מאמרים - הגדלת טווח תנועה - Primal Move הדפסה מאתר מאמרים

הגדלת טווח תנועה - Primal Move

נכתב על ידי נדב שושן

[ הדפסת המאמר ]

הגדלת טווח תנועה- איך עושים זאת?


ראשית, מה משמעות הגדלת טווח תנועה? מה זה אומר הגבלת או הגדלת טווח תנועה?


בהחלט ניתן להקטין או להגדיל טווח תנועה. הרעיון מאחורי הגדלת טווח תנועה הוא שאפשר לשפר את טווח התנועה של מפרקים שונים, שרירים ושל הגוף בכלל, על ידי אימונים המוכוונים למטרות אלה.


ממה נגרם קיצור טווח תנועה או הגבלה בטווח תנועה?מאמר זה לא ייכנס לעומק לגבי הסיבות לתופעות אלה, אבל רק כדי לתת תמונה כללית- פציעות, מחלות, הרגלי תנועה שגויים, ואורח חיים שאינו כולל תנועה נכונה (דוגמת עובדי משרד שיושבים 9 שעות ביום ולא מתאמנים) עלולים לגרום להגבלות בטווח תנועה. 


כשאנחנו מדברים על הגדלת טווח תנועה, יש מונח שחשוב לזכור- Mobility, תנועתיות. תנועתיות היא מונח קצת מורכב, אבל באופן כללי מדובר על מיומנות שמורכבת מטווח תנועה וחופש תנועה. שיפור תנועתיות מתאפשר בזכות מספר גורמים- שיפור טווח תנועה של מפרקים, הארכת מעטפת השריר והגמשת השרירים כשלב ראשון, ולאחר מכן חיזוק המפרקים, מעטפת השריר והשרירים על מנת לשמר את טווחי התנועה, את התנועתיות.


היתרונות של הגדלת טווח תנועה הם חסרי תקדים במובן של כמות זמן שעלינו להשקיע לעומת הרווח. הגדלת טווח התנועה תעזור לנו להימנע מפציעות כמו נקעים, רצועות קרועות בברכיים וכדומה. הגדלת טווח תנועה תעזור לנו לנוע בצורה חופשית יותר, אלגנטית יותר, ללא כאבים או חוסר נוחות. בנוסף, הגדלת טווח תנועה מסייעת בשיקום מפציעות קודמות וחזרה לתפקוד רגיל ותקין.


אנשים שמתאמנים  ב-Primal Move כמה חודשים מגלים דברים חדשים על עצמם. רבים מהמתאמנים שלנו מדווחים על כך שאחרי מספר חודשים של אימונים קבועים, הם מתחילים ליהנות יותר מתנועה באופן כללי. הם מדווחים על רצון  לשחק כדורסל, לצאת לטיול רגלי, לשחות ועוד. אותנו זה לא הפתיע- ככל שטווח התנועה טוב יותר, והתנועה איכותית יותר, כך סוגי תנועה אחרים הופכים להיות מהנים יותר. פתאום אפשר לקפוץ גבוה יותר בכדורסל, יש יותר סבולת לב ריאה כדי לרוץ או לשחות, הגב כבר לא כואב בהליכות ארוכות וכן הלאה.


העקרונות שלפיהם אנו פועלים פשוטים: הנאה, אתגר ואיכות. הנאה ואתגר כי זו הדרך היחידה להשתפר. בלי הנאה אין רצון לנוע. בלי אתגר אין שיפור (יש להבחין בין אתגר ומאמץ. אתגר יכול להיות מאמץ, אבל לא כל סוגי המאמצים מאתגרים, ובעוד תוצאת האתגר היא שיפור,  מאמץ לשם המאמץ בד"כ מביא לתסכול ו/או פציעה). והבסיס להכל, ניחשתם נכון, הוא הגדלת טווח תנועה.

אודות הכותב:

נדב שושןPrimal move אימון פונקציונאלי

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il