מאמרים - מעבר לבית אבות - חשיבות סביבתית וחברתית הדפסה מאתר מאמרים

מעבר לבית אבות - חשיבות סביבתית וחברתית

נכתב על ידי חיים אלפרין

[ הדפסת המאמר ]

החברה המערבית בכלל והחברה בישראל רואה את פתרון בית האבות כפתרון פוגע ומשפיל גם מבחינת הקשיש שמוצג כתלוי, יושב בוהה בחדר וגם מבחינת המשפחה ש"זורקת " את הקשיש.


זוהי תפיסה שגויה ומוטעית שמבוססת על תפיסות ישנות ולא מתאימות למאה הנוכחית. בתי האבות בפיקוח הם מקומות נעימים ומושגחים. מקומות בהם מקבלים הקשישים טיפול רואי, בטחון פיסי חברה דומה ופעילויות שממלאות את חייהם בתוכן ועניין.


ריכוז הקשישים מאפשר להם למצוא חברים וידידים וקשרי רעות על בסיס תחביבים, נושאי עניין ואהבות משותפות. חברת השווים היא חשובה מקטינה את רגשי הנחיתות ואת הרגשות השליליים האחרים בגלל שחברת השווים היא החברה הראויה. חברת השווים היא החברה בה ירגישו הקשישים באופן הכי טוב!


יש לראות את טובת המבנה החברתי שמגורים בבית יחד עם העובדים הזרים הוא פוגע במרקם החברה ויוצר בעיות ברמת המקרו:


1. העובדים הזרים יוצרים בעייה חברתית וכלכלית, הבעייה הכלכלית העיקרית היא כסף רב שיוצא מחוץ לכלכת המדינה למדינות המוצא של העובדים הזרים.


2. מגורים במרכזי דיור מוגן או בתי אבות יפתחו את הכלכלה וייצרו מקומות עבודה.


3. שוק הדיור יקבל הרבה מאוד בתים ודירות שיעלו את ההצע ויוזילו את המחירים.


4. בתי אבות ודיור מוגן הם מקומות בהם ניתן לשמור על בטיחות המטופלים, במיוחד לאחר מקרי פגיעות של קשישים בביתם על ידי זרים ותופעה חמורה ביותר של אלימות בידי בני משפחה כלפי קרוביהם הקשישים. מקומות אלו יתנו פתרון מצויין לבעיות אלו.


5.יעילות - ריכוז של אוכלוסיה שזקוקה לתמיכה מרובה יחסית במקום אחד, מהווה אפשרות גדולה של חסכון באנרגיה, ביקורי רופא ואחות, עזרה כללית ועוד. במקום שלכל קשיש מגיע עזרה הביתה של כמה שעות העזרה הזו מרוכזת וחוסכת משאבים רבים, מייעלת את העבודה, מוזילה עלויות וחוסכת ארגיה.


אין ספק שמדינת ישראל, חייבת להתעדכן בתפיסות היסוד שלה, לאור השינויים המפליגים במבנה החברה והמשק.


 


 

אודות הכותב:

חיים אלפרין  055-6699714 haim.alperin@gmail.com מנהל בית במושבה (בית שחם) בית אבות בזכרון יעקב


http://haimalperin.wix.com/bait-bamoshava


 

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il