מאמרים - הסטוריה מקוצרת של מנועי חיפוש הדפסה מאתר מאמרים

הסטוריה מקוצרת של מנועי חיפוש

נכתב על ידי דניאל לידרמן-גלר

[ הדפסת המאמר ]

כיום אנחנו משמשים במנועי חיפוש  באופן טבעי כדי למצוא את המידע המעניין אותנו. אבל מנועי החיפוש הם חלק מהאינטרנט, שנבנה לאורך השנים ביכולות שונות.


המקור של מנועי חיפוש קיים עוד בזמן שהמידע היה בספריות. בזמן זה, לכל ספר היה שם הספר ומילות נושא, כך שכל אחד שרצה למצוא נושא היה מגיע לאינדקס ולפי מילות החיפוש היה מוצא ספרים שהיו לכאורה עם המידע שהוא חיפש. עדיין, היה צורך לגשת לספר, ולנתח אותו באם הוא רלוונטי לנושא.


בעידן אינטרנט, החיפוש התחיל באותה צורה . לפני שהיה האינטרנט המוכר לנו (שנת 90 לערך), היו קבצי אינדקס, אשר הצביעו על ספריות במחשבים שונים, בהם היה ניתן (פחות או יותר) למצוא את הנושא המדובר. מובן שאינקסים אלו, אשר נצרו בהתחלה ידנית ואח"כ אוטומטית, היו חלקיים ולא היו בעלי תיאור מפורט מדי של הקבצים בכל ספריה.


בשנת 1993, נוצרו מנועי החיפוש הראשונים, אשר כבר ידעו לגשת לאתרים, לאסוף מהם מידע ראשוני ולאפשר למשתמשים לחפש בתוך המידע הזה. היות ולא היה למנוע החיפוש יכולת לדעת מה יותר רלוונטי, המידע הוצג לפי זמן המציאה, ללא יכולת לדעת האם באמת הדפים המוצגים חשובים, או עדיין קיימים.


בשנת 94, נוצרו מנועי החיפוש הדומים למה שאנחנו מכירים כיום, לדוגמא Yahoo. מנועים אלו היו יותר מתוחכמים, ויכלו לקבל המלצה על דפים לאינדוקוס וניסו כבר ליצור איזשהו מנגנון של תעדוף. מנועים אלו היו משולבים בפורטל,  אשר גרם לדף להיות עמוס מצד אחד אבל מצד שני אפשרו לחפש באופן ידיני בין קטגוריות שונות. להבנה של גודל האינטרנט אז, ביולי 94, היה למנוע חיפוש כ 60,000 דפים בלבד.


בשנת  96 התחיל הפיתוח של גוגל, אבל רק ב 98 הוא עלה לאוויר. גוגל אופיין עם מטודולוגיה שונה לחלוטין. ראשית, למנוע החיפוש היה אלגוריטם אינדוקס אשר מסוגל לתת תעדוף לדפים שונים לפי רלוונטיות. שנית, באותה תקופה הדפים של גוגל היו מהותית פשוטים יותר, (משם הביטוי "Less is more") ואיפשרו נוחות שימוש רב למתשתמשים.


עם השנים נוצרו לגוגל מתחרים, כאשר היום בארהב אחד המתחרים הגדולים יותר הוא Bing,  ברוסיה הוא yandex ובסין הוא Baidu.


 


עדיין, לצורך חיפוש באנגלית ובעברית, גוגל הוא מנוע החיפוש אשר בשימוש רב ביותר, מעל 80 אחוז בישראל.

אודות הכותב:

דניאל לידרמן-גלר הוא מדריך ויזם בתחום האינטרנט. כחלק מהיוזמה שלי, אני כותב מדריכים אשר מאפשים ללמוד ולהתפתח בהכרה ובהבנה של האינטרנט. באתר שלי תוכלו ללמוד עוד על המדריך שכתבתי: מדריך לחיפוש בגוגל

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il