מאמרים - הרמת מסך לצרכי גבית מסי יבוא הדפסה מאתר מאמרים

הרמת מסך לצרכי גבית מסי יבוא

נכתב על ידי עו"ד גיל נדל

[ הדפסת המאמר ]עו"ד גיל נדל

ביום 3.2.08 ניתנה על ידי בית המשפט המחוזי בחיפה החלטה שאפשרה לרשות המכס להרים מסך בין חברות לצרכי גבית מס, בהתאם להוראות סעיף 106 לחוק מע"מ.

ככלל, סעיף 106 לחוק קובע כי לצורך הרמת מסך בין שתי חברות, וגביית חוב מס של חברה אחת מחברתה, חייבים להתקיים התנאים הבאים: א. חוב סופי של החברה הראשונה. ב. החברה הראשונה מעבירה ללא תמורה את נכסיה לחברה השניה, או בתמורה חלקית - אם יש בין שתי החברות יחסים מיוחדים. ג. לחברה הראשונה אין מספיק אמצעים לכיסוי החוב.

בענייננו, מצא בית המשפט כי כל שלושת התנאים התקיימו (ע"ש 1137/07 טי אנד אל אקספרס בע"מ נ' מדינת ישראל-אגף המכס ומע"מ, לרשות המכס - עו"ד גלייטמן).

בשונה מכך, בענין אחר, קבע בית המשפט כי לרשות המכס אין סמכות לבצע הרמת מסך לפי סעיף 6 לחוק החברות, ללא צו שיפוטי, וזאת בשונה מסעיף 106 לחוק מע"מ המקנה לה סמכות זאת. (בשא (חי') 12318/07, זייתון תעשיות שמנים בע"מ נ' מדינת ישראל (אגף המכס ומע"מ, למבקשת - עו"ד שדות, למשיבה - פרקליטות מחוז חיפה - אזרחי).

פסק דין נוסף שצמצם את סמכותה של רשות המכס לבצע הרמת מסך על פי סעיף 106 לחוק מע"מ הינו ע"ש 5010/05, בי. אי. סי. סי נ' רשות המכס, פס"ד מיום 10.8.06, שבו יוצגה היבואנית על ידי גיל נדל משרד עורכי דין (הח"מ). באותו ענין נקבע כי רק אם העברת הנכסים תתקיים לאחר התגבשותו של חוב סופי, ניתן יהיה לעשות שימוש בסעיף 106 לחוק מע"מ.


אודות הכותב:
עו"ד גיל נדל עוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט: www.nadel-law.co.il . מידע על ספרים מפרי עטו של עו"ד גיל נדל ניתן למצוא בכתובת: www.tradelibrary.co.il

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il