מאמרים - שחזור אף הדפסה מאתר מאמרים

שחזור אף

נכתב על ידי ליה לפידות

[ הדפסת המאמר ]

 הטכנולוגיה של ימינו מאפשרת לנו לעשות פלאים, בכל מה שקשור לניתוחים וטיפולים רפואיים. אחד מהניתוחים המאתגרים והחדשנים בתחום הכירורגיה הוא ניתוח שחזור אף.


מיקומו של האף בפנים, התפקיד החשוב שלו, והשפעתו הרבה על המראה החיצוני הפכו את הניתוחים האלו לקשים ומסובכים, אך לגמרי לא בלתי אפשריים.


 


ישנם שני סוגים של ניתוחי אף:


• ניתוח אף בו מבצעים שחזור באופן חלקי על ידי שימוש בעור הקיים באזורים הסמוכים לאף, כמו: הלחי, סביב האף עצמו או במצח. כאשר יש צורך בניתוח זה גם בשחזור סחוס, הוא נלקח מסחוסי האוזניים, הצלעות, מחיצת האף או עצם הגולגולת. השימוש בסחוס מאזורים אלה יעיל ביותר במהלך השחזור, ואינו פוגע בתפקוד שלהם.


• הסוג השני הוא ניתוח בו משחזרים את האף באופן מלא, כאשר העור הנדרש לתהליך נלקח מאזורים גדולים כמו הידיים, ואילו הסחוסהנדרש לצורך הפרוצדורה נעשה באמצעות שתלי סחוס מיוחדים. שחזור זה אינו נעשה בניתוח אחד, שלא בסדרה של ניתוחים על מנת להקנות לאף מראה כמה שיותר בריא ושלם.


 


מה הם השלבים בתהליך השחזור?


 


תהליך שחזור אף נעשה בכמה שלבים עיקריים:


• תחילה נפגש המטופל עם הרופא המנתח. המנתח מעריך את מידת הנזק אשר נגרמה לאף, מצלם אותו במצלמה תלת ממדית, ובוחן את האפשרויות השונות לתיקון.


• לאחר מכן, התוכנה התלת ממדית אשר ברשות הרופא תציג דגם תלת ממדי של האף, עליו יבנה הרופא את שלבי התיקון. בסוף התהליך יוכל המטופל לראות דגם תלת ממדי של אפו לאחר התיקון. במהלך תהליך השחזור הממוחשב יבדוק הרופא מה היא מידת החוסר ברקמות, ומה הוא הנפח החסר בצורה מדויקת. במקרים בהם ישנו חוסר נפח, ישלים אותו הרופא באמצעות סחוס אשר נלקח מאפרכסת האוזן.


• בשלב הבא יעבור המטופל אל חדר הניתוח בו מבצעים ניתוחים פלסטים  יקבל תרופות הרגעה ויורדם.


• חתכי הניתוח לרוב ייעשו במקום נסתר בקצה של האף, ולאחר מכן יתבצע תהליך של הפרדת הרקמות מן השלד המרכזי של האף.


• לבסוף, יוסיף הרופא את שתלי הסחוס ותמיכה באמצעות רקמות, ויתאים את מעטפת העור למבנה החדש של האף.


 


הסיבות השונות לביצוע ניתוח לשחזור אף


ניתוח לשחזור אף יכול להיעשות ממספר סיבות. הסיבה העיקרית לניתוח אף נובעת מגידולים שפירים או ממאירים באף אשר מעוותים את צורתו. גם מצבי טראומה שונים כמו תאונות או חבלות שונות הפוגעות במבנה של האף עשויים להוביל את הנפגע לניתוחי שחזור. לעיתים ניתוחים אשר יצאו משליטה מביאים את המטופל לבצע תיקון במבנה האף, וגם מומים מולדים או עיוותים מולדים שונים, אשר פוגעים במבנה הפנים, מובילים לניתוח תיקון אף חלקי או מלא, בהתאם לבעיה. ניתוחים לתיקון האף למען האסתטיקה של הפנים תפקידו העיקרי של ניתוח שחזור אף הוא להעניק לאף את המבנה המקורי לצורך תפקודו התקין. אולם, חלק חשוב ובלתי נפרד מניתוחים אלו הוא לשוות לפנים מראה אסתטי ונעים יותר, ולהעלות את הביטחון של המטופל בפניו.

אודות הכותב:

ליה לפידות 

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il