מאמרים - אבחון פסיכולוגי הדפסה מאתר מאמרים

אבחון פסיכולוגי

נכתב על ידי יוני אוחיון

[ הדפסת המאמר ]

אבחון פסיכולוגי מורכב מסדרה של מבחנים המאפשרים להרכיב את האישיות לשם מטרות שונות


זהו אבחון שמבוצע על ידי פסיכולוג מומחה המבצע את הבדיקות לעומק כדי לקבל כמה שיותר נתונים על המטופל, כך יכול לבדוק את רמת האינטלגינציה של המאובחן, את עולם הרגש שלו, את יכולתיו הקוגנטיביות ואת האתרגים אותם חווה במהלך החיים.


אבחון כזה מיועד לילדים ולמבוגרים בהתאם למה שרוצים להשיג, זהו אבחון חשוב לקבלת החלטות בהיבט תעסוקתי על מועמד, או אבחון למטרות לימודים או קשיי התסגלות אצל ילדים.


בקרב ילדים לרוב, מבצעים אבחון כדי להחליט לגבי מסגרות לימודיות ,קשיי למידה, התאמה או חוסר התאמה למסגרת בה הוא נמצא כרגע וקשיי הסתגלות לחברה בה הוא נמצא רוב שעות היום.


בקרב האוכלוסיה הבוגרת לרוב מתבקש מועמד למשרה מסויימת לעבור אבחון פסיכולוגי כדי לדעת מה הרקע שלו, או עובד שחשים בירידה בתפוקת העבודה שלו ומעוניינים לעזור לו.


במהלך האבחון הפסיכולוג בודק תיפקוד רגשי כדוגמת דימוי עצמי, חרדות, מופנמות ועוד... כמו כן נבדקים גם היכולות הקוגנטיביות של המאובחן כגון רמת אינטליגנציה, כישורי חשיבה ועוד...


האם צריך להתכונן לאיבחון? אין צורך להתכונן לאבחון פסיכולוגי, הבדיקה תיהיה אמינה יותר ונכונה יותר ככל שתתכוננו אליה פחות ותפעלו על פי אינטואיציה ופתיחות מירבית.


 


האם ניתן להסתמך על התוצאות?בעבר האבחונים הפסיכולוגיים לא היו מספיק אמינים ונחשבו לסוג של אמנות, אך עם חלוף השנים, היום כבר נוספו כלים מהימנים ומקצועיים שאינם תלויים כלל באינטואיציה והמאבחן יוכל להגיע לתוצאות מצויינות ותקפות בעזרת כל הכלים שבידיו. 


סוג נוסף של אבחון פסיכולוגי הוא למטרת חוות דעת משפטית, כגון מסוגלות הורית, לוקחים את ההורים לאבחונים ועל ידי כך בודקים מי ראוי יותר לקבל חזקה על הילדים. 


 


נכתב על ידי יוני אוחיון, פסיכולוג למטרות אבחוני קשיי למידה.


 

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il