מאמרים - הכנת הורים למודל הורות אישי כולל ביטויי אהבה, פיתוח אינטלקטואלי וסמכות, הדפסה מאתר מאמרים

הכנת הורים למודל הורות אישי כולל ביטויי אהבה, פיתוח אינטלקטואלי וסמכות,

נכתב על ידי סמדר נבו-סיקרון

[ הדפסת המאמר ]

 


העידן החדש ושינויים ביחס למקומם של ילדים במשפחה, היותם מרכז העניין והעיסוק פיתח תחומים מקצועיים חדשים בתחום המשפחה. כגון: אימון הורים, אימון הורים לילדים עם........... הנחיה משפחתית, הדרכת הורים ועוד. ליווי הורים אינו הגדרה מוכרת על ידי המוסדות אך נעשה לרוב על ידי אנשים שהידע שלהם צמח בעולם הטיפולי וההנחייתי. בשונה ממטפלים משפחתיים מלווה הורים מאמין בצורך של ההורה במרחב ובקשר שאינו מחייב עם איש מקצוע.


ליווי מקצועי מסייע בשלב הראשון להורה להבין את מרכיבי החששות שאינו מודע להם ולהתמודד בינו לבינו עם קשיים שבעבר היה נעזר בחבר כדי לחשוב עליהם. העולם המקצועי ומושג כמו ליווי הורים מזמן פרטיות לילד ולהוריו לחשוב ולמקד את רצונותיהם ביחס  לצרכים ייחודיים לילד. בליווי הורי יכולות להתפתח הבנות לגבי יחסים עם אחד הילדים במשפחה בלי להיכנס לעומק הרגשי ותוך הבנת מערכת היחסים והדימויים שיש להורה עליו או עליה. עומס רגשי לפני מצבי מעבר של ילדים יכול להשתחרר אצל ההורה בעקבות ליווי הורי קצר מועד.


הנושאים המרכזיים העולים בשלבי משבר מתבטאים דרך השאלות: "האם הילד הבין שהוא אהוב"? "האם היותנו אנשים מרוכזים במחשבה ובהתפתחות מקצועית השפיעה באופן מבלבל"? היתכן שהילד היה במרכז הבית עד כדי אבדן הסמכות ההורית או שמדובר בהשפיה סביבתית"?


סגנון הקשר הזוגי של ההורים משפיע על סגנון התקשורת והקרבה בינם לבין הילדים. זהו נושא שאינו מדובר משום שאינו ניתן לתכנון או להכוונה אך מוטב להיות מודעים לו.


בחירת סביבת המגורים דרך בדיקת מוסדות החינוך הזמינים והרמה הכלכלית של תושבי האזור יכולה לעזור להורים למתן מתחים כלכליים המצויים בכל מקום.


 אחת השאלות החוזרות במצבים קונפליקטואליים בין הורים קשורה לסמכות ההורים. נדמה שסמכות ההורים נשחקת ככל שצורכי הילדים נעשה מרכזי בחשיבותו. לא פעם נראים ילדים שבעים מגירויים שהוריהם עיפים מהצורך לאפשר להם לגדול בתנאים מיטיבים בלי שיוכלו לאזן את הצרכים שלהם עצמם. אכן, מצב שכזה הוא רקע לצמיחה של צמצום הסמכות ההורית, כדי למנוע התעוררות מאוחרת מדי למצבים קשים לשינוי ולטיפול מוטב לתת מקום למחשבה ולארגון התנאים ליחסים עם הילדים המתאימים לעולם הערכי של ההורים. דבר זה כולל התאמה לסביבת המגורים כפי שתואר קודם לכן או עיסוק עם הילדים באופן הבונה הרגלי בילוי משותפים שאינם בהכרח קשורים בסיפוק הנאות וגירויים לעניין.


יחד עם זאת קשה להורה ובצדק לחשוב על מניעת חשיפת הילד לעולם הגדול כדי לשמור על סמכותו בעתיד, במיוחד קשה הדבר להורים שדרך הענין בחויות ילדיהם הם חווים את ילדותם מחדש באופן חיובי וחוויתי יותר משהייתה עבורם ילדותם.


האפשרויות שתוארו במאמר זה הן מודל אידאלי אך בכל זאת מעשי.


 


 

אודות הכותב:

סמדר נבו, מדריכת הורים, מלווה משפחות ומאמינה בשינוי דפוסי הזוגיות דרך ההורות. עזרה מותאמת אישית במודל שבניתי תאפשר לכם להיות ההורים שאתם רוצים ויכולים ולהתחיל את יחסיכם הזוגיים מחדש


 http://mishpahot.blogspot.co.il/2014/12/blog-post_31.html

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il