מאמרים - המרכז להשתלות איברים בישראל הדפסה מאתר מאמרים

המרכז להשתלות איברים בישראל

נכתב על ידי איילת כהן

[ הדפסת המאמר ]

השתלות איברים הופכים להיות אמצעי יותר ויותר נגיש ופופלארי להצלת חיים. באמצעות טכנולוגיות חדשות מתבצעים היום ניתוחי השתלות באופן שגרתי, החל מכליות ועד לב וקרנית. מי מנהל את כל תחום ההשתלות בישראל?


למעשה, המרכז הלאומי להשתלות במשרד הבריאות הקים את מרכז אדי בשנת 1994 במטרה להקים גוף נייטרלי שינהל את מערך תרומות האיברים והשתלות האיברים בישראל. מרכז אדי פועל גם להגברת המודעות לנושא ולהגדלת מספר החתומים על הכרטיס להצלת חיים.


מרכז אדי הוא המרכז היחידי בישראל בו ניתן להירשם להשתלה ודרכו נקבעות רשימות ההמתנה להשתלת איברים. לפני כל ניתוח השתלה בישראל נדרש אישור של המרכז הלאומי להשתלות במשרד הבריאות, על בסיס חוק השתלות איברים התשס"ח 2008.


המרכז פועל כמובן להגדלת מספר תרומות האיברים בישראל, אולם גם מהווה מרכז תמיכה וליווי עבור משפחות שתרמו איברים של בני משפחתם. בנוסף, במרכז גם פועלת תוכנית להשתלת איברים מתורמים חיים (למשל תרומת כלייה).


רישום מועמדים להשתלה מתנהלים אך ורק במרכז הלאומי להשתלות, כאשר החולה יכול לבחור את בית החולים בו תתבצע ההשתלה. רשימות ההמתנה היום מנוהלות באמצעים ממוחשבים והמיקום ברשימה נקבע על סמך קריטיונים שונים כמו גיל, דחיפות המצב הרפואי, זמן המתנה להשתלה ועוד. במידה ויש החמרה במצב הרפואי של הממתין ייתכנו שינויים ברשימה כמו גם במקרים שונים אחרים.


עוד גורם שמשפיע על המיקום ברשימת ההמתנה הוא גם חתימה על כרטיס אדי – על פי חוק השתלת איברים התשס"ח-2008 חתומים על כרטיס אדי ובני משפחותיהם זכאים לקדימות על פני מועמדים שאינם חתומים על הכרטיס.


מרכז אדי אחראי לקיים פעילות הדרכה והסברה להעלאת המודעות לחשיבות החתימה על כרטיס אדי ולתרומות איברים. זה כולל קמפיינים פרסומיים, הרצאות, סדנאות והגדלת הנגישות לחתימה על כרטיס. יותר ויותר אנשים חותמים על הכרטיס אולם עדיין רק חלק קטן מהאוכלוסייה חתום על כרטיס לתרומת איברים ולכן הפעילות של המרכז חשובה במיוחד לבריאות של כולנו.


ניתן לחתום על כרטיס תורם (מעל גיל 17 בלבד) דרך האתר של מרכז אדי, יש למלא את הטופס וללחוץ "שלח". חובה לסמן את הסעיף לפיו " אני מצווה בזה ותורם לאחר מותי כל איבר שהזולת יכול להיעזר בו להצלת חייו". בנוסף, ניתן להתנות את התרומה בכך שאיש דת לפי בחירת המשפחה יאשר את התרומה. 

אודות הכותב:

אני בעד תרומת איברים וחושבת שכולנו צריכים לחתום על כרטיס אדי, מתוך האמונה שהצלת חיים שווה הכל. אפשר להיכנס לאתר של מרכז אדי וללמוד יותר על תרומת איברים והצלת חיים. 

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il