מאמרים - הדפסה מאתר מאמרים

נכתב על ידי

[ הדפסת המאמר ]

פיטורין בזמן מחלה והזמנה לשימוע בזמן מחלה


המאמר יעסוק בשאלה המדאיגה עובדים רבים, והיא האם מותר לפטר עובד בזמן מחלה וכן האם מותר לזמן עובד לשימוע בזמן מחלה.


תחילתו של המאמר יעסוק בפיטורי עובדים בתקופת המחלה:


החוק הקובע לעניין זה הוא חוק דמי מחלה אשר קובע:


סעיף 4א' לחוק דמי מחלה :


(א) מעביד לא יפטר עובד שנעדר מעבודתו עקב מחלתו, במהלך תקופת הזכאות לדמי מחלה הצבורה לו לפי חוק זה או לפי הסכם קיבוצי, וזאת עד לתקופת הזכאות המקסימלית לפי סעיף 4 וזאת בכפוף לסייגים שנקבעו בסעיף ב' לסעיף.


נראה, כי לפי החוק, חל איסור על פיטורי עובד/ת בתקופת מחלתו, קצרה או ארוכה ככל שתהיה.


כמו כן, בתי המשפט פסקו רבות, אודות פיטורין בזמן מחלה, וקבעו כי חל איסור מוחלט על פיטורין בתקופה שכזאת.


עוד נראה, כי בתי הדין אף פוסקים פיצויי כספי לעובדים אשר פוטרו בזמן מחלה לדוגמא:


42332-11-11‏ ‏אריק זרביב נ' ביכורי השדה צפון 1994 בע"מ,  כב' השופט ד"ר יצחק לובוצקי, מיום 07.05.14- פיצוי בגובה 5 משכורות בגין פיטורים שלא כדין בתקופת מחלה.


פסק דין נוסף של כב' השופט דורי, פסק לעובדת בדין פיטורין בתקופת מחלה 7 משכורות, בשווי כולל של 63 אלף ש"ח ואף ציין בפסק דינו כי בית הדין הוסיף: "אין להשלים עם מצב שבו מגיע מעביד אל ביתה של עובדת ותיקה, השוהה בביתה בחופשת מחלה, עם מכתב פיטורים מוכן בכיס".


משכך, המסקנה העולה, היא כי חל איסור גורף לפטר עובדים בתקופת מחלתם, והמעסיק אשר יעשה כן יהיה צפוי לתת את דינו בבית הדין לעבודה ולשלם לעובד כמובן פיצוי כספי על התנהלות זאת.


 


לשאלה הנוספת, האם מותר לזמן עובד לשימוע בתקופת מחלה התשובה היא שלילית.


חל איסור להזמין לשימוע עובד בתקופת מחלתו.


מה כן אפשר לעשות? אפשר להמתין כמובן לחזרתו של העובד מהמחלה ואז לזמנו, או לחילופין לזמנו לשימוע בתום תקופת מחלתו על פי אישור המחלה.


לסיכום, נראה כי החוק ויציר הפסיקה קבעו כי אין לפטר עובדים בזמן מחלתם, וכן אין לפטר עובדים כאשר סיבת הפיטורין היא כמובן מחלה.


עובד נראה כי חל איסור מוחלט לזמן עובדים לשימוע כאשר הינם נמצאים בתקופת מחלתם, אלא על המעסיק להמתין לתום מחלתם, ואז לזמנו למחלה, תוך שימת לב כי הסיבה לפיטורין איננה המחלה אשר בגינה שהו בתקופה זאת. 

אודות הכותב:

הכותבת הינה עורכת דין משנת 2006, מתמחה בדיני עבודה , ייצוג עובדים בבתי הדין לעבודה, כמו כן בליווי עסקאות נדל\"ן קטנות כגדולות, מכר ורכישת דירות, הסכמי שכירות, כן, מתמחה בייצוג לקוחות בכל הערכאות בבתי המשפט, בבתי דין לעבודה . המשרד הינו משרד איכותי אשר שם לנגד עיניו את הלקוח תוך מתן יחס אישי וישיר. טלפון ישיר להתקשרות: 052-6789676

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il