מאמרים - הדפסה מאתר מאמרים

נכתב על ידי

[ הדפסת המאמר ]

מדינת ישראל במידה רבה עומדת על שתי רגליים עצמאיות בזכות הצבא החזק שמקנה את הביטחון בחיים של כל אזרח ישראלי שנמצא בין גבולותיה, וכדי שהצבא הזה ימשיך להיות עם שרשרת חיול חזקה יש את חוק הביטחון שבו מחויב כל צעיר ישראלי שהגיע אל גיל הגיוס להתקדם הלאה אל עבר התפקיד שמייעד לו שם מערך הביטחון הנרחב. מן הרגע בו נכנס צעיר אל המסגרת הצבאית הדברים שם מתנהלים בצורה שונה בתכלית והוא למעשה נמצא תחת מערכת החובות והזכויות של כל חייל בצבא ההגנה לישראל. מה קורה כאשר אותו חייל נחשד בדבר עבירה על אחד מן החוקים הברורים של הצבא? הוא מובא אל חקירת מצח שם הדברים עוברים לבירור מעמיק יותר.


 


נקראים אל חקירה


בדרך כלל לחייל שנמסר כי הוא הולך להיכנס אל חקירת על ידי המשטרה הצבאית אין יותר מידי זמן להשתהות בנוגע לעניין זה וזמן ההמתנה בין ציון העובדה הזו לחקירה עצמה יכול להיות מיידי עד להמתנה של כמה שעות בודדות בלבד. כל מערך החקירות  בנוי בצורה שתפקידה לאתר את מבצעי העבירה ולהביא אותם לדין, כאשר הדין הצבאי יכול להיות שונה בתכלית מן הדין האזרחי ברמה מאוד ניכרת של הבדלים בחומרת הענישה מנושא אחד לאחר.


מעבר לכך, כל התנהלות החקירה על ידי מצ"ח, המשפט הצבאי והענישה הם דברים שמתבצעים תחת הדין הצבאי עם הפרקליטות הצבאית, שופטים בבית דין צבאי ומעצר בבית סוהר צבאי עד למיצוי הענישה שהוחלט עליה. מה כל זה אומר למעשה? שכמו שניגשים אל חקירה במשטרה האזרחית, צריכים שלא להיות שאננים בנוגע לכל סוג של אשמה, ולהגיע לאחר שיודעים היטב מה עומד להתרחש עם הכנה מוקדמת.


 


מכינים את קו ההגנה


זה שפונים אל ייעוץ על ידי עו"ד צבאי שזו המומחיות שלו לא אומר כי אכן קיימת אשמה. לא חסרים אנשים טובים אשר היו מעורבים בצורה קלה בעבירה ויצאו עם ענישה חמורה או כאלה שבכלל טפחו עליהם האשמות כוזבות שאין להן כל בסיס ושחר, ובשל חוסר ידיעה התקדמו אל עבר שלב שכבר הכתים את השם הטוב שלהם באופן שלא ניתן לשחזר אחורנית.


משמע, כי כאשר ניגשים אל חקירת מצח חייבים להבין את ההשלכות הלאה, וכאשר מדובר בתכנים שיכולים להיות שונים בתכלית ממה שקורה באזרחות, ישנה חשיבות ניכרת לפעילות שאינה נאיבית ולהיכרות עם השלבים שהולכים להתרחש מבחינת הזכויות של כל חייל במסגרת הצבאית המחמירה.

אודות הכותב:

מטרתי בכתיבת המאמרים היא לספק ביקורת צרכנית נוקבת הנוגעת לתפעול של שירותים ומוצרים ישראליים שונים.

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il