מאמרים - מהו קטרקט משני? הדפסה מאתר מאמרים

מהו קטרקט משני?

נכתב על ידי אודרי קפלן-מסאס

[ הדפסת המאמר ]

שוב הראייה מטושטשת ושוב אתם חשים תחושה של סינוור וקושי בראיית לילה. 


לפני חודשים אחדים או שנים אחדות כבר עברתם בהצלחה ניתוח קטרקט. האם הקטרקט חזר? ואם לא - מדוע התסמינים חזרו ואתם חשים ירידה באיכות הראייה?


חשוב לדעת שקטרקט לא יכול לחזור לעין שכבר נותחה. העדשה העכורה הוחלפה בעדשה מלאכותית צלולה שאינה יכולה להיעכר. כך שאם אתם סובלים מתסמינים הדומים לתסמיני הקטרקט סביר להניח שאתם, כמו 10%-20% מאוכלוסיית המנותחים, סובלים מקטרקט משני.


בזמן ניתוח הקטרקט יוצרים חתך בחלק הקדמי של קופסית העדשה - מעין נרתיק  דק מאוד שעדשת העין מונחת בתוכו, ושואבים דרכו את העדשה העכורה. דרך אותו החתך משתילים את העדשה המלאכותית. בחלק מהמקרים נותרים תאים מהעדשה העכורה בתוך הקופסית ומתפתחים על חלקה האחורי. תאים אלו יוצרים עכירות בחלק האחורי של קופסית העדשה וכך נוצרת הפרעה לראייה הדומה בתסמיניה לקטרקט.


קטרקט משני אינו דורש ניתוח. הטיפול בו הוא טיפול מרפאתי קצר של מספר דקות. בעזרת יריות לייזר קר מסוג YAG לייזר. הטיפול נקרא קפסולוטומיה.


במהלך הטיפול מוזלפות למטופל טיפות להרחבת אישונים ולאחר מכן, על ידי יריות לייזר, פותחים פתח בקופסית האחורית, והראייה משתפרת מיידית או כעבור ימים ספורים.


הטיפול בלייזר יאג הוא טיפול בטוח המאושר על ידי ה FDA. טכנולוגיית לייזר זו משמשת גם לטיפול בגלאוקומה של זווית צרה (אירידוטומיה - יצירת פתח קטן בקשתית) ובפלוטרס - גופים צפים בעין, באמצעות טיפול הנקרא ויטראוליזיס.


אחת מהמטרות בניתוחי הקטרקט המודרניים היא לנסות למנוע מלכתחילה מהיווצרות עתידית של קטרקט משני. שיטה חדישה ומדויקת יותר לביצוע ניתוחי קטרקט היא ניתוח קטרקט בלייזר, המקצר תהליכים, מדייק את הניתוח והופך את ההחלמה למהירה יותר. בשיטה זו החתכים בקרנית וקופסית העדשה מתבצעים בדרך ממוחשבת באמצעות לייזר. העדשה העכורה נחתכת בלייזר למספר חלקים לפני ריסוקה בגלי קול ושאיבתה החוצה.


לסיכום: 
  • קטרקט משני איננו קטרקט

  • קטרקט משני יכול להופיע רק אחרי ניתוח קטרקט

  • כיום, בזמן ניתוח הקטרקט, מנסים למנוע התפתחות עתידית של קטרקט משני

  • עדיין, אחוז מסויים מהאוכלוסיה סובל מתסמיני הקטרקט המשני

  • תסמיניו של קטרקט משני הם טשטוש הראייה וסנוור

  • הטיפול בקטרקט משני אינו זהה לניתוח קטרקט

  • הטיפול הוא טיפול מרפאתי המתבצע על ידי טכנולוגיית לייזר YAG ופרט לאי נעימות קלה הוא לא כרוך בהחלמה ארוכה או בתופעות לוואי יוצאו דופן.

  • משך הטיפול הוא דקות ספורות.

אודות הכותב:

ד"ר אודרי קפלן-מסאס מנהלת המרכז לקטרקט וגלאוקומה בת"א. מטפלת ומנתחת חולי קטרקט וגלאוקומה בשיטות המתקדמות ביותר. ניהלה את תחום הגלאוקומה בבי"ח אסף הרופא. האתר של ד"ר קפלן

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il