מאמרים - טיפול בכאבי גב, צוואר ושרירים תפוסים בטווינא - TUINA הדפסה מאתר מאמרים

טיפול בכאבי גב, צוואר ושרירים תפוסים בטווינא - TUINA

נכתב על ידי משה מרום

[ הדפסת המאמר ]

 


טווינא הינה פיזיותרפיה סינית בת 5000 שנה מאוד עוצמתית לטיפולים אורתופדיים ובמיוחד לכאבי צוואר ,גב ושרירים תפוסים . הטווינא משפרת את זרימת הסירקולציה של הצי והדם ובכך תורמת לניקוז של רעלים ברקמות , הזנה של חמצן ודם לשרירים התפוסים והפחתת הכאבים והדלקת.


 


נסקור תחילה  את עמוד השדרה ותפקידיו:


 


עמוד השדרה מחזיק את גופנו , ראשינו ומשקל גופנו , מגן על חוט עמוד השדרה , כמו כן מהווה הגנה ( שהם צלעות) וקשר לאיברים פנימיים (עצבים) .


מרבית הבעיות בגב מגיעות מהקשת שנוצרת בצוואר  בחוליות C1-C7 (cervical) או בגב תחתון החוליות המותניותL1-L5  (lumbar ), שנובעות מחולשה בשרירי הגב התחתונים או/ו שרירי הבטן ומחוסר תמיכה . הצלעות תומכות בעמוד השדרה העליון .


עמוד השדרה הינו המקור לכוחנו הפיזי , נפשי ומנטאלי .


 


 שרירים תפוסים נובעים :


מחוסר ניקוז של פסולת מהשרירים , חוסר הזנה של חמצן ודם לרקמות בגלל הכיווץ (מנגנון הגנה טבעית של הגוף)  ומחוסר תנועתיות של המפרק או התקבעות לדוגמא ישיבה ממושכת , הפניית הראש לצד אחד , תנועה חדה ופתאומית של הצוואר וכדומה .


 


נעים להכיר הטווינא TUINA  :


 


לכאן מגיעה לעזרתנו שיטת טיפול עתיקת יומין  הטווינא –TUINA - שהינה פיזיותרפיה סינית, שמבוססת על הרפואה הסינית . כל הרעיון של הטווינא בשתי מילים הינו להניע את הצי' (אנרגיה שזורמת במסלולים קבועים בגוף חי שנקראים מרידיאנים) והדם במקום הפגוע או כפי שהסינים מכנים זאת סטגנציה (= תקיעות) בזרימה של צי' ודם .


בטיפול לבעיית גב ,שרירים וצוואר נוכל באמצעות מניפולציות ידניות לחמם את הרקמה הפגועה , מתיחה של החוליות המותניות או צוואריות , טכניקות של עיסוי , טכניקת לחיצה, שנקראת אקפקסורה על נקודות כאב ASHI POINT  או על נקודות מארדיניות שבו עובר הצי' וכמו כן רוטציות של מפרקים, שהמטפל מבצע למטופל (תנועה פסיבית) או רוטציות שהמטופל עושה כמו הנעה של הצוואר לכל צד (תנועה אקטיבית) . בסין מוסיפים גם מניפולציות כירופרקטיות לעמוד השדרה .


הטווינא נעזרת בכלים מגוונים שנפוצים בסין כמו כוסות רוח, אשר מסיעות לשרירים מכווצים ונוקשים .


מוקסות (בנויות מעלי לענה חריפים ומרים) לחימום השרירים המכווצים ומשחות מחממות לשיפור זרימת הדם כגון TIGER BALM .


 


 


גוושה הינו כלי מפלסטיק "לקירצוף" הלוך ושוב את הרקמה הנוקשה  בשילוב שמן גוף והוא טוב במיוחד לכאבים חזקים ואקוטיים לדוגמא, ספאזם (היתפסות) של גב תחתון עקב תנועה חדה .


 


הטווינא יכולה להשתלב בטיפול משולב עם דיקור סיני או כירופרקטיקה בכדי להגביר את יעילות הדיקור /  ו או כירופרקטיקה ולעיתים רבות הטווינא הינה כלי טיפולי מרכזי בבעיות גב צוואר ושרירים תפוסים .


הטיפול בטווינא יכול להתבצע בישיבה , שכיבה על הבטן (פרונציה) , גב (סופינציה) וגם על הצד לפי מגבלות המטופל למשל , אישה בחודש תשיעי להריונה עם כאבי גב תחתון תטופל במנח צד או מנח סופנציה .


הטיפול בטווינא הוא דינאמי ומתאים את עצמו למגבלותיו של המטופל .


רצוי ומומלץ לבוא לטיפול תחזוקתי ואו ,שמתעורר כאב בסמוך לאירוע בכדי לקצר את תהליך השיקום וההחלמה  .


 כל מטופל יגיב באופן שונה לטיפול וזמן ההחלמה משתנה בין מטופל למטופל .


יתכנו ראקציות לאחר הטיפול כמו החמרה בכאב או דווקא הקלה מידית, סחרחורת קלה כל זאת תגובה טבעית של הגוף לטיפול .


 


בבית חולים הדסה בירושלים נפתח בשנת 1990 יחידה לרפואה משלימה שכללה את  הטווינא כחלק מסל הטיפולים , בית חולים הדסה היה המרכז הרפואי הראשון בישראל שפתח טיפולים ברפואה משלימה .


http://www.hadassah-med.com/medical-care/complementary-medicine.aspx


בהמשך נפתחו מרכזים נוספים לרפואה משלימה בבתי חולים כמו אסף הרופא , תל השומר .


 


בסרטון שבקישור ניתן לראות טיפול לגב תחתון באוניברסיטה SHENYANG  בסין .


http://www.youtube.com/watch?v=SWusfElmxn8 .


 


בסרטון הבא ניתן לראות טיפול לצוואר במנח ישיבה .


http://www.youtube.com/watch?v=GqOFZLGdd8s#


 


 


לסיכום הטווינא היא כלי טיפולי עוצמתי למגוון בעיות אורתופדיות ופנימיות, שהתחילה בסין ומיועדת לכלל האוכלוסייה , צעירה ומבוגרת כאחת וצוברת תאוצה ופופולריות באירופה , ארה"ב וכן גם בישראל.


קופות החולים ובתי חולים בארץ השכילו להבין את יעילות הטיפול בטווינא  וכיום ,רופאים רבים שולחים מטופלים לסדרת טיפולים בטווינא  ובכך מעלים את המודעות שלה בקרב כל האוכלוסייה  וחושפים אותם לשיטה סינית יעילה ומהירה לבעיות כאב ודלקת.


 

אודות הכותב:

להתייעצות תמיכה או קביעת פגישת אבחון ניתן ליצור עמי קשר ב 0523-273563 או לשלוח הודעה דרך האתר ואחזור אליך בהקדם האפשרי אימל : mashlima919@gmail.com משה מרום - רמת גן . מטפל בכיר ברפואה סינית (דיקור , טווינא , צמחי מרפא , סוטאי) מתמחה בבעיות כאב וב אי - פיריון מטפל מכבי טבעי .

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il