבלתי, התחתנתי, התגרשתי, עשיתי ולא עשיתי ואין לזה סוף. אבל אותם פרטים יבשים אינם באמת סיפור חיי, אלא הרגש שהתלווה אליהם הוא הנרטיב האמיתי שלי. דוגמה פשוטה ביותר יכולה להוכיח זאת: שני אנשים הנמצאים באותו אירוע ומשוחחים עם אותו אדם, בו זמנית בחברותא, יכולים להיות מושפעים מאותה שיחה בצורה שונה. המידע היבש במקרה זה הוא שלושה אנשים משוחחים. הנרטיב האמיתי הוא ההתעוררות הרגשית של כל אחד מהם לגבי אותו מפגש. הזיכרון יכלול את המפגש כנתון אובייקטיבי, אך יירשם ויקוטלג תחת החוויה הרגשית שנחקקה בפגישה, וכך הם יזכרו אותו. לכן קורה לא פעם שבתהליך כתיבת סיפור חיים, אדם מספר לי על אודות אירוע מסוים, ובן או בת הזוג מספרים לי את אותו האירוע בצורה שונה. הדרך שבה אנחנו מחליטים לאפסן את הזיכרון במגירת המודע שלנו, היא הדרך שבה הוא יישלף כאשר נחשוב עליו שוב, כלומר ניזכר.


האם יש לנו שליטה על האופן שבו יקוטלגו הזיכרונות שלנו?


אני מאמינה שכאשר אנו בשלים לשיתוף פעולה עם התודעה שלנו, יש בכוחנו לאפסן זיכרונות באופן ידידותי עבור עצמנו. אסביר למה כוונתי. רפלקציה על אודות התמודדותי עם עניין מסוים בחיי מולידה שני כיווני מחשבה עיקריים: המחשבה הביקורתית המאיימת, זו שבה השופט הפנימי שלי אינו מקל עליי אלא רק מקשה עליי, והמחשבה הבונה התורמת, זו שמאפשרת לי ליישב עם עצמי את הסיטואציה בצורה חיובית יותר. אם אצליח לקיים בתוכי את המחשבה הבונה התורמת ולנטרל את המחשבה הביקורתית המאיימת, אזי יצרתי זיכרון תורם, כלומר הצלחתי "לחשוב" את הזיכרון לטוב, כפי שציינתי בתחילת המאמר.


"מעניין ביותר", אמר המלאך היושב על כתפי. "זה גם מאפשר לך להתמודד טוב יותר עם המציאות העכשווית שלך", המשיך תוך כדי ניקיון כנפיו בשקדנות.


"איזה מעניין ואיזה בטיח", השיב כנגדו השטן. "את כזו חסרת ביטחון שאפילו להביט בעיניים במה שקרה פה אין לך אומץ", המשיך ולא טרח אפילו להסביר.


למי הקשבתי הפעם? למי אתם מקשיבים וכיצד אתם נעזרים בתודעה שלכם? חומר למחשבה...

אודות הכותב:

אותיות שיוצרות עולמות - זוהר גולדפרב. כתיבת סיפורי חיים וסיפורי הנצחה. עריכה לשונית.

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il