מאמרים - בתי מזוזה ומטרתם הדפסה מאתר מאמרים

בתי מזוזה ומטרתם

נכתב על ידי ברוך גינזבר

[ הדפסת המאמר ]

האם יש חיוב הלכתי לשים בית מזוזה?


בית מזוזה הוא עניין פרקטי בעיקרו שמטרתו היא להגן על המזוזה מפני השמש, הגשם והרוח. המזוזה נכתב על גבי קלף שעשוי מעור של בהמה, והדיו שבו משתמשים בשביל לכתוב את המילים של המזוזה הוא דיו טבעי. כדרכם של מוצרים טבעיים שאינם עשויים מחומרים סינטטים יש למוצרים הללו רגישות מאוד גדולה והרבה מאוד פעמים ניתן למצוא מזוזה אחרי כמה שנים כאשר מילים רבות מתוכה נמחקו או היטשטשו.


מצב כזה שבו חלק מן המילים של המזוזה היטשטשו או נמחקו פוסל את המזוזה ולא מאפשר להמשיך להשתמש בה. זאת הסיבה העיקרית שיש בתי מזוזה. גם מגע יד האדם בקלף עצמו יוצר בעיה למזוזה.


מסיבה זו צריך לשים לב, בעיקר בבתי מזוזה שנמצאים מחוץ לבית שהם עשויים מחומרים שמגנים משמש ומרטיבות. ככלל, בתי מזוזה מעץ מתאימים לשימוש בתוך הבית וכך גם הרבה ממוצרי הקרמיקה והפימו. בחוץ כדאי לקחת בית מזוזה יציב ואטום שעשוי ממתכת כשלהי. יש לשים לב, בעיקר בבתי מזוזה שנמצאים בחוץ שהם אטומים כראוי לגשם ולרטיבות.


כמו כן, יש מטרה נוספת לבתי מזוזה והיא ליצור הפרדה בין קדושת הקלף לבין מעשים אינטימיים וצנועים שנעשים בבית. מהסיבה הזו אין לשים בתי מזוזה שקופים בתוך חדרים שמשמשים להתייחדות של בעל ואשתו כיוון שזה אינו מכובד כלפי הקלף. בחדרים אחרים, אדרבה יש הידור מסוים במזוזות שקופו כיוון שהן מאפשרות לראות את הקלף ומועילות לזכור את הנאמר בו, ודרך כך לזכור את ייחוד ה' ואהבתו.


כיוון שאנחנו משתמשים בבתי מזוזה יש כמובן עניין גדול לעשות אותם מהודרים. כמו בכל מצווה אחרת אנחנו רוצים שהעיסוק שלנו עם הקב"ה ייראה טוב, בבחינת "זה א-לי ואנוהו – התנאה לפניו במצוות". לכן הרבה אנשים בוחרים בתי מזוזה שיש להם עיצוב מיוחד או מראה יפה. כמובן שעניין זה הוא הידור מצווה ומעבר לחובה הבסיסית.

אודות הכותב:

בברכה. ברוך מצוות אבנט תשמשי קדושה.

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il