מאמרים - נכסים שלא ניתן לעקל - ביטול עיקולים הדפסה מאתר מאמרים

נכסים שלא ניתן לעקל - ביטול עיקולים

נכתב על ידי עמית זנו

[ הדפסת המאמר ]

עיקולים 


אחת הסנקציות הכואבות של ההוצאה לפועל בגביית חובות היא העיקולים השונים אותן היא יכולה להטיל. הבעיה עם העיקולים היא שהם אפקטיביים ביצירת לחץ על החייב אך לא תמד מסייעים בהשגת המטרה של גביית חובות. בדרך כלל הם מציבים אותו בנקודה יותר בעייתית אשר פוגעת ביכולתו להתפרנס ולשלם את חובותיו.


אם אתה נמצא בחובות ומוטלים עלייך עיקולים, חשוב שתדע את זכויותיך. לא ניתן להטיל עיקול על כל דבר, ישנם עיקולים שאסורים על פי חוק. כמו כן ישנן נסיבות בהן ניתן לבטל עיקולים אך לשם כך יש לפנות לעורכי דין גבייה והוצאה לפועל.


אל מול העיקולים האגרסיביים, המחוקק קבע רשימת פריטים האסורים לעיקול או שהם מותרים רק תחת נסיבות מאוד מסוימות (תיק מזונות עם נכסים המוחזקים בידי צד שלישי). למרות שהחוק אוסר על עיקולים אלו בהחלט ראינו מקרים שבהם עוקלו פריטים שלא כחוק מאדם הנמצא בחובות. לעתים ניתן צו לעיקול כל נכסי המיטלטלין ובמהלך פעולת העיקול נלקחים חפצים אסורים. מסיבה זו אתם צריכים לדעת את זכויותיכם ובמידה ועוקלו פריטים אסורים עליכם להגיש ערר בלשכת ההוצאה לפועל.


פריטי מיטלטלין עליהם לא ניתן להטיל עיקול
  • 

  על המעקלים של ההוצאה לפועל אסור לקחת פריטי מזון של החייב ובני משפחתו לצורך גביית חובות. אין זה אומר שחל איסור גורף על עיקול פריטי מזון, יתכן אפילו והחייב נמצא בעסקי המזון ומחזיק במלאי גדול מאוד של מוצרי מזון. החוק אוסר על עיקול של מוצרי אוכל לצרכי מחייה לתקופה של 30 יום.
  • 

  פרטי ריהוט וחפצי בית בסיסיים כמו: מיטות וכלי מיטה; כלי אוכל ומטבח; ציוד רפואי; תרופות וכל דבר הנחשב לצורך חיוני.
  • 

  ישנם אנשים המחזיקים בבית תשמישי קדושה, מעבר למשמעותם הרגשית יתכן שיש להם ערך כספי רב. אסור להטיל עליהם עיקול לצורך גביית חובות.
  • 

  אמצעים המשמשים לבעל החוב לצורך פרנסתו. למשל ציוד לפתיחת סתימות של אינסטלטור הוא הכרחי לצורך פרנסתו ולא ניתן להטיל עליו עיקול.
  • 

  בעלי חיים – ישנו איסור על עיקול בעלי חיים המשמשים לצורך פרנסה, חיות מחמד ובעלי חיים לצורך טיפול בנכויות של החייב.
  • 

  כלים ומכשירים הנחוצים לחייב בגלל נכויות שונות, כמו למשל כיסא גלגלים או כלב נחייה.
  • 

  הפריטים הבאים מותרים לעיקול אך יש להשאיר לפחות אחד: א. טלוויזיה בשווי שאינו עולה על 500 ש"ח או רדיו בשווי שאינו עולה על 150 ש"ח. ב. מחשב אישי ששוויו אינו עולה על 1000 ש"ח או מדפסת ששוויה אינו עולה על 200 ש"ח. מכשיר טלפון ששוויו אינו עולה על 150 ש"ח. מכונת כביסה ששוויה אינו עולה על 1000 ש"ח.
כמו כן חלות הגבלות על עיקולי כספים בחשבונות בנק ונכסים הנמצאים אצל צד שלישי. אם אתה בעל חוב עלייך להכיר את זכויות החייב.


 

אודות הכותב:

חובFIX   טיפול בחובות - הוצאה לפועל - עיקולים - פשיטות רגל  

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il