מאמרים - כדור פורח מאז ועד היום הדפסה מאתר מאמרים

כדור פורח מאז ועד היום

נכתב על ידי יובל חג'בי

[ הדפסת המאמר ]

כדור פורח בעבר


השימוש המרכזי בפעולתו של כדור פורח בא לידי ביטוי, לא כפי שהיינו מצפים, ככלי טיס, אלא למרבה ההפתעה דווקא ככלי לסימון צבאי הנקרא מנורת קונגמינג.


זה היה בסין בעידן שלושת הממלכות (220 עד 280 לספירה).לאחר מכן סיימה המנורה את שירותה הצבאי ועברה לשוק האזרחי הפעם כאביזר עיצובי חגיגי ולמעשה עד עצם היום הזה ניתן לראות מאות מנורות קונגמינג מופרחות לאוויר הלילה בפרט באירועים מיוחדים בסין ומסביב לה.


טיסה ראשונה מאויישת בכדור פורח בוצעה בשנת 1783 בפאריס ע"י האחים ג'וזף-מישל וז'אק-אטיין מונטגולפייר הידועים בכינוי "האחים מונולפייה" אשר בעצם הדגימו אל מול עיניהם המשתאות של הקהל הסובב אותם את הטיסה המאוישת הראשונה בעולם.


האנשים שהתנדבו לאייש את הכדור הפורח של האחים מונטגולפייר באותה הטיסה היו ז'אן פרנסואה פילאטר שהיה פיזיקאי - ועמו איש אצולה בשם פרנסואה לורן.


אלה קבלו את הכבוד מהמלך לואי השש עשרה, להיות הראשונים למרות שהבחירה הראשונה שלו הייתה להטיס פושעים מורשעים, כנראה מתוך מחשבה שבמידה והטיסה לא תצלח ויהיו נפגעים - האסון יהיה פחות נורא.


כידוע, פעולתו של הכדור הפורח מתאפשרת בזכות כוח העילוי הפועל על כל סוג גז שהוא קל מהאוויר. את הכדור ממלאים באוויר חם או בגז קל אחר כגון הליום. הכדור נדחף מעלה (פורח) על ידי אותו כוח בעצמה חזקה מספיק, כדי להרים יחד אתו את משקל סל הנצרים המחובר אליו וכמובן את הנוסעים הנמצאים בתוכו. סל הנוסעים בנוי מחומרים חזקים והרחיפה בו כיום היא עם טייס בעל רישיון, הכשרה וניסיון בהטסת כלי טייס מסוג זה.כדור פורח היום


בימינו משמש כדור פורח כאטרקציה של ספורט ולהנאה, וזאת משום שבתור כלי תחבורה כיום כבר איננו יעיל מספיק.


טיסות בכדור פורח הפכו להיות יותר ויותר פופולריות כבילוי יוצא דופן ליום אחד. אנשים נוהגים להשתמש בכדור פורח על מנת להפתיע או לחגוג אירועים כמו ימי הולדת, הצעות נישואין מרגשות, ימי גיבוש למשפחות ימי כייף של מקומות עבודה, ציון יום נישואין ועוד.


מדובר באטרקציה חווייתית, לא יקרה במיוחד ובהחלט נגישה לקבוצות אוכלוסיה שונות ורבות. בכלל, כדור פורח עצמו הוא כלי יוצא דופן, צבעוני ומרתק, אשר מתאים לבילוי סולו או משותף. כדי למקסם את ההנאה מן השקט והשלווה של הריחוף באוויר, מומלץ שהטיסה בכדור הפורח  תתקיים דווקא בקבוצות קטנות של נוסעים.


בטיסת כדור פורח בדרום הארץ למשל, זה קורה, שם מקפידים על טיסות בקבוצות קטנות של עד 5 נוסעים, אשר מגיעים למקום ההמראה בשעות הבוקר המוקדמות, מסייעים או מביטים בניפוח הכדור ויוצאים לטיסה אשר אורכת בממוצע כשעה.


במהלך הרחיפה הנוסעים נחשפים לנופי טבע מרהיבים במבט מהאוויר, לעתים גם נתקלים בחיות בר הנמצאות על הקרקע ומגובה העננים או מעליהם מתקבלת תמונה מרהיבה ששווה אלף מילים.


ומי שלא טס בכדור פורח מימיו - כאילו לא ראה את העולם ממעוף הציפור.

אודות הכותב:

יובל בוגר קורס הטסת כדורים פורחים בקליפורניה ארה"ב (2009). אוחז ברשיון טיס מסחרי הכולל היתר להדרכה מטעם רשות התעופה הפדרלית (FAA) בארה"ב ומחזיק ברישיון ישראלי.

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il