מאמרים - יהלום מפורסם - יהלום אורלוב הדפסה מאתר מאמרים

יהלום מפורסם - יהלום אורלוב

נכתב על ידי ירמי לפיד

[ הדפסת המאמר ]

יהלום מפורסם – The Orlov


אין וודאות לגבי ההיסטוריה של האבן. יש הסבורים שאבן זו נמצאה במשקל 787 קרט והיתה שייכת לשושלת מוגול בהודו ששלטה במאות ה-16 וה-17. לפי בקשתה, The Great Mogul נחתחה ולוטשה ליהלום דמוי חצי ביצה במשקל 279 קרט. יש דמיון רב בין אבן זו ליהלום אורלוב, אבל במשקל יש הבדל ולא ניתן להסביר זאת. יהלום אורלוב, ששוקל כ-189 קרט וצבעו לבן עם גוונים של כחול וירוק, מתועד שהוא נמצא לראשונה בתור אחד העיניים בפסל של אל הינדי בתוך מקדש בדרום הודו.


במאה ה-17 עריק צרפתי שראה את האבן החליט להצטרף למקדש. מכיוון שהיה זר וחיכה לרגע המתאים, לקח לו כמה שנים עד שקיבל את אמונם ויכל להתקרב מספיק ליהלום כדי לגנוב אותו. הוא מכר אותו לקפטן ים ב-2000 פרנק והוא מכר אותו בלונדון לסוחר יהודי ב-12,000 פרנק.


יש עוד כמה גרסאות לגבי איך היהלום הגיע לאירופה, האמת אבדה עם השנים. 


האבן העלומה שעברה מסוחר לסוחר, הופיעה בסופו של דבר למכירה באמסטרדם. Shaffrass, מיליונר איראני, שהיהלום היה בבעלותו מצא קונה לה, הרוזן גריגורי גריגוריביץ' אורלוב. הרוזן שילם 400,000 פלורין הולנדי כביכול תמורתה.


שנים לפני הרכישה גריגורי אורלוב היה מעורב רומנטי עם קתרין הצעירה, "הגדולה של רוסיה". הרומן התחיל בזמן שהיא הייתה הקיסרית של רוסיה, נשואה לקיסר פיטר השלישי. הרומן ביניהם נמשך כשגריגורי אורלוב הוביל את הדרך בהדחה של בעלה בהפיכה והוביל את קתרין לשלטון. מערכת היחסים שלהם המשיכה במשך שנים רבות והביאו ילד לא חוקי, אבל קתרין נטשה בסופו של דבר את הרוזן אורלוב לגריגורי אלכסנדרוביץ' פוטיומקין. רוזן אורלוב ביקש להצית מחדש את הרומנטיקה שלהם על ידי הצעת היהלום, הוא ידע שהיא חפצה. למרו שהוא לא הצליח להחזיר את חיבתה אליו, קתרין העניקה לו מתנות רבות שכללו את ארמון השיש בסנט פטרסבורג. קתרין קראה את היהלום על שמו של אורלוב וביקשה לשבץ את היהלום בשרביט,. כיום נודע כשרביט הקיסרי.


כיום הוא נמצא בקרן יהלום של הקרמלין ברוסיה.

אודות הכותב:

www.diamondhouse.co.il   בדיאמונד האוס מציעים טבעות אירוסין, תכשיטי יהלום ויהלומים במחירים אטרקטיביים במיוחד אנחנו ממוקמים בבניין מכבי בבורסת היהלומים, רחוב ז'בוטינסקי 1 רמת גן טל: 03-9106555  אימייל: irmi@diamondhouseil.com

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il