מאמרים - טבעות נישואים כשרות הדפסה מאתר מאמרים

טבעות נישואים כשרות

נכתב על ידי עמיטב בונקר

[ הדפסת המאמר ]

 


טבעות נישואים כשרות


טקס נישואים ביהדות הוא אחד האירועים המחייבים ביותר. הטקס עצמו רווי הלכות וסמלים וחלים עליו הרבה חוקים מחמירים. כל זוג השואף להינשא כדת משה וישראל מוכרח להיצמד לתקנות אלו וכמובן ישנו פיקוח רב המבטיח את תקינות הטקס.


 


אחד הסמלים הבולטים והמשמעותיים ביותר הינו הטבעת אותה מעניק על פי המסורת הגבר לאישה ובחברה המודרנית החילונית וגם בפלגים מסוימים בחברה הדתית ואף החרדתי, מקובל כי גם האישה משיבה לו כגמולו. כאשר ניגשים לבחור טבעות נישואים ישנם מספר דברים שחשוב לתת עליהם את הדעת על מנת להבטיח את כשרות הטבעות.


 


הטבעת כסמל


היהדות רואה בטבעת סמל ערכי חשוב ומעמד החלפת הטבעות נחשב קדוש ומשמעותי ביותר במערכת היחסים בין בני זוג יהודים. הענקת הטבעת לכלה, מקורה במנהג שליחת מתנות לכלה בעת שהיא חוגגת אירוסין. יש לציין כי אירוע זה מתקיים על מנת שנתינת המתנה לא תיתפס כנישואים עצמם ויהיה ברור לשני הצדדים שמטרת האיחוד היא איננה חומרית אלא רגשית ורוחנית. גם העיצוב הפשוט של הטבעת מטרתו, שהכלה תדע להעריך את שוויה של הטבעת, אחרת אם היא תדע או שמא תחשוב שהטבעת שקיבלה יותר מהערך שלה, קיים פחד שרק בגלל זה היא הסכימה להתחתן.


 


תקנות בנוגע לצורת הטבעת


העיקרון שמנחה את בחירת הטבעת הינו שהכלה תדע בדיוק מהו ערכה ולא תחשוב כי מדובר בטבעת יקרה יותר מזו שהיא מקבלת. ההלכה מגדירה כי על הטבעת להיות פשוטה וחלקה ללא חריטות משמעותיות וריקועים וכן עשויה מחומר אחד בלבד. אין הכרח שחומר זה יהיה דווקא זהב אך יש להקפיד שהיא איננה מצופה בחומר אחר ממה שהיא עשויה ממנו באמת כדי שהכלה תדע בוודאות באיזו טבעת היא מתקדשת ולא ייגרמו מה שההלכה מכנה "קדושי טעות". קוטרה של הטבעת צריך להיות בינוני בין 1 ל 3 מילימטר. שאלת שיבוץ אבנים טובות בטבעת מעוררת מחלוקת בהלכה היהודית ויש אסכולות המתירות זאת ואסכולות שאוסרות על כך. אסכולות המתירות הוספת אבנים דורשות כי החתן יידע את הכלה בדבר שווין.


 


התשלום עבור הטבעת


על החתן לרכוש את הטבעת מכספו ולשלם עבורה פרוטה אחת לפחות בכסף מזומן. התשלום במזומן נועד להבטיח כי הטבעת אכן תירכש במלואה וכי המחאה או אשראי לא יוחזרו לקונה. חשוב מאוד שהחתן יהיה זה שירכוש את הטבעת מכספו שלו מכיוון שבמתן הטבעת לאישה הוא למעשה הופך אותה לקניינו. 

אודות הכותב:

דיאמקה יהלומים ותכשיטים מתמחים ביצור טבעות אירוסין ונישואים. 

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il