מאמרים - הידרותרפיה לכלבים וחתולים הדפסה מאתר מאמרים

הידרותרפיה לכלבים וחתולים

נכתב על ידי דר' תומר ויינגרם

[ הדפסת המאמר ]

מהי הידרותרפיה?
מקור המילה הידרותרפיה הוא בשפה היוונית והיא מורכבת משני חלקים, הידרו משמעותה מים ואילו תרפיה משמעותה טיפול.
הידרותרפיה היא למעשה שיטת טיפול בפיזיותרפיה אשר הנעזרת במים לצורך הטיפול.
אחד היתרונות בהידרותרפיה היא שהעבודה וההליכה כנגד ההתנגדות של המים גורמים לכך שגם טיפול קצר יחסית הוא למעשה שווה למספר שעות הליכה או פעילות אחרת.
כמו כן, במהלך הטיפול בהידרותרפיה, הלחץ המופעל על פרקי הגוף השונים הינו נמוך הרבה יותר מאשר על הקרקע (בשל תכונות הציפה שהמים מקנים לכלב). דבר זה מסביר מדוע טיפולי הידרותרפיה נחשבים כה מומלצים לכלבים הסובלים ממחלות מפרקים, פריצות דיסק ועוד.
עם זאת, חשוב להבין כי הידרותרפיה הינה פעילות רפואית לכל דבר ולכן עליה להיות מבוצעת ע"י וטרינר או אח וטרינרי אשר מוסמכים בשיקום ופיזיותרפיה של בעלי חיים, זאת בכדי למנוע פגיעה בבעל החיים המטופל (לדוגמא בשל פעילות יתר או פעילות שאינה מתאימה לסוג המחלה ממנה סובל הכלב). כך לדוגמא בעל חיים עם דלקת ריאות אינו יכול לעבור הידרותרפיה.


מהם המצבים בהם מומלץ השימוש בהידרותרפיה?
    • פגיעות עצביות שונות: פריצות דיסק (רק באישור הנוירולוג המטפל!), טראומות אשר גרמו פגיעה עצבית (כגון נשיכות או תאונות דרכים), דלקות בחוט שדרה (על רקע נגיעות בתולעת הפארק, או דלקות), מחלות ניווניות של חוט השדרה ועוד.

    • הקלה על כלבים מבוגרים: הידרותרפיה מסייעת בהקלת כאבי מפרקים הנגרמים בשל מצבים ניווניים והיא עוזרת בחיזוק השרירים והגדלת טווח התנועה של מפרקי הגוף בכלבים מבוגרים אשר סובלים ממחלות אורטופדיות או עצביות האופייניות לגילם.

    • פגיעות אורטופדיות: דלקות פרקים ניווניות או מחלות אגן בגזעי כלבים גדולים, לאחר ניתוחים אורטופדים (כגון תיקון שברים), קרע רצועה צולבת, פריקת פיקת הברך ועוד.

    • עודף משקל בכלבים: הידרותרפיה מסייעת להורדה במשקל במקביל לשיפור הכושר הגופני וחיזוק השרירים של הכלב. 

    • שיפור הכושר הגופני: אחד השימושים הייחודיים להידרותרפיה הוא גם לכלבים בריאים אשר יכולים להשתמש בטיפול לשם פיתוח סיבולת לב-ריאה (אידאלי לכלבי עבודה או כאלו אשר לבעלים לא מתאפשר לצאת איתם לשם "הוצאת אנרגיה").

לסיכום, הידרותרפיה מסייעת לכלב בחיזוק השרירים תוך מניעת עומס על מפרקי הגפיים, מאפשרת הגדלת טווח התנועה של מפרקים, ובנוסף מסייעת בשיפור הקואורדינציה והתנועה לאחר פגיעות עצביות שונות (כגון פריצות דיסק). כמו כן, הידרותרפיה בכלבים יכולה לשמש לשם ההרזיה או שיפור הכושר הגופני. חשוב לוודא כי המטפל הינו מוסמך בשיקום וטרינרי ובעדיפות לוטרינר בעל ניסיון רב בתחומו.

אודות הכותב:

בית החולים הוטרינרי בהרצליה - מספק שירותי וטרינר חירום 24 שעות

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il