מאמרים - חשיבות הפיקוח על הבנייה בפרויקטים של תמא 38 הדפסה מאתר מאמרים

חשיבות הפיקוח על הבנייה בפרויקטים של תמא 38

נכתב על ידי שי שרבי

[ הדפסת המאמר ]

פרויקטים של תמ"א 38 הפכו פופולאריים מאוד בישראל בשנים האחרונות, ומסיבות מובנות – מדובר בפרויקטים משתלמים וכדאיים מאוד עבור כל הצדדים – דיירי הבניין הזוכים לשיפוץ הדירות בהן הם גרים וחיזוק ושיפוץ הבניין עצמו, בעלי הדירות הזוכים לעלייה בערך הנכס שברשותם, הקבלן המבצע אשר מקבל לרשותו דירות חדשות בתמורה לעבודת השיפוץ וגם העירייה, אשר מקדמת תהליכי התחדשות בשטחה, ומיגון עוד ועוד בניינים בפני רעידות אדמה.


בעוד מדובר בפרויקטים מורכבים של שיפוץ ובינוי, קיים צורך מהותי בפיקוח מקצועי על התהליך כולו. במיוחד עבור הדיירים ובעלי הדירות, קיים צורך בפיקוח בנייה מטעמם, במטרה לוודא כי הכל מתקדם כשורה וכי האינטרסים שלהם אינם נפגעים.


בטיחות, יעילות ויישום מלא של המפרט המסוכם


קיימות מספר סיבות שונות אשר הופכות את הפיקוח הצמוד על תהליך היישום של פרויקט תמ"א 38 לאינטרס ראשון במעלה עבור הדיירים בבניין ובעלי הדירות.


הסיבה הראשונה והחשובה ביותר היא כמובן – בטיחות. פרויקטים אלו נועדו בראש ובראשונה לחזק מבנים ולמגן אותם בפני רעידות אדמה. בנוסף, במרבית הפרויקטים הללו עובר הבניין כולו שיפוץ מקיף וחיזוק, לעיתים מתווספת מעלית פנימית או חיצונית, וגם כמה קומות מתווספות לבניין. מכיוון שמדובר בפרויקטים מורכבים של בנייה, שיפוץ, חיזוק ומיגון, כדאי לוודא בכל דרך אפשרית כי העבודה נעשית  בצורה מקצועית ויסודית. אחרי הכל, מדובר בבטיחות הדיירים והמבקרים בבניין, וכאשר זה מדיע לבטיחות אישית, אי אפשר להיות קפדנים מדי.


מלבד לנושא הבטיחות, קיימת סוגייה חשובה של יעילות הביצוע, בכל הנוגע לתמ"א 38 ופרויקטים של פינוי בינוי. על פי רוב, מדובר בתקופת שיפוץ של כמה חודשים טובים לפחות, ולעיתים גם שנה ויותר מכך. על מנת שאיכות החיים של הדיירים בבניין ובבניינים הסובבים לא תפגע יתר על המידה, ועל מנת שהגורמים המעורבים השונים אכן יקבלו את חלקם בעסקה כפי שסוכם עליו, קיים צורך לפקח באופן צמוד על התקדמות הפרויקט, לזהות עיכובים צפויים מבעוד מועד ולעשות כל מה שניתן על מנת שהעבודה תתבצע על פי לוח הזמנים המתוכנן, ותסתיים במועד שנקבע מראש.


נקודה נוספת וחשובה לא פחות היא האופן בו מיושם המפרט אשר סוכם בין הקבלן לבעלי הדירות והדיירים. בפרויקטים מסוג זה קיימים סיכומים שונים ומשתנים, החל מאופי השיפוץ שתקבל כל דירה והבניין עצמו ועד לפיתויים כספיים עבור תקופת השיפוץ, תוספת של שטח מסוים לכל דירה, הוספת מעלית וכד'.


על מנת לוודא כי הקבלן עומד בהתחייבויותיו באופן מלא וכי המפרט מיושם במלואו, קיים צורך בשירות פיקוח בנייה איכותי ומקצועי.


לסיכום, במידה ואתם מעורבים בפרויקט של תמ"א 38, הן כדיירים והן כבעלי דירה בבניין, מומלץ להתאגד עם הדיירים/בעלי הדירות האחרים, ולשכור שירות פיקוח בנייה מקצועי מטעמכם. זאת גם במידה וכבר קיים באתר השיפוץ מפקח בנייה מטעם העירייה, הקבלן, הגוף המממן או כל גורם אחר.

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il