מאמרים - טיפול שקט בסרטן הערמונית הדפסה מאתר מאמרים

טיפול שקט בסרטן הערמונית

נכתב על ידי אלונה שלום

[ הדפסת המאמר ]

כאשר אמיר, בן 55, מנהל חנות חומרי בניין, אובחן כחולה בסרטן הערמונית, רופאיו דחקו בו לעבור ניתוח להסרת הערמונית. לאחר התייעצויות רבות, אמיר החליט שלא להיכנע ללחצי רופאיו ופשוט החל לעקוב אחר מחלתו מבלי לייחס אליה חשיבות רבה.


האבחון היה לפני 10 שנים. כיום, אמיר עדיין בריא בגיל 65 והוא מרוצה מאוד מהעובדה שלא נכנע ללחץ הרופאים להסיר את הערמונית.


"פחדתי מאוד לעבור את הניתוח, לא הסכמתי לניתוח מיידי", מספר אמיר. "אבי ואחיו נפטרו בעקבות סרטן הערמונית ויש לי הרבה מכרים שעברו ניתוח לכריתת הערמונית. מספיק לראות את הכאבים ואי הנוחות שלהם לאחר הניתוח כדי להבין שזה לא המצב בו הייתי רוצה להיות".


250,000 גברים לערך יאובחנו השנה כחולים בסרטן הערמונית. רק 80% מהם יאובחנו בשלב מוקדם יחסית. למרות שקצב הגידול של סרטן זה הוא איטי מאוד, מרבית החולים יבחרו בשיטה האגרסיבית ויסירו את הערמונית או יקבלו הקרנות ואף את שניהם יחדיו.


קבוצת המיעוט מהחולים, כ-10% מהם, יבחרו שלא לטפל בכלל במחלה ויוותרו על טיפולים פולשניים, למרות התנגדות הרופאים.


בדרך התמודדות זו עם המחלה, החולים יהיו במעקב מתמיד אצל הרופא וזה יתערב רק במידה ויהיה צורך בהקלה על כאבים או בטיפול בגרורות. בקרב גברים צעירים, לרוב הרופאים יבצעו בדיקות דם באופן שגרתי וביופסיות עקביות על מנת לפקח על התקדמות סרטן הערמונית.


מחקר חדש מציג כי גברים עם סרטן הערמונית בשלב מוקדם אשר לא מטפלים במחלה, שורדים יותר מאשר גברים שטיפלו בסרטן בעזרת ניתוח לכריתת הערמונית. במחקר שנערך לאורך 15 שנים, נבדקו כ-700 גברים שאובחנו בסרטן הערמונית בשלב מוקדם יחסית. למרבית הפלא, גברים רבים הסכימו לקחת חלק בניסוי ולעזוב את הטיפול המסורתי לטובת טיפול לא פולשני. 50 גברים לערך נפטרו מסרטן הערמונית במהלך המחקר. לא נראה הבדל כלשהו בשיעור התמותה בין חולי סרטן הערמונית שטיפלו במחלה לעומת אלו שלא טיפלו בכלל.


תוצאות המחקר מצביעות על כך שרוב מקרי סרטן הערמונית לא מסכנים חיים, וטיפולים פולשניים ואגרסיביים לרוב אינם נחוצים. גברים רבים חושבים כי אם אבחנו אצלהם סרטן הערמונית והוא לא יטופל, הוא יהרוג אותם. כלומר, גברים אלו חושבים כי טיפול אגרסיבי יגרום לריפוי הסרטן בקרבם. בנוסף למחשבות אלו, ניתן לחוש לחץ רב מצד הרופאים ובני המשפחה הדוחפים לקבלת טיפול מיידי ולא למעקב בלתי פולשני אחר המחלה.


גברים רבים הפונים לשיטת המעקב ללא טיפול, לרוב מאבדים קשרים חברתיים בעקבות ההחלטה בטענה כי ההחלטה אינה מקובלת וחכמה. אם כן, הטיפול השקט, הלא הוא המעקב אחר המחלה, אינו מעוגן בחברה ויש לרופאים ולחולים מידע רב ללמוד אודותיו. כ-90% מהגברים החולים בסרטן הערמונית יכולים להמשיך לחיות חיים בריאים ומאושרים ללא התערבות כירורגית או רדיואקטיבית ובו בזמן לעקוב אחר התפתחות מחלתם.

אודות הכותב:

המרכז הישראלי לרפואה בכירה - טיפול בפרוסטטה

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il