מאמרים - לווי התפתחותי לילדים מגיל 0-3 הדפסה מאתר מאמרים

לווי התפתחותי לילדים מגיל 0-3

נכתב על ידי חיים ביטרמן

[ הדפסת המאמר ]

לווי התפתחותי לילדים מגיל 0 עד 3

תשעה חודשים גדל התינוק שלנו ברחם האם, מקום צר קטן חשוך, וכל מה שהוא שמע היה צלילי הנוזלים ורעש האם. לאחר תשעה חודשים מגיח תינוקינו אל העולם כל הצלילים והצבעים משתנים ברגע. תינוקינו מאבד את עצמו במרחב החדש וכל המימוניות שרכש ברחם באחת הולכים לאבוד. כללים חדשים של המרחב החדש בתוהו ובוהו אליו נולד. וכאן מתחיל התינוק להמציא עצמו מחדש.
בשנת חיו הראשונה של התינוק הוא מכפיל את משקלו, הוא עובר שינויים פיזיים ומוטוריים משמעותיים נוספים. מערכת החושים והתחושות, מערכת העצבים מתפתחים והם משפיעים על איכות חיו של התינוק עד היותו בוגר.
התפתחות החושים והעצבים משפיעים גם על התפתחות המוח. וכאן אנו מוצאים את הקשר הישיר שבין התפתחות המוטוריקה התקינה שמהווה את הבסיס לרכישת מימניות שונות לאורך כל חיו. הלמידות, ההתנהגויות וקוגנטיביות עשיות למנוע בעתיד ליקויי למידה ותפקוד.
בהתפתחות מוטורית תקינה כל שלב מהווה בסיס לשב ההתפתחות הבא, והכרחי להמשך ההתפתחות המוטורית הנכונה של הילד, להגברת הביטחון העצמי שלו והתנועה החופשית שתתקיימת בקלות יתר.
כל תינוק יש לו את קצב ההתקדמות המוטורית משלו, ואל לנו להשוות בין התינוקות, כי כל אחד ואחד הוא עולם חדש ושונה . עלינו ההורים להיות ערים לשלבי ההתפתחות של תינוקינו. חשוב שנדע ונכיר את שלבי ההתפתחות המוטורית של התינוקות, ונוכל לעקוב אחר שלבים אלה וסידרם. כי כאמור כל שלב הוא בסיס לתחילתו של השלב הבא בהתפתחות התינוק.
מומלץ על ידינו לערוך בדיקת התפתחותית לתינוק על ידי בעלת מקצוע כבר בגיל חודשיים וחצי עד שלושה חודשים.
אנו מאמינים ביכולות האם והאב להיות הסביבה הטובה ביותר החמה ביותר והתומכת ביותר לתינוק הנולד. והננו ממליצים בחם על רכישת כלים וידע על כל שלבי ההתפתחות של התינוק. (כי הרי אף תינוק לא נולד עם הוראות הפעלה...).

אודות הכותב:
חיים ביטרמן מנהל המרכז להתפתחות וקידום הילד
רוטשילד 4
נס ציונה

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il