מאמרים - בריאות העץ- תלויה בגיזום עצים הדפסה מאתר מאמרים

בריאות העץ- תלויה בגיזום עצים

נכתב על ידי עמית רונן

[ הדפסת המאמר ]

המטרה של גיזום עצים הינה פרקטית ואסתטית. יש להסיר ענפים מיותרים ובכך, אנו בעצם דואגים לבריאותם של העצים. יש עצים שזקוקים יותר לשמש ולכן, הגיזום שלהם, יועיל לכמות השמש הרצויה לעצים אלה. חשוב לדעת, כי גיזום לא מקצועי של עצים, יכול לגרום להפסקה מוחלטת של צמיחת העץ וגיזום שיהיה מקצועי ונכון, ישביח את צמיחתו של העץ. גיזום העץ, דורש ידע מקצועי והבנה בפיזיולוגיה של עצים שונים. כאשר אנו גוזמים את העצים בגינה שלנו, אנו לא רק עוזרים  לעצים להתפתח ולגדול באופן בריא, אלא גם מרעננים את הגינה והיא הופכת להיות מסודרת יותר. ישנם מטעים, אשר גוזמים את העצים עד לגובה של 1.5 מטר. עצי פרי למשל, ייגזמו לגובה נמוך יותר, כך שיהיה קל יותר לקטוף את פירותיהם בעונה שהם מבשילים.


גיזום של עצים סובטרופיים


עצים סובטרופיים גדלים במהירות ולכן, יש לדאוג לגיזומם, כך שחדירת השמש תתאפשר. ישנה התרוממות לא רצויה של העץ כך שפעולת גיזום עצים  סובטרופיים בזמן, תועיל להתפתחות  תקינה של עצים אלה. בדרך כלל, גיזום, חייב להתבצע פעם בשנה או פעם בחודש והכל על פי סוג העץ והעונה שמתאימה לגיזומו. עצים גדולים, כמו העצים הסובטרופיים, יש לגזום לפחות פעם בשנה והעונות הרצויות לגיזום הן האביב או בסוף הקיץ. ישנם עצים מסוימים, שיש לבצע בהם גיזום בסתיו או בחורף כמו, עצים נשירים או עצי מחט. מומלץ לבצע את הגיזום של העצים, לפני בוא החורף, שכן, ישנן סופות או רוחות  שיכולים לתלוש את ענפי העצים או להפיל עצים, כך שיכולה להיות סכנה של ממש לעוברים ושבים.


גיזום וטיפול בעצים בוגרים


עצים בוגרים, סובלים מהזדקנות מהירה והיחלשות של שלד העץ. ישנם זיהומים שונים כמו זיהומים פטרייתיים  שנוצרים בזמן גיזום עצים או שבירה של הענפים. בהתחלה, לא ניתן יהיה לראות כי העץ חולה, אבל עם הזמן, הפטרייה פוגעת בגזע העץ. במידה ולא נתפסה המחלה בזמן, ויהיו בעץ רקבונות או ניתן יהיה כבר לראות, חורים של ממש. כתוצאה מחלה זו שלא נתפסה בזמן, העץ ייחלש ויישבר. במידה וגזמתם עץ בוגר וראיתם בפציעה או שבירה, יש למנוע את כניסת המזיקים או הפטרייה, באמצעות שימוש במשחה שהיא מיועדת לאיטום, עד לאיטומו המוחלט של הפצע. ניתן למצוא כמה סוגים של משחות איטום המיועדות לעצים. משחה בשם תפזהיל ניתן להשיג בקלות. יש להשתמש במשחה זו ושאר המשחות המיועדות לאיטום של עצים פצועים, על פי ההוראות המדויקות. במידה ומתבצע גיזום בעץ, יש לאטום את החתך הנוצר כתוצאה מהגיזום ע"י המשחה באופן מיידי. אם שינו שבר של ענף, יש ליישר את השבר כמה שאפשר ולכסותו באמצעות משחת האיטום. במידה וגיליתם פצעים שינים בעץ, יש לנקות היטב את האזורים הפגועים ולגדום את החלק הקרוב ביותר לפצע, רק אז, ניתן יהיה למרוח את משחת האיטום.


גיזום מקצועי של עצים


חשוב לדעת לגזום עצים במקצועיות. גננים  מקצועיים, לומדים את התחום היטב ולכן, בחירה של גנן מקצועי שיגזום לכם באופן מקצועי את העצים היא חשובה. לא כדאי לגזום עצים אם אין לכם ניסיון וידע, השאירו זאת לגננים שיבצעו את הגיזום, על הצד הטוב ביותר.

אודות הכותב:

עמית רונן

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il