מאמרים - להיות מנהל - מערכות מידע ניהוליות הדפסה מאתר מאמרים

להיות מנהל - מערכות מידע ניהוליות

נכתב על ידי אמיר ריטר

[ הדפסת המאמר ]

אנו חיים בתקופה בה מערכות מידע ניהוליות הן חוד החנית של התפתחות ארגונית ועסקית. קשה לדמיין, גם בטווח של העתיד הקרוב, ארגונים וחברות שלא יפעלו על בסיס של מערכות מידע ממוחשבות. מנהל מערכות מידע ראשי (מנמ"ר, ובאנגלית – CIO – CHIEF INFORMATION OFFICER), אחראי על ניתוח של הארגון ושל הצרכים העסקיים והארגוניים שלו, על אפיון ומציאת הפתרונות הטכנולוגיים הנדרשים לו, על ההטמעה של המערכות ועל ניהולן. למעשה, פעילותו ויציבותו של העסק או הארגון תלויה בניהול תקין של מערכות המידע, ובשל כך לתפקיד של מנהל מערכות המידע יש חשיבות אסטרטגית גבוהה.

ניהול מערכות מידע – הלב של הארגון


מנהל מערכות המידע בארגון אחראי על עיצוב ובניית אסטרטגיית המחשוב, כך שתשרת את המשתמשים בארגון, את לקוחותיו, ואת קשרי החוץ ושיתופי הפעולה השונים. אסטרטגיה זו תכריע את יכולתו של העסק או הארגון לפעול באופן תקין ולממש את מטרותיו. בשל כך, משאבים רבים מוקצים בחברות ובארגונים השונים לניהול מערכות המידע. תחום זה נמצא לכן בהתפתחות מתמדת, הן במסלולי הלמידה המכשירים לתחומים השונים בו, והן בארגונים ובחברות על כל סוגיהם. בעלי חברות מזרימים משאבים כדי לשכלל, לעדכן ולחזק את המערכות, ועסקים שלא מופעלות בהן עדיין מערכות כאלו ממהרים להשתלב בתחום ולפתח אותו לצרכי העסק שלהם. יתר על כן, פעילותם של ארגונים המושתתים על עבודה מקוונת, כמו עסקים של מסחר אלקטרוני, או הבורסה לניירות ערך, תלויה לחלוטין בתקינותן ויעילותן של מערכות המידע.


  


שוק המשרות בהתפתחות מתמדת


בשל התפתחותו של תחום זה בשנים האחרונות, וההתפתחות הצפויה לו בעתיד הקרוב והרחוק, הוא נמצא במקום גבוה בהתפלגות זמינות המשרות בשוק. בתוך כך, מעסיקים רבים מעוניינים גם בעובדים שעדיין מצויים במהלך הכשרתם האקדמית, משום הביקוש הגבוה לידיים מקצועיות בתחום. ההתנהלות העסקית של ארגונים וחברות כיום מתרחשת על בסיס פלטפורמות רבות, ונוצר צורך מתמיד באנשי מקצוע. במקביל, מסלולי הקידום בתוך החברות השונות מהירים, וניתן להשתלב בתפקידים מרכזיים כבר בשנים הראשונות של ההעסקה. בעלי תואר ראשון בלימודי מערכות מידע ניהוליות יוכלו להשתלב במגוון גדול של משרות ותפקידים, כמו ניתוח, הדרכה, יישום והטמעה של המערכות, ביקורת מערכות מידע, ניהול פרויקטים, ייעוץ תהליכים, תכנות ובדיקת תוכנה, ועוד. כמו כן, מגוון החברות והארגונים בהם ניתן להשתלב הוא עצום, וכולל את כל תחומי השוק.


קריירה משמעותית, שכר גבוה


מנהלי מערכות מידע אקדמאיים יכולים להשתלב בתעשייה עתירת הידע ובתחומי השוק השונים, ולפתח קריירה רבת משמעות, במסלול קידום מהיר למגוון רחב של תחומים. כאמור, הענף נמצא בהתפתחות מתמדת ולכן נוצרות אפשרויות חדשות כל הזמן. כמו כן, קיים מרחב ליזמות ולחדשנות, ואפשרות להשפיע על אופיים ועל הצלחתם של גופים שונים, ועל התקדמות תחום מערכות המידע ואופיו. בהתאם לכך, טווח המשכורות הוא גבוה ויכול להתחיל מכ- 8,000 - 10,000 ש"ח לעובדים מתחילים, להכפיל את עצמו בטווח של כמה שנים, ולעלות במאות אחוזים בהמשך. תחום מערכות המידע, לפיכך, מאפשר פיתוח של קריירה אקדמאית כדאית ומגוונת, בתחום מוביל ומתפתח, ובשכר גבוה.


התכנית לתואר ראשון במערכות מידע ניהוליות


תוכניות לתואר ראשון במערכות מידע ניהוליות מכשירות את בוגריהן להשתלבות מהירה ומיטבית בתחומי מערכות המידע בתעשייה עתירת הידע בעולם ובארץ. היא שמה דגש על התנסות מעשית, הן כמקדמת את הלמידה, והן במטרה לסלול את ההשתלבות המוצלחת של בוגריה בתעשייה, ולאפשר פיתוח של הדור הבא של העובדים האקדמאיים ובעלי התפקידים הבכירים בתעשיית ההיי-טק וה-IT . מטרת התכנית היא להכשיר עובדים אקדמאיים בעלי יכולות טכנולוגיות גבוהות והבנה רחבה של תהליכים ארגוניים, כדי שיובילו ניתוח, עיצוב, תכנות, הטמעה, וניהול של פרויקטים בתחומי מערכות המידע, ותרגום הפעילות של ארגונים וחברות לשפה טכנולוגית מבוססת תוכנות ויישומים. לימודי התואר משלבים ידע מדיסציפלינות שונות כמו כלכלה ואסטרטגיה, לימודי מחשבים ומערכות מידע, לימודי ניהול ומנהל עסקים, ומקנים כלים להשתלבות בענף ההיי-טק כבר עם סיום שנת הלימודים הראשונה. בוגרי התכנית יכולים לפתח ולקדם קריירה רבת עניין ומשמעות, ולעצב את פני החברות והארגונים השונים ואת התפתחות התעשייה עתירת הידע.


 


לסיכום – מקצוע אקדמאי מבוקש ומשתלם


בעידן בו אנו חיים תחום מערכות המידע הוא אחד המרתקים והמשתלמים ביותר. הוא מאפשר השתלבות וקידום מהירים בשוק מגוון לצד רמות שכר גבוהות. המרכז ללימודים אקדמאיים מציע תכנית הכוללת את כל תחומי הידע הרלוונטיים, וכן תמיכה בשילוב סטודנטים במשרות שונות בשוק כבר במהלך לימודיהם. בוגרי התכנית משתלבים בתעשייה עתירת הידע או בתחומי השוק השונים, ומהווים אנשי מקצוע אקדמאיים בעלי יכולות גבוהות ומגוונות.


 

אודות הכותב:

אמיר ריטר


מחלקת שיווק, המרכז ללימודים אקדמאיים אור יהודה


www.mla.ac.il

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il