מאמרים - איך להתמודד באופן טבעי וחכם עם רגשי נחיתות הדפסה מאתר מאמרים

איך להתמודד באופן טבעי וחכם עם רגשי נחיתות

נכתב על ידי אלי קרסניץ

[ הדפסת המאמר ]

איך להתמודד באופן טבעי וחכם עם רגשי נחיתות


רגשי נחיתות או תסביך נחיתות הם תופעה שכיחה מאוד שקיימת במידה כזו או אחרת אצל כל אדם. כשהעוצמה של רגשי הנחיתות היא גבוהה ההשפעה שלהם באה לידי ביטוי בחוסר בטחון, בקושי ליצור יחסים, בקושי להתקדם בחיים ובעבודה ובאופן כללי בתחושת דכאון, חוסר סיפוק, חוסר מימוש והגשמה עצמית, בדידות ועצבות.


המקור של רגשי הנחיתות הוא ככלל בילדות המוקדמת שלנו ולעיתים קרובות, רגשי נחיתות שלנו לא גלויים לנו באופן ברור על פני השטח. זה קורה למשל כשכלפי חוץ רגשי הנחיתות שלנו מתורגמים לצורות התנהגות כמו התנשאות, יהירות, ציניות, זלזול, נוקשות או צדקנות.
יחד עם זאת, בפנים תמיד נרגיש את הכאב והבדידות שיוצרים רגשי הנחיתות שלנו ולא נרגיש מסופקים באמת.  


כדי להתמודד עם רגשי נחיתות, הכי חשוב להבין שאנו לא אשמים בהם. לא גרמנו להם ואנו לא אחראים להווצרות שלהם.


רגשי הנחיתות נובעים מאמונה פנימית שמקורה בילדות שלנו, בכך שאין לנו ערך אמיתי, שאנו לא ראויים לאישור, לאהבה ולהערכה.


האמונה הזו מלווה אותנו לעיתים קרובות כמו צל נסתר ולוחשת עמוק בפנים שאין לנו ערך, שאי אפשר לאהוב או להעריך אותנו באמת על מי שאנחנו.
שלא משנה מה נעשה, תמיד בסוף נהיה פחות טובים או מערכים ממישהו אחר.


המקור של רגשי הנחיתות

 


ברוב המקרים, גדלנו אצל הורים שלא נתנו לנו תחושה אמיתית של ערך ובטחון. הורים שלא היום מושלמים ולא ידעו איך לגרום לנו, הילדים שלהם, להרגיש מעורכים ובטוחים. כמובן שהמצב משתנה מאדם לאדם אבל ישנם מקרים רבים (כמו גם המקרה האישי שלי) של אנשים שגדלו בצל הורים מאוד לא מפרגנים, הורים שללא כוונה מודעת גרמו לילדיהם להרגיש נחותים, חסרי ערך, מושפלים ולא מספיק טובים.


קצת עצוב להודות בזה, אך ברוב המקרים הורינו לא ידעו להעריך גם את עצמם כבני אדם. יכול להיות שהיו עסוקים מאוד בליצור רושם מסויים כלפי חוץ, במרדף עיקש אחר יעדים כלשהם אבל בתור ילדים שיכולים לראות באופן אינטואיטיבי מבעד למסכות של מבוגרים, הרגשנו עמוק בפנים שהורינו לא מעריכים את עצמם באמת.


 


איך להתמודד עם רגשי נחיתות באופן טבעי וחכם


כדי לתת מענה אמיתי לרגשי הנחיתות שלנו ולכל הסימפטומים המכאיבים שנובעים מהם, אנו זקוקים למפגש מחודש, עמוק ואוהב עם המקום הרגשי הפצוע והפגוע שלנו.


תהליך הריפוי הפנימי נובע מכך שכשאנו פוגשים ומסכימים להרגיש לאט ובאופן קשוב, רגיש ואניטלגנטי את תחושות הכאב, הנטיה וההשפלה שאנו נושאים בתוכנו, אנו למעשה יוצרים קשר רגשי, שיח פנימי מחודש ונעים וקשר חברי ואוהב עם העולם הרגשי שלנו.

קשר כזה מאפשר לנו להבין, לבטוח ולתת אמון מחודש בעצמנו. ללא מאמץ וללא טכניקות כוחניות או נסיונות מאומצים לשנות את עצמנו, אנו מוצאים דרך טבעית, קלה ויסודית לשנות את החוויה הפנימית שלנו. לשנות אותה דווקא על ידי קבלה, אהבה והכרה עצמית עמוקה ונעימה.

כמובן שלאורך הדרך, המפגש שלנו עם עצמנו יכול לעבור מידי פעם במקומות לא קלים שנושאים מטען רגשי טראומטי ולא פשוט ויש גם רגעים של קושי וכאב שעולה ומשתחרר.
בליווי מנוסה ותומך ועם וקצת עזרה מאדם בעל נוכחות רגישה ואוהבת, מסע הריפוי הפנימי שלנו הופך לשחרור רגשי, גילוי והעצמה אישית.


 


נכתב על ידי אלי קרסניץ (Ph.D) - יוצר, מטפל, מלווה ומדריך בתהליכי ריפוי רגשי, צמיחה והתפתחות אישית. מפתח גישת "להכיר בעצמי" לגילוי, ריפוי וצמיחה אישית מתוך קבלה, הכרה ואהבה עצמית.

אודות הכותב:

נכתב על ידי אלי קרסניץ (Ph.D) - יוצר, מטפל, מלווה ומדריך בתהליכי ריפוי רגשי, צמיחה והתפתחות אישית. מפתח גישת "להכיר בעצמי" לגילוי, ריפוי וצמיחה אישית מתוך קבלה, הכרה ואהבה עצמית.

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il