מאמרים - הדפסה מאתר מאמרים

נכתב על ידי

[ הדפסת המאמר ]

 


מקצה הדירוג:


מסלול הפורמולה 1 לא מספיק רחב כדי לאפשר לכל הנהגים לזנק מאותה קו אלא מסוגל לאפשר ל 2 מכוניות בלבד לזנק אחת ליד השניה באופן בטוח.


לכן בכל יום שבת שלפני המירוץ בראשון מתקיים מקצה דירוג שמטרתו לקבוע את סדר הזינוק במירוץ.


כאשר הפניה הראשונה לאחר הזינוק היא פניה ימינה יזנק הנהג מהמקום הראשון מצדו ההשמאלי של המסלול. שאר הנהגים שמזנקים ממקומות אי זוגיים יסתדרו אחריו בשורה. הנהגים שמזנקים מהמקומות הזוגיים יסתדרו בצידו הימני של המסלול.


לנהג בשורה האי זוגית יש יתרון של כמה מטרים על פני הנהג בשורה הזוגית. כך לדוגמא, הנהג שיזנק מהמקום הראשון ימוקם כמה מטרים קדימה יותר מהנהג שיזנק מהמקום השני.


המטרה במקצה הדירוג היא לקבוע זמן הקפה בודדת המהיר ביותר.


מקצה הדירוג מחולק לשלושה חלקים:


1. מקצה הדירוג הראשון Q1 - מקצה הדירוג הראשון נערך במשך 20 דקות ומשתתפים בו כל 22 הנהגים. בסוף המקצה 16 הנהגים שקבעו את הזמנים המהירים ביותר ממשיכים הלאה אל מקצה הדירוג השני. הנהג שיקבע את זמן ההקפה המהיר ביותר בחלק האחרון של מקצה הדירוג יזנק מהמקום הראשון. אם נהג נמצא באמצע הקפה לאחר שתמו 20 הדקות הוא רשאי לסיים את ההקפה והזמן יחשב. לאחר סיום 20 הדקות לא ניתן לצאת להקפות נוספות. ההקפה הקובעת היא ההקפה המהירה ביותר ולא ההקפה האחרונה.


2. מקצה הדירוג השני Q2 - לאחר סיום Q1 מתקיימת הפסקה קצרה שאחרי נפתח מקצה הדירוג השני. מקצה הדירוג השני הוא באורך 15 דקות ובסופו מתקדמים הלאה אל המקצה השלישי והאחרון רק 10 נהגים.


3. מקצה הדירוג השלישי Q3 - מקצה הדירוג השלישי נערך במשך 10 דקות ובמהלכו נקבע סדר הזינוק של עשרת המקומות הראשונים. זכיה במקום הראשון במקצה הדירוג נקראת  Pole Position והינה תואר יוקרתי בעולם מירוצי הפורומלה 1. שיאן ה Pole Positions הוא מיכאל שומאכר עם 68 Pole Positions.


חוק 107%:כדי למנוע ממכוניות לא תחרותיות להיכנס אל מירוצי הפורמולה 1 חוקק בשנת 1996. החוק קובע שכדי להשתתף במירוץ הזמן שקובע הנהג צריך להיות מהיר מ 107% מהזמן שקבע הנהג המהיר ביותר. החוק בוטל ע"י ה FIA והוצג מחדש בשנת 2010 לאחר שהתוערר מחדש החשש כאשר הצטרפו אל הספורט כמה קבוצות בעלות תקציב נמוך ומכוניות איטיות יותר. מפקחי המירוץ יכולים לבטל את חוק 107% המקרים חריגים, לדוגמא אם הנהג המהיר ביותר קבע את הזמן על מסלול יבש ומיד לאחר מכן החל לרדת גשם כבד.


10 שיאני ה Pole Position:


 


1. מיכאל שומכאר - 68


2. איירטון סנה - 65


3. סבסטיאן ווטל - 45


4. ג'ים קלארק - 33


5. אלן פרוסט -  33


6. נייג'ל מנסל - 32


7. לואיס המילטון - 31


8. חואן מנואל פאנג'יו - 29


9. ניקי לאודה - 24


10. נלסון פיקט - 24


 


10 הנהגים הצעירים ביותר שזכו ב Pole Position:1. סבסטיאן ווטל


2. פרננדו אלונסו


3. רובנס בריקלו


4. לואיס המליטון


5. אנדראה דה סאסאריס


6. ניקו הולקנברג


7. רוברט קוביצה


8. ג'קי איקס


9. קימי רייקונן


10. דיויד קולטרד


 


 


 


 


 


 


 


 

אודות הכותב:

הכתוב ההוא חברת מערכת באתר http:/pitlane.co.il


לקריאת מידע נוסף וחדשות בנושא פורמולה 1 לחץ על הלינק

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il