מאמרים - הקשר הרגשי בבסיסם של יחסי עובד מעביד הדפסה מאתר מאמרים

הקשר הרגשי בבסיסם של יחסי עובד מעביד

נכתב על ידי מיכל רוקר

[ הדפסת המאמר ]

כולנו חושבים את עצמנו לבני אנוש רציונליים, שכן במה נבדל האדם מהבהמה אם לא בשל היותו בר דעת. אנו מאמינים שכל החלטה שאנו מקבלים בחיינו נובעת ממחשבה, עמוקה יותר או פחות, וחס וחלילה אם מישהו יעז לומר לנו אחרת, אם ישים לנו מראה ויראה לנו עד כמה אמוציונליים אנו באמת, עד כמה ההחלטות שלנו מגיעות במקורן מציפור הנפש שלנו.


מעסיקים ועובדים רבים מתנהלים במקום העבודה שלהם מתוך פחדים וחששות עמוקים. ההחלטות שלהם לכאורה נראות הגיוניות, אך רובן ככולן מגיעות ממקום של הימנעות ואפילו בריחה מאותו מקום מפחיד.


מנהלים רבים פוחדים שהעובדים שלהם ירמו, ישקרו, יעשקו ויגנבו מהם. כתוצאה מפחד זה נוהגים בהם בחשדנות ואי אמון המתבטאים הלכה למעשה בהשפלות, חוסר פרגון, חוסר הערכה, יהירות וציניות.


התנהגות זו פועלת כנבואה המגשימה את עצמה. אדם החווה השפלות השכם והערב בסופו של דבר יקום על יוצרו וימרוד, חלק יעשו זאת בקול גדול בצורת שביתות מאורגנות וחלק יעשו זאת בשקט בפגיעות חוזרות ונשנות במזיד.


העובדים מצדם מפחדים לאבד את עבודתם - פרנסתם.


בשורה התחתונה כל אחד מהצדדים, בדרכו שלו ובדרגות האחריות  והסיכון שלו, מפחד להפוך ללא רלוונטי.


מפחדים? מצוין! כי הבעיה אינה טמונה בפחד כי אם בדרך הפרימיטיבית של בני האדם להתמודד עם הפחדים. במקרה זה מעמדו של נושא התפקיד בחברה לא מהווה משתנה בפתרון משוואה זו, אלא מהווה פרמטר קריטי במשוואה אחרת המודדת את גובה ההפסד שהאדם עלול להפסיד אם יכשל, כי כפי שאתם יודעים "מרבה נכסים מרבה דאגה".


סוג התגובות העומדות על הפרק עבורנו בני האדם ה"רציונאליים" הן, לתקוף או לברוח, אלה הן הטקטיקות בהן אנו בוחרים לנקוט כשאנו מזהים שמשהו או מישהו מאיים על קיומנו או במקרה זה על פרנסתנו (גרסת האיום הקיומי בעידן המודרני). רוב בני האדם מתמודדים עם פחד כפי שהאדם הקדמון התמודד עם פחד ולא כפי שהאדם בעידן הטכנולוגי של האינטרנט, לפטופ, טאבלט וסמארטפון אמור להתמודד.


העידן המודרני- טכנולוגי של המאה וחצי האחרונות הצליח לפרוץ ולהתקדם בקצב מעורר השתאות בזכות התמודדות אמיצה עם אתגרים מפחידים ושבירת מוסכמות. האחים רייט, תומס אדיסון, סטיב ג'ובס, ביל גייסט, "האורקל מאומהה" הלא הוא וורן באפט, בנימין זאב הרצל, דוד בן גוריון, מנחם בגין, חיים וייצמן ועוד רבים וטובים, המעצבים מדי יום את מציאות חיינו ולא בזכות היותם פחדנים אלא בזכות התמודדותם האמיצה עם הפחד, או יותר נכון לומר, הגדרתו המחודשת של הפחד בחייהם.


כיום, לא קיים האדם שיוכל להתקדם אם הוא לא יראה בפחד תמרור המסמן את הגבול בין מדינת "נוח לי" למדינת "השמים הם הגבול". הפחד הוא המתנה היקרה ביותר שלכם, בין אם אתם עובדים ובין אם אתם מעסיקים.


כדי להגדיר מחדש את הפחד בחנו את הפחדים שלכם בכל הנוגע ליחסיכם עם העובדים או המעסיקים ונסו להבין:


-         ממה בדיוק אתם פוחדים?


-         מהו מקור הפחד שלכם?


-         על איזו מציאות או תפיסת עולם הוא מאיים בחייכם?


-         מי קבע את המציאות הזו עבורכם?


-         מה יקרה לכם אם תצליחו לחצות את הגבול?


זכרו: רק מתוך המקומות מהם ובהם אתם מפחדים תוכלו להוליד צמיחה.


כדי להגדיר מחדש את יחסי העובד מעביד שלכם בין אם אתם מעסיקים או עובדים ולהגיע לרמות ביצוע ותוצאות עוצרות נשימה, פנו אל מיכל רוקר מאמנת למנהיגות אישית בעסקים.

אודות הכותב:

מיכל רוקר, מאמנת מומחית ומרצה למנהיגות אישית. מפתחת שיטת האימון StuCoach 050-5901615 michalr31@gmail.com

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il