מאמרים - מהו חג ראש השנה? הדפסה מאתר מאמרים

מהו חג ראש השנה?

נכתב על ידי יריב לוץ

[ הדפסת המאמר ]


ראש השנה הוא חג עתיק יומין של העם היהודי. למרות שהחג כולל אלמנטים של שמחה וחגיגה, ראש השנה היא אירוע דתי עמוק במסורת היהודית. המנהגים והסמלים של ראש השנה משקפים דגש הכפול של החג באושר וענווה. ניתן לראות זמני החג המדויקים ב- לוח שנה עברי . בראש השנה ניתן לראות תקיעה בשופר ואכילת מאכלים מיוחדים כולל חלה עגולה, המסמלת את מעגל חיים, ומזונות מתוקים לשנה חדשה מתוקה. נהוג לאחל את ברכת "שנה הטובה" את המשפחה והחברים הקרובים. 


ההכנות לחג זה מתחילים כ-חודש לפני תחילת ראש השנה. חודש אלול מוקדש לרוב להכנות עבור ראש השנה ויום הכיפורים. ההכנות כוללים לרוב את המאכלים המיוחדים של העם היהודי (עם שינויים קלים בין העדות השונות). יהודים רפורמים רבים נוטים לחגוג יום אחד של ראש השנה, ואילו בזרמי היהדות הקונסרבטיבית ואורתודוקסית, חוגגים את החג כיומיים. מבחינה הסטורית, נקבעה בתורה (ויקרא), שבראש השנה צריך לחגוג יום אחד, ביום הראשון של חודש תשרי עברית. עם זאת, החג הזה שונה מכל החגים היהודים האחרים, כי הוא מצויין יומיים גם בארץ ישראל, שבו כל חנויות, בתי הספר והעסקים סגורים בחג. מספר הולך וגדל של קהילות רפורמיות אימץ את הנוהג של "התבוננות" ביום שני של ראש השנה.לפעמים החג נופל על יום שבת ולכן חשוב לבדוק את זמני כניסת שבת לפני כניסת החג בשביל חלילה לא לחלל את השבת 


 מאכלי חג ראש השנה הם רבים ומגוונים אך כוללים לרוב תפוח בדבש, שאוכלים בגלל ברכת יעקב את בנו , ראש של דג על מנת שנהיה לראש ולא לזנב , חלה מתוקה על מנת שהשנה הקרובה תהיה שנה מתוקה ופוריה, ומגוון רחב מאוד של ברכות שיעודן הוא שתיהיה לנו שנה חדשה ומבורכת.


מנהג מאוד משמעותי הקשור לראש השנה הוא "תשליך", טקס שבו נכנסים עם הגוף למים, כגון נהר, נחל, או ים, להטיל את החטאים על ידי סמלי השליך לחם למים. מעשה פיזי זה מעורר אותנו להיזכר במעשינו, העוולות שלנו, ולמקד את עצמנו בשנה החדשה והטהורה. מנהג זה הינו מנהג חשוב מאוד עבור הרוחניות של החוגגים את החג. 


יציאת החג הינה בזמן 3 כוכבים בשמיים על פי המסורת היהודית. דרך זו נועדה להבטיח שלא יהיה חילול של החג, בדרך דומה מאוד ל בדיקת יציאת שבת.  


לסיכום נאחל לכולנו שנה טובה ומתוקה!


 

אודות הכותב:

כותב תוכן מקצועי

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il