מאמרים - חריטה ממוחשבת בעץ - חלום הופך למציאות הדפסה מאתר מאמרים

חריטה ממוחשבת בעץ - חלום הופך למציאות

נכתב על ידי ברק ברון

[ הדפסת המאמר ]

בשנה האחרונה, אני מגשים חלום – להפוך חלומות של אנשים ליצירות אומנות, באמצעות חריטה ממוחשבת בעץ.


שאלתי את עצמי איך ניתן לבית מראה חם, יפה ומיוחד, כזה שכיף לחזור אליו אחרי יום מתיש בעבודה או שכאשר אורחים נכנסים ואומרים "וואו" ? כיצד ניתן לשדרג את חדר הילדים בקלות ? איך הופכים קיר סתמי ומשעמם במסדרון או במטבח למשהו שלא רוצים להפסיק להסתכל עליו ?


התשובה היא שלטי עץ מעוצבים וצבעוניים בהתאמה אישית, לדלת הכניסה, למטבח, לסלון, לחדר הילדים, לחדר השינה של ההורים ועוד כיד הדמיון.


ישנן מספר שיטות לעיצוב וייצור שלטי עץ לבית, והטובה מכולן נקראית "חריטה ממוחשבת בעץ".


בשיטה זו, אנחנו מעצבים את השלט בעזרת תוכנת מחשב ידידותית, המאפשרת לנו לראות בתלת מימד כיצד תראה התוצאה הסופית, ואם משהו לא מסתדר פשוט מעצבים מחדש עד קבלת התוצאה הרצויה. כך אנחנו חוסכים זמן וחומר. לאחר שסיימנו לעצב את השלט, הגדרנו את הגודל הרצוי ואת סוג העץ ממנו נרצה להכין את השלט, עוברים לתהליך הבא, הייצור עצמו.


הייצור מתבצע על ידי מכונת חריטה ממוחשבת, או בז'רגון המקצועי מכונת CNC. מכונה זו היא למעשה רובוט שיודע לזוז במרחב תלת מימדי, על פי הוראות מחשב המחובר למכונה. התוכנה ששולטת במכונה מקבלת את ההדמייה שהכנו בשלב העיצוב, ומתרגמת אותו למסלולים בהם הראש החורט ("רוטר") צריך לעבור על מנת שנקבל בסופו של דבר את הצורה הרצויה. באמצעות המכונה ניתן לעבד מספר רב של חומרים: עץ גושני יוקרתי כגון אגוז או אקליפטוס, עץ מלא פשוט כגון אורן, עץ תעשייתי כגון סנדוויץ וכמובן MDF.


בדרך כלל, עבור שלטים לשימוש פנימי בבית נבחר בעץ אורן או MDF. שלטים לשימוש חיצוני, כאלו החשופים לשמש וגשם, נבחר בעץ גושני כגון אקליפטוס או עץ אורן איכותי.


לאחר שהמכונה סיימה את החריטה, עוברים לשלב הבא , הגימור. בשלב זה נכין את העץ לצביעה על ידי ליטוש יסודי מכל הצדדים, נבחר את הצבע הרצוי ונצבע ע"י התזה, רולר או מברשת. בהנחה שאנו יודעים היכן השלט יתלה, מומלץ לבחור בצבע שיהיה בולט על הרקע של הקיר או הדלת. שלט לשימוש פנימי, מומלץ לצבוע בצבע על בסיס מים, כגון "פוליאור" של טמבור. שלט לשימוש חיצוני יקבל גם שתי שכבות לפחות של לכה, להגנה מפני גשם ושמש.


לאחר סיום שלב הגימור, השלט מוכן. תתחדשו !


לחץ כאן לדוגמאות לשלטי עץ


 


 


 

אודות הכותב:

ברק ברון www.klamra.co.il

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il