מאמרים - אבנים בכיס המרה - מה זה בכלל? הדפסה מאתר מאמרים

אבנים בכיס המרה - מה זה בכלל?

נכתב על ידי אלונה שלום

[ הדפסת המאמר ]

קרוב ל-20 מליון אנשים בארה"ב סובלים מאבנים בכיס המרה. הרוב המוחץ מהסובלים מהן הן נשים. למרבה המזל, רוב האנשים הסובלים מאבני מרה "שקטות" שלא גורמות לתסמינים כלשהם.


אבנים בכיס המרה מתפתחות בעזרת מיצי המרה, אותם חומרים המיוצרים בכבד ומסייעים בעיכול השומן בגוף וספיגה של הויטמינים. נוזל המרה מובל אל כיס המרה, איבר בצורת תפוח, שם הוא מתרכז ומתאחסן. השומן במזון הנאכל גורם לשחרורם של הורמונים הגורמים לכיס המרה להתכווץ ולהפריש מיצי מרה אל תוך המעי.


אז מה הם בעצם אותם אבנים בכיס המרה? אבני המרה הם מין גושים שמתפתחים מהתגבשות נוזל המרה. לרוב, הם מאוד קטנים, בערך בקוטר של סנטימטר, אך הם יכולים להופיע גם בגודל של כדור גולף. רוב אבני המרה מורכבות בעצם מכולסטרול ושאר סוגי האבנים עשויות מסידן ומבלירובין – חומר הנוצר כתוצאה מפירוק של כדוריות דם אדומות. אבנים בכיס המרה יכולות להוביל לבעיות רבות במקרה והן חוסמות את מעבר נוזל המרה למעי.


ובכן, אז למה נשים נמצאות בקבוצת סיכון גדולה יותר להתפתחות אבנים במרה מאשר גברים? התשובה לכך היא השפעת ההורמונים הנשיים. הורמון האסטרוגן מעלה את רמות הכולסטרול בנוזלי המרה והורמון הפרוגסטרון מוריד את קצב הריקון של כיס המרה. מתבקש מכך, אם כן, כי גודל הסיכון להתפתחות אבני מרה אצל נשים לעומת גברים משתווה כמעט עם עליית הגיל. כלומר, נשים בגיל השלישי נמצאות בסיכון נמוך בהרבה להתפתחות האבנים מאשר נשים צעירות יותר. אם כן, לקיחת גלולות למניעת הריון, המכילות הורמונים, מגדילה את הסיכון להתפתחות אבני מרה.


גורם נוסף לאבנים בכיס המרה, הוא השמנה. מסתבר כי גוף המכיל שומן רב יותר, מייצר הרבה אסטרוגן בהתאם. מאידך, גם ירידה פתאומית במשקל יכולה להעלות את הסיכון משום שכפיית כמות דלה של קלוריות על הגוף יכולה לגרום להפרעה בייצור נוזלי המרה ובכך להביא להתגבשות של כולסטרול. אבני מרה נפוצות בעיקר לאחר ניתוחי קיצור קיבה ולכן ברוב הניתוחים הללו ממליצים למנותחים להסיר את כיס המרה תוך כדי ניתוח קיצור הקיבה.


התסמינים לאבנים בכיס המרה לא תמיד ברורים. ניתן למצוא מספר גדול של אנשים שלא ידעו בכלל כי הם סובלים מאבני מרה וגילו זאת רק לאחר שעברו בדיקת אולטרסאונד או בדיקת CT עבור בעיות אחרות. בדרך כלל, התסמינים העיקריים כאשר יש אבנים בכיס המרה, הם התקפי כאבי בטן חזקים. ההתקפים הללו מתרחשים לרוב לאחר אכילת מזון שומני בעקבות לחץ המופעל על האבנים שחוסמות את צינור כיס המרה. הסימפטום הראשי, כמו שנאמר כבר, הוא כאב חד ודוקר שברוב המקרים מתרחש בבטן העליונה בצד ימין ונמשך בין שעה למספר שעות. לפעמים הכאב גם מקרין לכתף ימין או לגב. בנוסף, ניתן להבחין גם בבחילות ובהקאות.


לסיכום, תופעת האבנים בכיס המרה הינה תופעה כואבת ולא נעימה. ברגע שעולה חשד ולו הקטן ביותר להמצאות אבנים שכאלו, מומלץ להגיע לבדיקת רופא ולנסות לאבחן את האבנים מוקדם ככל האפשר על מנת למנוע סבל וכאבים מיותרים.

אודות הכותב:

המרכז הישראלי לטיפול באבנים בכיס המרה

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il