מאמרים - שיפור ערכי - שיפור עצמי הדפסה מאתר מאמרים

שיפור ערכי - שיפור עצמי

נכתב על ידי אברהם אדר

[ הדפסת המאמר ]

האדם חש צורך להתפתח מבחינה רוחנית. הוא משתוקק לדעת יותר, לרכוש גישות נכונות יותר כלפי זולתו, להפעיל את יכולתו באופן יעיל, חכם ונכון יותר. והוא חש סיפוק כשעולה בידו להשתפר בתחומים החשובים לו.

ניתן להבחין בשני סוגי תהליכים:

1. תהליך המפתח תכונה, שלמראית עין אינה קיימת באדם ומביא אותה לידי ביטוי.

2. תהליך המשפר תכונה ואת ביטויה.

הן תהליך הפיתוח והן תהליך השיפור מתבצעים תוך כדי לימוד והתנסות. תהליכים אלה תורמים גם לריפוי האדם, "לתקשורת דמיונית", לביטול הרגלים לא רצויים, ללימוד יעיל יותר, לשיפור הזיכרון ועוד. הספרות הפסיכולוגית מציעה חומר עיוני רב העוסק בתהליכים אלה. המתעניין בפירוט נוסף יוכל בהחלט למצוא שם את מבוקשו. כל תהליך כזה מתבצע בשני מסלולים.

הפיתוח והשיפור הטבעי

האדם מטבעו נמצא בפעילות מתמדת להשגת המטרות החשובות לו. ההצלחה שהוא זוכה לה מעודדת אותו ולחזור עליה באופן משופר. אפשר לומר, כי האדם נמצא בתהליך מתמיד של לימוד ושיפור. בתהליך זה עשויות להתפתח גם תכונות שליליות.

הפיתוח והשיפור המבוקר

זהו תהליך מתוכנן, המופעל בתנאים מבוקרים ומתבצע באמצעות כוחות רוחניים בלבד. הפיתוח והשיפור האלה משיגים תוצאות גבוהות יותר, בזמן קצר יותר ועם פחות שיבושים, מאשר הפיתוח והשיפור הטבעיים. כמו כן סיכויי ההצלחה שלהם גבוהים יותר. פיתוח ושיפור אלה בונים גם את הבסיס להמשך השיפור הטבעי.

כעיקרון, הפיתוח או השיפור בא לידי ביטוי כשמציגים מספיק פעמים למערכת הרוחנית הנמצאת במצב a (מצב שיפורט בהמשך) תוכן ציורי חיובי מתאים. השגת הפיתוח או השיפור באמצעות התוכן החיובי מתאפשרת, שכן המערכת הרוחנית אינה מסוגלת להבדיל בין התנסות טבעית לבין התנסות דמיונית, היות שבכל מקרה המערכת קולטת תמונות דמיוניות.

האמצעים הלוקחים חלק בשיפור או בפיתוח המבוקר הם:

- המצב המדיטטיבי (מצב a)

- הדמיון

- כוחות הדרבון הראשונים - השתוקקות, אמונה וציפייה.

- כוחות מדרבנים נוספים, כפי שיוסבר בהמשך.

ההיזכרות ההיזכרות כחלק של התהליך המבוקר נועדה לשמר וגם להעלות לאורך זמן את התכונות הרוחניות באדם. לא מספיק לפתח או לשפר תכונה מסוימת, ואף להפכה להרגל. כדי לשמור על רמת פעילותה לאורך ימים, ובמקרה הטוב גם לשפרה, יש להפעיל תהליך היזכרות.

 

אודות הכותב:
אברהם אדר, מחבר הספר "האדם ומימוש תכליתו", המדריך את האדם למימוש תכליתו על-פי פיענוח של החוכמה הנסתרת ביותר מהתורה.

www.adar-publishing.com

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il