מאמרים - הורים לפג - האם חשוב להיות מעורבים בטיפול הדפסה מאתר מאמרים

הורים לפג - האם חשוב להיות מעורבים בטיפול

נכתב על ידי הילה בורל

[ הדפסת המאמר ]

 הורים לפג בפגייה – האם חשוב להיות פעילים?


בכל פגיה היחס להורי פגים הוא אחר – בחלקן מערבים ומשתפים את ההורים בטיפול, באחרות דווקא מנסים לעודד אותם "לא להפריע". כמובן שעל כל הורה לבחור את האופן והמידה הנכונים עבורו להתערבות בטיפול.


עם כל הקושי שבדבר, הורים לתינוק שהוא פג אמנם עוברים תקופה קשה מנשוא אך מודעות לתהליך שקורה עם לידת פג תקל עליהם  כשיבחרו למצוא את הדרך לפעול ולעשות ככל שניתן עבור התנוק.


 לכן, אחרי תקופת ההסתגלות הראשונה והדאגה לשלומו של התינוק הפג, הורים יכולים להתפנות ולבחור את הדרך הנכונה עבורם בליווי הפג בעת שהותו בפגיה. הנה כמה נקודות שחשוב להיות מודעים אליהם, על מנת שתוכלו לבחור בדרך המתאימה לכם:


 


    •       ידע: ידע מחזק. זה אחרת לשמוע רופא או איש צוות רפואי שמסביר לך על מצבו של התינוק מתוך ידיעת המושגים והמונחים . לכן, כדאי מאד לדעת מה היא פגות, מהם המושגים והמונחים שילוו את ימיכם בתקופת הפגיה.


            •           שאלו את הצוות הרפואי שאלות, בקשו הרחבה היכן שאינכן מבינים ורישמו לכם נקודות חשובות. תוכלו לקבל תמיכה ומידע מהורים "בוגרי" פגיה, וכמובן מקריאה באתרים שונים באינטרנט.


            •           אל תחששו להיות אסרטיביים - זה התינוק שלכם. מותר לכם לבקש ולפעול בשת"פ עם הצוות של הפגיה להשיג את הדברים שחשובים לכם. גם בבקשתכם להיות מעורבים בטיפול היומיומי בו וגם בדאגה לאור עמום, להנמכת הקולות סביבו, להרימו ברגישות תוך הקשבה לצרכיו.


            •           התעמקות בשפתו של תינוקכם- לפג שלכם שפה משלו, והיא שונה משפתם של תינוקות שנולדו במועד. התבוננו ושימו לב לתגובותיו של הפג וכך תבינו מתי הוא מרוצה ומתי משהו מפריע לו. שימו לב להקשתה של הגב או לפרצוף זועף – ונסו לשנות את תנוחתו, להציע מגע יד או לדבר אל התינוק – על מנת לעזור לו להירגע ולהיות שבע רצון.


            •           יש להבין שהקלה על מצבו של התינוק הפג בימי שהותו בפגיה וחשיבה על מניעה היא מועילה לעתיד, למרות שלעולם לא נדע את זה בוודאות. לדוגמא- תינוק שמקשית את גופו לרב יהיה לו קשה יותר בהמשך להושיט יד לצעצוע, לקרב את ידיו לפה וכן הלאה. יש לכך השפעה על ההתפתחות המוטורית ולכן מודעות מראש יכולה למנוע היווצרות של מצבים לא רצויים עתידיים.


            •           מעבר לצורך לייצב את מצבו הרפואי של התינוק הפג, על התינוק להגיע למשקל מינימלי על מנת להשתחרר הביתה. ככל שאתם ההורים תהיו מעורבים בטיפול בו, תשפרו את תנאיו ואת הרגשתו, כך גדל הסיכוי כי הפג יעלה במשקל מהר יותר – ותוכלו לקחת אותו הביתה ולהתחיל בחייכם המשותפים כמשפחה, במקום חמים, נעים ופרטי.


                       


 


 

אודות הכותב:

הילה בורל מרפאה בעיסוק המתמחה בפגים מייסדת חברת WeBe ומפתחת החיבוקן - ערכה לפגים

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il