מאמרים - שאלת מיליון הדולר- התינוק בוכה בזמן ההרדמה, האם להיענות לו? הדפסה מאתר מאמרים

שאלת מיליון הדולר- התינוק בוכה בזמן ההרדמה, האם להיענות לו?

נכתב על ידי חן לפיד מנה

[ הדפסת המאמר ]

סובלים מבכי במהלך הרדמת תינוקכם? האם כדאי להיענות לבכי?


ע"פ תיאוריית ההתקשרות של בולבי, בהחלט כן.


תיאוריית ההתקשרות של בולבי גורסת כי לתינוק צורך ראשוני ליצור קשר עם דמות מטפלת. לצורך זה בסיס אבולוציוני וערך הישרדותי רב. אופי הקשר שנוצר בין התינוק לדמות המטפלת שלו ישפיע עמוקות על אישיותו ועל אופי הקשרים שייפתח בהמשך חיו.  


לפי תיאוריית ההתקשרות קיימים מספר דפוסי התקשרות:


דפוס ראשון קרוי התקשרות בטוחה. התקשרות בטוחה קורית כאשר הדמות המטפלת קשובה, זמינה ונענית לצרכים של התינוק בעקביות. כתוצאה מכך, יחוש התינוק ערך עצמי גבוה, ביטחון עצמי ומסוגלות לחקור את העולם. במצבים מאיימים, תינוק בעל דפוס התקשרות זה, יחפש את קרבתה של הדמות המטפלת.


דפוס שני מכונה התקשרות נמנעת. התקשרות זו קורית כאשר הדמות המטפלת אינה קשובה, אינה זמינה ואינה נענית לצרכים של התינוק. כתוצאה מכך, יחוש התינוק תסכול ותחושת דחייה. במצבים מאיימים, תינוק עם דפוס התקשרות כזה, לא יחפש את קרבת הדמות המטפלת שלו.


דפוס נוסף הנו התקשרות אמביוולנטית. דפוס זה קורה כאשר הדמות המטפלת אינה עקבית בתגובותיה לתינוק- לעיתים היא קשובה, זמינה ונענית לצרכיו ולעיתים לא. כתוצאה מכך, יחוש התינוק בלבול ואף חרדה. במצבים מאיימים, יחפש התינוק בעל דפוס התקשרות זה את קרבת הדמות המטפלת ויתקשה להיפרד ממנה גם כשיחלוף האיום.


דפוס התקשרות נוסף מכונה התקשרות מתעללת. קורית כאשר הדמות המטפלת מזניחה ואף מתעללת בתינוק. כתוצאה, התינוק יפתח בעיות רגשיות קשות. במצבים מאיימים, יפגין חוסר החלטיות לגבי קרבה לדמות המטפלת שלו.


אם ברצונכם, ההורים, שילדכם יפתח דפוס התקשרות בטוחה, ויהיה בעל ערך עצמי גבוה, ביטחון ויכולת לחקור וללמוד את סביבתו, מומלץ שתענו לצרכיו ותגיבו לבכיו. זנחו שיטות הרדמה שמעודדות התעלמות מבכי, גם אם לזמן קצוב. זה בהחלט אפשרי להרדים תוך היענות לבכי של תינוקכם!


למידע נוסף על שנת תינוקות וילדים,


אני מזמינה אתכם לבקר באתר שלי: www.alef-taff.co.il


ולעשות לייק בדף הפייסבוק: www.facebook.com/alef.taff

אודות הכותב:

חן לפיד מנה


יועצת שינה


מנהלת מאלף ועד טף,


ייעוץ שינה לתינוקות ולילדים


דוא"ל: alef.taff1@gmail.com


אתר: www.alef-taff.co.il


דף פייסבוק: www.facebook.com/alef.taff

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il