מאמרים - פרחי באך ודיכאון קל הדפסה מאתר מאמרים

פרחי באך ודיכאון קל

נכתב על ידי שירלי קורין

[ הדפסת המאמר ]

המאמר מתייחס לדיכאון קל ולא לדיכאון המוגדר בשפה המקצועית : דיכאון קליני. אחת מהדרכים להתמודד עם דיכאון כזה, הינה טיפול באמצעות פרחי באך.


כולנו מתנסים במהלך חיינו באירועים קשים, בין אם מדובר במחלה, אובדן נפש יקרה, או פיטורין.


בדת היהודית, דיני אבלות מפרטים את ההלכות ומשך הזמן בה אמורה להימשך תקופת האבלות במקרה הקיצוני ביותר של אובדן: מוות של קרוב מדרגה ראשונה- 12 חודשים. כמו כן, משך הזמן בו חלה תקופת האבל, על קרובים שאינם מדרגה ראשונה, עומד על 30 יום מזמן הקבורה.


מכאן כמובן ניתן להסיק, שעל פי תפיסת היהדות, במקרים פחות קיצוניים ממיתה, התגובה הבריאה לאובדן כלשהו, אמורה להימשך פרק זמן קצר יותר הרבה יותר.


התגובה המתונה אליה מתייחס מאמר זה, מתבטאת במצב רוח ירוד ודכדוך, הנמשכים פרק זמן קצר יחסית- פחות משבועיים, בסופם אנו נאלצים בעל כורחנו להתרגל למציאות החדשה ולהסתגל אליה. 


אחד מגורמי הסיכון להתפתחותו של דיכאון קליני הוא דפוסי חשיבה נוקשים ובלתי יעילים.


טיפול בפרחי באך יכול להועיל בהפחתה והעלמה של מצב דיכאוני מעין זה מכיוון שהפרחים מאזנים בהדרגה את השקפת העולם הנוקשה, ובכך מתאפשרת תגובה מסתגלת יותר למצבי החיים הקשים.


מהם פרחי באך?


פרחי באך נקראים על שמו של דר' אדוארד באך, רופא בקטריולוג והומיאופת שחי בשנות ה-30 של המאה עשרים. לדר' באך היתה רגישות מדהימה שעזרה לו לגלות תגלית מרעישה: ישנם צמחים ורגשות ומצבי תודעה, החולקים את אותו תדר אנרגטי בדיוק!.


כלומר שימוש בצמח שהתדר האנרגטי שלו זהה למצב תודעה של פסימיות וחוסר תקווה למשל, יכול לשנות מצב רגשי זה.


נראה שמכיוון שהגיע מתחום ההומיאופתיה, ישנו דמיון מסוים בין שתי השיטות, גם בפרחי באך  מדללים את חומר המקור. ההתמקדות בפרחי באך היא ברובד המנטאלי רגשי, בעיקר. תופעות הלוואי נדירות יחסית.


ישנן 38 תמציות פרחים וצמחים, שהמפורסמת והידועה ביותר מביניהם כיום היא תרכובת ההצלה- רסקיו רמדי , שמכילה תרכובת של 5 צמחים, וניתנת להרגעה והקלה במצבי לחץ שונים (לידה, בחינה, תאונה ועוד).


הטיפול עדין מאד. הוא כולל מפגש אחת לחודש עם מטפל בפרחי באך לשיחה, והתאמה של התמציות, שנלקחות בלקיחה פנימית. בדרך כלל ככל שמשך הזמן בה סובלים מבעיה ארוך יותר, יתארך זמן הטיפול בהתאם. היתרון בלקיחת פרחי באך הוא שזהו טיפול טבעי מותאם לכוחות וליכולות הנפשיות והרגשיות של המטופל.


מומלץ לבחור במטפל המגיע מתחום הטיפול הנפשי, לא רק האלטרנטיבי, על מנת שהאבחנה תהיה מדויקת יותר.


במאמר זה התמקדנו בכוונה בדיכאון שאינו מוגדר כקליני, מכיוון שישנה נטייה בקרב אנשים מסוימים, להעדיף טיפול אלטרנטיבי ולא קונבנציונאלי, מפאת הסטיגמה שעדיין קיימת לעיתים ביחס לטיפול זה.


למטפל שאינו מגיע מתחום הטיפול הנפשי הקליני, אין בדרך כלל מיומנות אבחון של מצבים נפשיים ורגשיים שונים, וכך, אדם שמצבו הנפשי מצריך טיפול עוצמתי ומקיף יותר מאשר נטילה של פרחי באך בלבד, עלול לקבל טיפול פחות יעיל ומתאים בשל כך.


מטפל מנוסה ידע האם פרחי באך בלבד, יכולים לעזור או שמא נדרש טיפול מסוג אחר.

אודות הכותב:

      שירלי קורין  050-6998715  


עו"ס, קב"נית & מטפלת בפרחי באך 


https://kabanit.co.il/?fbclid=IwAR1MwfJi6-5klsmaEb8DJNBH_vEnDLWv1IYJ2fBaWbEJhvxcMyhWVdnxffs


https://www.facebook.com/pg/tipultrauma/about/?ref=page_internal 
 

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il