מאמרים - הדפסה מאתר מאמרים

נכתב על ידי

[ הדפסת המאמר ]

למה אנו זקוקים לשקט פנימי, רוגע ושלווה?


כדי לענות על כך כדאי שנכיר את מערכת העצבים בגופנו ונבין מה הנזק הנגרם כתוצאה מאי שקט.


מערכת העצבים בגופנו היא רשת תקשורת.


היא פועלת במהירות עצומה אודות לכך שהיא מערכת חשמלית. יש לה חשיבות עצומה בשליטה על כל מערכות הגוף הלא רצוניות וביניהן שריר הלב. היא אחראית על מערכות החישה ועל מגוון הגירויים שאנו חווים מהסביבה החיצונית, על מערך השרירים בגוף ומכאן על היכולת שלנו לנוע ולהזיז את גופנו, על כל מערך הזיכרונות ומערך הרגשות בתוכנו ועוד.


איך אנו יכולים לזהות שאנחנו באי שקט ולמה זה חשוב?


מצב של אי שקט הוא מצב חרום בו הגוף חווה איום, לחץ, מתח ועולה צורך הישרדותי מסיבות שונות. בעגה המקצועית קוראים לתגובה  "הלחם, ברח או קפא"  (fight, flight,  freeze  ). במצב זה מערכת העצבים הסימפטתית נכנסת לפעולה. במצב זה יש גיוס של מערכות הגוף למקרה חרום. זה בא על חשבונן של מערכות אחרות שפועלות בשגרה.


לא תמיד אנו מבינים ברמה התודעתית למה זה קורה לנו אבל הגוף עוזר לנו להרגיש ומתריע בדרכים הקלות לזיהוי:
  • דופק מואץ ועליה בלחץ הדם

  • יובש בפה

  • הזעה מוגברת

  • זרימת דם מוגברת לגפיים

  • קושי להתמקד

אצל כל אחד זה יתבטא בצורה אחרת, ואנו לומדים לחוש זאת אצלנו איך אי השקט מרגיש.


אצלי, למשל,  אני יכולה לזהות אי שקט כשאני מרגישה שיש חוסר נוחות בגוף. מתח בשרירי הגוף, כאבי בטן וצורך מוגבר ללכת להתפנות, הזעה ודפיקות לב מואצות. למדתי שזה קורה לי כשאני נמצאת במצבים לא נוחים כמו כעס, פחד, מחשבות על דברים המעוררים בי חוסר נוחות.  


מה בעצם קורה לנו ולמה זה חשוב לצאת משם?


כשמשהו בתוכנו חש סכנה או איום אז המערכת העצבית יוצאת מאיזון ונכנסת לפעולה והאנרגיה שלנו מנותבת לאברים מסוימים ומערכות מסוימות בגוף על חשבון מערכות אחרות. הגוף מנסה להתמודד עם הסכנה בכל כוחו ובשלב מסוים אם מצב זה נמשך אנו באפיסת כוחות. אם המצב נמשך לאורך זמן נוצר נזק לטווח ארוך במערכות הגוף שונות שנזנחו בעת המצוקה כמו המערכת החיסונית, מערכת העיכול. ישנן גם השפעות נוספות כמו ירידה בצלילות החשיבה ברמה הקוגניטיבית וברמה הרגשית.


לכן, רמת השקט הפנימי והרוגע בעלת חשיבות עליונה על מנת לשמור אותנו בבריאות פיזית ונפשית טובה.


אז אם אנחנו חווים אי שקט פנימי כדאי להתחיל לטפל בזה ומהר לפני שנייצר נזק. חשוב שנלמד מה באמת מציק לנו בפנים דרך עבודה פנימית. יכול להיות שעלינו לשנות דברים ודפוסים בחיינו כדי לצאת משם.


מדיטציה לחזרה לשקט פנימי:


את המדיטציה כדאי לעשות במקום שקט. לפני כניסה למדיטציה כדאי להחשיך קצת את החדר ולארגן מקום נוח לשכב בו או לשבת במידה וזה יותר נוח לכם. מי שאוהב יכול לשים מוזיקה רגועה (קלאסית / מוסיקה למדיטציות).


לכוונה יש המון חשיבות וגם אם קשה לכם לדמיין חשוב שתבקשו ותתכוונו (הכוונה היא הכיוון אליו אנו פונים)
  • 1.      ננשום נשימות עמוקות מתוך כוונה להרפות את כל תאי גופנו. נבקש להביא את הגוף להרפיה מלאה.

 
  • 2.      אם נרגיש שיש מקומות בגוף שקשה לנו לנשום אליהם, נבקש להרחיב אותם על מנת להכניס אוויר פנימה ולהרפות.

 
  • 3.      עם הנשימות נבקש להזרים פנימה דרך קודקוד הראש ("הכתר") להבה סגולה / אור סגול. נבקש ממנה לזרום לכל תא ותא בגופנו עד רמת החלקיק הקטן ביותר. הלהבה הסגולה תעשה טרנספורמציה כך שכל אנרגיה בגופנו שאינה אנרגיה של אהבה טהורה ושאותה אנו בשלים לשחרר, תעבור שינוי ותהפוך לאנרגיה של אהבה טהורה.

 
  • 4.      נמשיך לנשום פנימה ונתמקד בלב. עם הנשימות ללב נבקש להרחיב את הלב ולהזרים לתוכו אור סגול. ננסה להתמקד בתחושות שיש לנו בלב ואם נראה דבר מה שמציק לנו ננסה לשחרר אותו דרך נשימה אליו ואפילו הוצאתו בדמיון אם אנו רואים דימוי חזותי (יכול להיות שנחוש כובד, מתח, כיווץ, חסימה). נעטוף אותו באור הסגול ונזרים את האור לתוכו כדי לצמצם אותו ולשחרר אותו ואת התחושה שהוא יוצר.

 
  • 5.      נבקש להתחבר לאהבה הטהורה שביקום, אהבת אינסוף. נבקש להזרים אותה ישירות ללב ונבקש להזרים אותה גם דרך הכתר לכל תא ותא בגוף שלנו עד החלקיק הקטן ביותר בגופנו.

 
  • 6.      נמשיך לנשום פנימה ונרגיש את הרוגע הפנימי בתוכנו.

 
  • 7.      נרשה לעצמנו כמה דקות נוספות של מנוחה ורגיעה בחדר עם המוזיקה והשקט.

 


בהצלחה והמון רוגע אהבה!


 


 


 


 


 


 


 


 

אודות הכותב:

שמי הלית וייל. אני נותנת כלים מעשיים ופתרונות להתמודדות עם מצוקות רגשיות ופיזיות אצל נשים. משלבת טיפולים רגשיים ועבודה פנימית מעמיקה המאפשרת לכל אשה ללמוד להתמודד עם בעיות קטנות וגדולות ברמה היומיומית בדרך קלה ומהירה יותר. הטיפולים משפרים את איכות החיים וזה בא לידי ביטוי בחוויה אישית של חוסן, רוגע ושקט פנימי, בהתפתחות ברמה האישית והרוחנית וביכולת להבין ולהכיר את עצמנו טוב יותר.הטיפולים חווייתיים ונעשים בשיתוף עם המטופלת. משלבת שיטת ריפוי ייחודית שפיתחתי ("מעגלים פנימיים"), מדיטציה, תדרים ואנרגיות ריפוי, IPEC, קינסיולוגיה ועוד. מטפלת במודיעין ובירושלים. בעלת תואר שני בנוירוביולוגיה ותואר ראשון בהנדסת מזון. טלפון 0547607629

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il